Potoky na pozemku

Poslať odpoveď


Táto otázka slúži ako kontrola proti robotom
Smilies
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode is ON
[img] is ON
[flash] is OFF
[url] is ON
Smilies are ON

Náhľad témy
   

Zväčšiť náhľad Náhľad témy: Potoky na pozemku

Re: Potoky na pozemku

autor trillan » 19.9.2017, 7:43

Dobrý deň.

Ďakujem za otázku.

Vo Vašom prípade je z pohľadu katastra Vám dať akúkoľvek radu, nakoľko vlastník pozemku je jasný a nie je možné obmedzovať jeho vlastnícke práva.
Na Vašom mieste by som sa si v prvom rade obrátil na Váš obecný úrad, ktorý ma v kompetencií spravovať miestne vodne toky v obci a zároveň ma páky ako prinútiť vlastníka aby sa staral o svoju nehnuteľnosť tak, aby nedochádzalo k ničeniu iného majetku.
Ak nepochodíte, tak by som sa následne obrátil na správcu vodného toku (ak nie je obec, tak zrejme SVP), aby vykonali reguláciu do pôvodného stavu v správe SR, resp. sa vysporiadali s daným problém iným spôsobom.
V každom prípade by som dal na vedomie vlastníkovi a aj správcovi toku na vedomie, že v príp. neodstránenia problému a prípadne následnej škode budete túto škodu vymáhať aj súdnou cestou.
Zároveň upozorňujem, že daný problém sa dotkne každého, kto svojvoľne zmenil /alebo aj jeho právny predchodca/ koryto pôvodného toku bez súhlasu správcu /rozhodnutie/, teda možno aj Vás ak ste k tomu prispeli, resp. Vaši právny predchodcovia. Ak neviete kde pôvodný tok bol, je potrebné si ho dať v teréne geodetom vytýčiť.

Re: Potoky na pozemku

autor Mirka » 12.9.2017, 13:00

Dobrý deň p. trilan

Obraciam sa na Vás so žiadosťou o pomoc. Jeden obyvateľ našej obce pred nedávnom ( cca 7-8 rokov ) kúpil pozemok od iného obyvateľa ktorý je teraz vedený ako vodná plocha. Niekedy tento pozemok slúžil ako mlynský potok. Kedže mlyn už nefunguje, starý potok slúži ako odvod vody zo susedných polí a lesa. Voda v ňom tečie len keď sú dažde. Terajší majiteľ ho kúpil za účelom zárobku - mal mu slúžiť ako príjazdová cesta ku pozemkom ktoré plánoval predať. Postupom času zistil že mu tento plán nevyjde z dôvodu domu, ktorý stojí cca 50 rokov a zasahuje do tohto potoka čiže tam auto neprejde. Problém nastáva vtedy, keď sú dažde. Nedávna bola veľká búrka a vďaka tomu že sa terajší majiteľ o potok nestará vytopilo cca 15 domov. Potok je zanesený a miestami zasypaný. Chcem sa Vás opýtať, aké kroky môžeme voči nemu poskytnúť alebo aké ma povinnosti ako majiteľ pozemku.

Ďakujem za Vašu radu

Re: Potoky na pozemku

autor trilan » 18.5.2017, 7:19

Dobrý deň.

K tomu Vášmu vyjadreniu by som mal najprv zopár výhrad a to:
- v prvom rade neznehodnocujte prácu geodetov. V čase keď sa vyhotovovala katastrálna mapa Vy ste možno ani neboli na svete, ale to nie je podstatné. Podstatné je, že každý geodet meria iba to čo je v skutočne v teréne /a v tom čase, príp. môže tak max. zapracovať nejaké rozbehnuté projekty alebo niečo podobné/. Zároveň silne pochybujem, že v čase vyhotovovania kat. mapy už tam boli postavené chatky. V každom príp. však, predtým, ako sa mapovanie dokončilo, bolo toto dielo zverejnené na 30 dní na obci, a každý vlastník mohol dať akúkoľvek námietku a zároveň platilo, že každý vlastník si pred mapovaním mal zo zákona trvalý spôsobom vyznačiť všetky lomové body svojej nehnuteľnosti k čom určite nedošlo.
- vlastník nemá právo meniť druh pozemku /po Vašom regulácia potoka/ bez súhlasu príslušných orgánov.
- keďže nie ste vlastníci pozemkov, ako je možné že mate stavebné a kolaudačné rozhodnutia k chatkám? /teda inak povedané, väčšina z nich budú zrejme čierne stavby.../
- ako chcete chrániť "vlastníctvo", ktoré v zmysle zákona tam ani nemá byť?
- vyjadrenie, že SPF Vám nechce predať pôdu, lebo sa jedná o vodný tok pobavilo :)

Ale aby ste na mňa len nenadávali tak riešenia sú v podstate asi takéto:
1. individuálne - dajte si zamerať geodetom skutočný stav, on tam navrhne zmenu kultúry, s tým pôjdete (a ostatnými podkladmi) na pozemkový odbor kde požiadate o zmenu kultúry podľa skutočného stavu (priložíte vyjadrenie SVP, že potok sa už nedá z objektívnych dôvodov dostať do pôvodného koryta), na základe takéhoto vyjadrenie spoločne s ďalším rovnopisom GP predložíte žiadosť na zápis do KN aj so súhlasom nového správcu (napr. SPF - podľa druhu pozemku) a potom s novým správcom vyhotovíte kúpnu zmluvu, ktorú predložíte na kataster.
2. komplexne - dohodnite sa väčšinový užívatelia s väčšinovým vlastníkom, aby v danej lokalite prebehli zjednodušené pozemkové úpravy /ak terajší vlastník nezoženie peniaze, tak budete si ich zrejme hradiť Vy/ a tam budú rovno vyhotovené komplexne vodohospodárske, cestné, ekologické a iné opatrenia a zároveň dôjde aj k zmene evidovania druhov pozemkov podľa skutočného, príp. navrhovaného stavu.

Re: Potoky na pozemku

autor Michal1984 » 18.5.2017, 1:49

Dobry vecer,

Mame podobnu situaciu co sa tyka potoka ktory kedysi davno prechadzal krizom cez pozemok a teda na katastralnej mape je zakresleny povodny ako 5.6m siroky co vobec nezodpovedalo ani skutocnosti ( co neviem asi geodet chcel aby SR zarobila na buducom predaji kedze v sucastnosti vyregovalny potok ma max 1m na sirku a voda je asi na 10cm hlbky) avsak v dosledku toho ze pocas poslednych 35 rokov sa kazdy dotknuty vlastnik pozemkov v celej doline snazil vyregulovat tak aby potok nepretinal pozemky na polovicu a tktiez aby sa zabranilu vylievaniu vody kedze sprava potokov nemala ziadna zaujem s tym nieco riesit tak v podstate prislusna cast ktora pretina na papieri moj pozem uz teraz figuruje na katastri ako zahrada avsak vo vlastnictve SR spravovany pozemkovym fondom. Teda dali sme si ziadost na odkupenie prislusnej parcely a teraz cakame co sa bude diat. SPF si vyziadal dokumentaciu a bolo nam povedane ze proces az do nasledneho odkupenia moze trvat aj 3 roky co si myslim ze je neskutocne dlha doba. Momentalne cakame 6 mesiacov a zatial nam nedosla ziadna odpoved. Dalsia vec co sa tyka toho isteho potok avsak jeho pokracovania ktory este stale pretina nas pozemok resp jeho parcely je v katastri stale zapisany ako vodne plochy a pritom skutkovy stav je zhodny s tou predchadzajucou parcelou a to teda ze potok bol vyregulovany tak aby nepretinal nase parcely. A teraz sa dostaneme k jadru veci taktiez sme si poziadali k odkupeniu tejto parcely z dovodu scelania parciel avsak ziadost nam bola zamietnuta s odpovedou ze tato parcela je vedena ako vodna plocha a tie sa nemozu predavat. Posledna vec tohto pripadu je to ze vyregulovany potok je poslednych 20 rokov v stadiu takom ze minimalizoval zaplavenie a vylevy vody a tym pad zabranil skodam na sukromnom majetku ale kedze jeho poloha v sucastnosti je z dovodu regulacie na okrejovej casti mojho pozemku otazka znie ? Je mozne dosiahnut to ze tym ze potok je vyregulovany avsak v podobe takej ze zasahuje do okrajovej casti mojej pracely co mne v podstate nevadi a teda jeho skutocny stav nezodpoveda katastralnej mape je mozne tu druhu parcelu ktora je este stale vedena ako vodne polochy previest na podnu parcelu na zaklade skutocneho stavu a nasledne tym by som mohol poziadat o odkupenie od SPF ? Navacsia tragedia celeho tohto procesu je v podstate to ze nevieme sa dovolat toho aby sme si vedeli scelit nase parcely do nejakho celku v dosledku planu na vystavby chatky a pritom v predmetnej oblasti ako som spominal potok vyregulovany velkym mnozstvom ludi avsak na katastri este stale vidiet povodne koryto na ktorom ludia maju postavene chaty poniektori aj domy.

Re: Potoky na pozemku

autor trillan » 8.9.2016, 6:20

Dobrý deň.

Odpoveď nie je jednoznačná ale rieši to zákon o vodách a to takto:

Správa vodných tokov
(1) Správa vodných tokov je všestranne zameraná starostlivosť o zachovanie a rozvoj všetkých funkcií vodných tokov a ich korýt. Správca vodného toku je aj správcom pozemkov korýt, ktoré sú vo vlastníctve Slovenskej republiky.3)

(2) Správu vodných tokov vykonávajú:
a) správca vodohospodársky významných vodných tokov, ktorým je štátna odborná organizácia ministerstva,
b) správcovia drobných vodných tokov, ktorými sú správca vodohospodársky významných vodných tokov a štátne organizácie, ktorým bola prevedená správa podľa § 51 ods. 1.

Bližšie info nájdete v tomto zákone alebo sa obratte na SVP, š.p., ktorý by mal o tom rozhodnúť v prípade spornosti.

Re: Potoky na pozemku

autor mjc » 6.9.2016, 20:00

Dobry den pan trillan,
koncom roka 2015 ste písal :
V principe platí, že vodne plochy môže vlastniť len obec alebo štát, kde správcom je SVP, š.p. a teda nie súkromna osoba.

3.6.2016 :
Obec vlastníkom vodných plôch nemá byť a zo zákona nemôže byť.

Zmenil sa zakon?

Re: Potoky na pozemku

autor trillan » 3.6.2016, 12:57

Obec vlastníkom vodných plôch nemá byť a zo zákona nemôže byť. Ak je to tak, je potrebné zjednať nápravu a to najmä vrátiť koryto rieky do pôvodného stavu. Ak to nie je možné, musí sa s týmto problémom vysporiadať s SVP, š.p. (výmena, zámena, predaj, darovanie, delimitácia pod.)

Re: Potoky na pozemku

autor Majkl » 3.6.2016, 7:50

Dobry den.

Moze obec vlastnit potok? Niekde som pocul ze tomoze len SVP s.p.

Teraz ho ma na LV obec a parcela je oznacena ako vodna plocha. Bude musiet obec previest parcelu na LV SVP s.p.?

Re: Potoky na pozemku

autor trillan » 16.2.2016, 8:23

Dobrý deň p. ponitran68.

Evidentne ste to nepochopili a to najmä v tom, že si mýlite užívanie s vlastníctvom ("mám súkromný potok").
Každý pozemok ma vlastníka, a to aj v prípade, ak na LV nie je uvedený vlastník.

"Kým tak neurobia,budem tam mať to, čo ja uznám za vhodné"
Predstavte si, že si cez potok spravíte lávku, tak aby prešlo po nej aj auto (nosník - oceľ, vrch mosta - kombinácia drevo, betón), čo je v SR úplne bežné. Váha je bežne niekoľko ton. Následne príde povodeň a Váš most, keďže nie je dostatočne naprojektovaný a vyhotovený na takéto situácie poškodí susednú stavbu, alebo iný objekt, príp. inú škodu keďže nepoznám terén, kto bude podľa Vás vinník? Podobne by sa to dalo aplikovať aj s chovom, kde keď dáte do potoka nevhodný druh (ide o chov z vašej strany), môže to spôsobiť ekologickú katastrofu, napr. vymretie iného druhu, napr. aj ohrozeného a pod. Naozaj si myslite, že ochrana prírody a stavebný zákon sú tu len preto, aby Vás mohol niekto buzerovať?
Ja súhlasím s tým, že správca toku by sa mal lepšie starať o zverené nehnuteľnosti, ale preto ešte ja nebudem teraz propagovať anarchiu. Však napíšte čo ste podnikli Vy (najlepšie aj tu doložte písomnosti), čo ste spravili preto, aby došlo k náprave? Ja Vám odpoviem - nič a dokazuje to práve to, že Vy ani neviete kto je vlastníkom pozemkov, kde preteká teraz vodný tok. Možno by ste nakoniec zistili, že užívate cudziu nehnuteľnosť bez súhlasu vlastníka....

Re: Potoky na pozemku

autor ponitran68 » 15.2.2016, 16:32

Aj ja mám "súkromný" potok ! Nad obcou je z hlavného potoka odrazený tok v minulosti využívaný ako mlynský náhon. Koryto náhonu sa však zanieslo, na brehu sa vyvrátila obrovská jelša a tadiaľ sa mi cez pozemok valí voda - doslova malý potok. Vinníka niet. Mlynár zomrel pred 60 rokmi, mlyn je zbúraný náhon nie je v správe vodohospodárov a pozemok cez ktorý náhon preteká nie je evidovaný na liste vlastníctva. Kto je teda skutočným vlastníkom potoka ? Keď prítok do náhonu z hlavného potoka odstavím, chce ma polovica dediny lynčovať, lebo zdarma z neho polievajú záhrady. Diera po vývrate nejde upchať, koryto je plytké a bahnité, mechanizmy sa tam kvôli porastu nedostanú. Takže poviem to takto: keď sa vodohospodárom alebo štátu nepáči, že si urobím cez takto vzniknutý potok lávku, alebo tam budem chovať rybky, nech sa páči, dajte náhon do poriadku a ja nebudem mať potok. Samozrejme že sa nehodlám podieľať na nákladoch. Kým tak neurobia,budem tam mať to, čo ja uznám za vhodné.

Prejsť hore