označenie povinného z vecného bremena

Poslať odpoveď


Táto otázka slúži ako kontrola proti robotom
Smilies
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode is ON
[img] is ON
[flash] is OFF
[url] is ON
Smilies are ON

Náhľad témy
   

Zväčšiť náhľad Náhľad témy: označenie povinného z vecného bremena

Re: označenie povinného z vecného bremena

autor lukas » 7.4.2019, 7:09

pokiaľ vecné bremeno nie je priradené k poradovému číslu konkrétneho vlastníka, môže to byť kvôli tomu, že sa týka všetkých vlastníkov prípadne bolo takto zapísané chybne (v minulosti, keď sa začalo zapisovať aj v elektronickej podobe, sa to mohlo stať).

Odporúčam preveriť si tieto zápisy v originálnoch listov vlastníctva na príslušnom katastri.

Re: označenie povinného z vecného bremena

autor Katka » 5.4.2019, 9:13

Ďakujem za odpoveď.
Ale stále mi nie je jasné, čo znamená v LV C-0, napríklad pri vecnom bremene v prospech ZSDis, alebo pri predkupnom práve štátu. Aký je rozdiel, ak je povinný C-0 a C-1? Prípadne iba C?

Re: označenie povinného z vecného bremena

autor lukas » 4.4.2019, 7:02

Vecné bremeno by mal byť v liste vlastníctva zapísané tak aby bolo zrejmé ktorého vlastníka sa týka. Pokiaľ to tak nie je, je možné nápravu vykonať podľa textu zmluvy ktorou bolo vecné bremeno založené.

Z textu § 151n občianskeho zákonníka:
Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať.
Viac informácií je možné získať z rozhodnutí súdov zverejňovaných na internete, učebníc, komentárov k zákonom alebo inej odbornej literatúry.

označenie povinného z vecného bremena

autor Katka » 3.4.2019, 15:42

Aký je rozdiel, keď na LV v časti C je označenie vlastníka, a keď nie je napísané, na ktorého vlastníka sa ťarcha vzťahuje, resp. rozdiel medzi C1 a C0?
Môže byť prípadne zapísaná ťarcha aj na iného účastníka právneho vzťahu, napr. na nájomcu, alebo správcu?

Kde inde, ako v občianskom zákonníku a v katastrálnom zákone sa môžem dozvedieť o vecných bremenách viac?

Prejsť hore