Vyporiadanie podielového vladtnictva a predaj

Poslať odpoveď


Táto otázka slúži ako kontrola proti robotom
Smilies
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode is ON
[img] is ON
[flash] is OFF
[url] is ON
Smilies are ON

Náhľad témy
   

Zväčšiť náhľad Náhľad témy: Vyporiadanie podielového vladtnictva a predaj

Re: Vyporiadanie podielového vladtnictva a predaj

autor lukas » 15.4.2016, 6:20

Janica wrote:tam su dva listy vlastnictva...jeden majitel je vlastnikom pozemku a ma svoj LV a druhy majitel ma svoj list vlastnictva len na dom bez akejkolvek parcely
Treba sa držať toho, komu patria nehnuteľnosti podľa listov vlastníctva, to je dôležité. Takto to vyzerá, že majú na katastri nesprávne uvedený kód právneho vzťahu.

Re: Vyporiadanie podielového vladtnictva a predaj

autor Janica » 14.4.2016, 15:06

tam su dva listy vlastnictva...jeden majitel je vlastnikom pozemku a ma svoj LV a druhy majitel ma svoj list vlastnictva len na dom bez akejkolvek parcely

Re: Vyporiadanie podielového vladtnictva a predaj

autor lukas » 14.4.2016, 15:02

Janica wrote:dobry den,chcela by som sa spytat,je pozemok ktory je uz napisany na jedneho vlastnika,na tom pozemku stoji dom ktory prave dedia iny vlastnici.Na liste vlastictva pozemku je napisane ze pravny vztah cislo 4,a veta vedla toho ze majitel pozemku je aj majitelom budovy na nom postavenej,co to znamena,aku to ma vahu?dakujem za odpoved
Znamená to toľko, že ten, kto vlastní dom, vlastník aj pozemok, na ktorom je dom postavený. V princípe to nemá veľkú váhu, keďže je to zrejmé z toho, že dom aj pozemok sú zapísané na tom istom liste vlastníctva. Iné by to bolo, ak by tam bol napr. kód 5 - Vlastník pozemku nie je vlastníkom stavby postavenej na tomto pozemku.

Re: Vyporiadanie podielového vladtnictva a predaj

autor Janica » 14.4.2016, 13:17

dobry den,chcela by som sa spytat,je pozemok ktory je uz napisany na jedneho vlastnika,na tom pozemku stoji dom ktory prave dedia iny vlastnici.Na liste vlastictva pozemku je napisane ze pravny vztah cislo 4,a veta vedla toho ze majitel pozemku je aj majitelom budovy na nom postavenej,co to znamena,aku to ma vahu?dakujem za odpoved

Re: Vyporiadanie podielového vladtnictva a predaj

autor Vlada » 8.4.2016, 8:06

Dobrý deň, ďakujem za radu. Tam som písala ako prvé. Nechcem tu celú odpoveď kopírovať, ale uviedli ten zákon, v ktorom je uvedené, že ak je vlastníctvo viac ako 5 rokov, je oslobodené od dane z príjmu. Ale to čo uviedli nakoniec tu dávam.
Nakoľko Finančné riaditeľstvo SR nie je kompetentné vyjadrovať sa k spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti podľa katastrálneho zákona, odporúčame Vám v tejto veci obrátiť sa na osobu vykonávajúcu právne poradenstvo, ktorá je kompetentná posúdiť spôsob nadobudnutia nehnuteľností. Pre posúdenie dátumu nadobudnutia vlastníctva nehnuteľnosti vo väzbe na vyhodnotenie splnenia podmienok oslobodenia príjmov z predaja nehnuteľnosti, ktoré sú uvedené v ustanovení § 9 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov je potrebné vždy vychádzať z konkrétneho skutkového stavu, ktorý je preukázaný príslušnými dokladmi, zmluvami, listinami a predovšetkým listom vlastníctva.
A z tohto som už múdra nebola.

Re: Vyporiadanie podielového vladtnictva a predaj

autor Ondrej_Kozlovsky » 7.4.2016, 19:54

Dobry den,

Skuste hladat aj tu https://www.facebook.com/FinancnaSprava ... =page_info alebo napisat aj spravu ak mate FB pripadne aj email. Financna sprava celkom dobre komunikuje v el. podobe. https://www.financnasprava.sk/sk/titulna-stranka

Re: Vyporiadanie podielového vladtnictva a predaj

autor trillan » 6.4.2016, 13:11

Dobrý deň.

Osobne si myslím, že nehnuteľnosť ste nadobudli v roku 2007. Následnou zmluvou ste si len vysporiadali vlastníctvo, ktoré už v podstate bolo Vaše.

Nakoľko tento problém sa netýka katastra, odporúčam sa obrátiť na daňovú správu alebo organizácie, ktoré sa zaoberajú daňovými zákonmi, akým spôsobom si to vysvetľujú oni.

Re: Vyporiadanie podielového vladtnictva a predaj

autor Vlada » 5.4.2016, 7:23

Dobrý deň,
veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Takto to viem aj ja, ale na LV je teraz uvedený titul nadobudnutia dohoda o vyporiadaní z roku 2015 a nie darovanie z roku 2007. Preto mám obavy.

Re: Vyporiadanie podielového vladtnictva a predaj

autor trillan » 5.4.2016, 7:15

Dobrý deň.

Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľnosti:

- na základe kúpnej zmluvy po uplynutí 5 rokov odo dňa nadobudnutia vlastníctva a tým je vklad do katastra nehnuteľností.
- na základe darovacej zmluvy po uplynutí 5 rokov odo dňa nadobudnutia vlastníctva a tým je vklad do katastra nehnuteľností.
- na základe zámennej zmluvy po uplynutí 5 rokov odo dňa nadobudnutia vlastníctva a tým je vklad do katastra nehnuteľností.
- ktorá bola nadobudnutá dedením po uplynutí 5 rokov od smrti poručiteľa.
- zaradenej do obchodného majetku po uplynutí 5 rokov od jej vyradenia z obchodného majetku.

Vyporiadanie podielového vladtnictva a predaj

autor Vlada » 4.4.2016, 14:05

Pozemok získaný darovaním v roku 2007 sme traja spolupodielníci rozdelili na základe geometrického plánu a dohodou o vyporiadaní v roku 2015. V rovnakom pomere 1/3. Všetci sme sa starali o svoju 1/3 , keďže dvaja majú na svojich častiach postavené rodinné domy, každý zvlášť sme platili aj dane. Uvažujem o predaji svojho pozemku, len mi nie je jasná daň z predaja. Vlastním to už 9 rokov, ale nastala tam zmena v LV.

Prejsť hore