Predaj domu tretej osobe

Post a reply


This question is a means of preventing automated form submissions by spambots.
Smilies
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode is ON
[img] is ON
[flash] is OFF
[url] is ON
Smilies are ON

Topic review
   

Expand view Topic review: Predaj domu tretej osobe

Re: Predaj domu tretej osobe

by lukas » 19.6.2017, 19:16

Podľa môjho názoru, ak to chcete riešiť, advokátovi sa nevyhnete. Pokiaľ dotyčné osoby neustúpia na presviedčanie, tak toto bude jediná cesta.

Re: Predaj domu tretej osobe

by Thomas » 19.6.2017, 16:18

Ide o úplne cudziu osobu, žiadnu blízku, najprv som dostal ponuku na predkupné právo a nakoniec dom darovala cudzej osobe.

Re: Predaj domu tretej osobe

by lukas » 19.6.2017, 15:48

Predkupné právo by malo byť uplatniteľné aj na darovaný podiel, samozrejme záujemca by nezískal podiel zadarmo, ale mal by mu byť podiel ponúknutý za reálnu trhovú cenu. Toto je však už skôr na diskusiu s advokátom.

Ešte doplním, že ak išlo o prevod blízkej osobe, tak na takýto podiel si predkupné právo nemôžete uplatniť.

Re: Predaj domu tretej osobe

by Thomas » 19.6.2017, 13:39

Mám ešte jednu otázku. Je možné spoluvlastníkovi ponúknuť predkupné právo a nakoniec nehnuteľnosť darovať tretej osobe?Ďakujem

Re: Predaj domu tretej osobe

by Thomas » 18.5.2017, 16:29

Ďakujem

Re: Predaj domu tretej osobe

by lukas » 18.5.2017, 15:52

Nahliadnuť môžete nie ako spolumajiteľ, ale iba ako osoba, ktorej predkupné právo mohlo byť narušené. Toto treba aj na tom katastri zdôrazniť, ak vám hneď vo dverách povedia povedia, že nemáte na nahliadnutie/kópiu nárok (to, že ste spoluvlastník, je nepodstatné).
Ak suma bude rovnaká, tak žiaľ, len to nejako dokazovať. S týmto však nemám skúsenosti, takže ako píšete, nájdite si advokáta a uvidíte, čo vám poradí on.

Re: Predaj domu tretej osobe

by Thomas » 17.5.2017, 19:39

Ďakujem za rady,
myslím, že tým, že som spolumajiteľ môžem nahliadnuť do zmluvy. Ak sa suma bude líšiť, tak v podstate hneď môžem konať, ale keď bude taká istá / čo si myslím, že bude/, ale mám podozrenie, že žiadne peniaze sa z účtu na účet presúvať nebudú, tak čo potom? Ako to dokážem? Čítal som o dokazovaní, že obchod naozaj prebehol...Takže najlepšie bude hneď sa obrátiť na advokáta, nech poradí čo a ako...

Re: Predaj domu tretej osobe

by lukas » 17.5.2017, 19:17

Nakoľko mohlo dôjsť k porušeniu vášho predkupného práva, máte právo nahliadnuť do tejto zmluvy a nechať si z celého spisu spraviť kópiu za poplatok (rodné čísla na katastri začiernia). Aj keď nie ste jej účastníkom a za iných okolností by vám ju kataster nemusel ukázať.
V texte budete vidieť, či je tam naozaj uvedená suma, za ktorú to ponúkla vám a ak áno, budete sa musieť obrátiť na advokáta, ako ďalej, pretože v konaní o relatívnej neplatnosti zmluvy rozhoduje súd.

Predaj domu tretej osobe

by Thomas » 17.5.2017, 18:13

Spolu s matkou vlastním dom, ja menšiu časť, ona väčšiu, aj v ňom všetci bývame /ja so ženou a dieťaťom/. Matka sa ma snaží zbaviť a svoju časť domu chce prepísať na tretiu osobu-svojho známeho. Poslala mi predkupné právo na sumu 180 000€, čo samozrejme nemám. Teraz je na rade tá tretia osoba, zmluva už je asi na katastri, lebo je tam práve plomba. Chcel by som vedieť, ako mám ďalej postupovať, lebo dotyčná osoba tu bývať nebude, nechá ju v dome dožiť, čo môže byť aj 20 rokov a neverím, že len tak teraz zaplatí toľko peňazí a dom si bude užívať až za dlhé roky. A za ďaľšie , nezdá sa mi, že vôbec nejaké peniaze zaplatí...Ako môžem zistiť, či transakcia prebehla a dá sa to vôbec?
Ďakujem

Top