pozemok na dieta

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)

pozemok na dieta

Postod danica » 15.10.2012, 8:51

Dobry,
mozete mi poradit ako postupovat, ak by som chcela prepisat pozemok stavebny na malolete dieta?je to mozne?dakujem
danica
 

Re: pozemok na dieta

Postod Jarina » 20.10.2012, 11:44

Pozemok na maloleté dieťa sa prepísať dá, skúste s kontaktovať notára a te vám povie viac.
Jarina
 
Reakcií: 6
Zaregistrovaný: 17.10.2012, 21:36

Re: pozemok na dieta

Postod Hubatá » 3.11.2012, 14:07

Napísať si na okresný súd v obvode ktorého dieťa býva "žiadosť o schválenie právneho úkonu za maloletého". Treba to dať 3 x, dieťa zastupuje kolízny opatrovník z ÚPaSV či to nie je proti jeho záujmom.
Hubatá
 
Reakcií: 14
Zaregistrovaný: 26.5.2012, 5:30

Prevod pozemku (nehnuteľnosti) na dieťa

Postod JUDr. Milan Ficek » 8.11.2012, 20:01

Dobrý deň,
vlastnícke právo k pozemku (alebo inej nehnuteľnosti) je možné previesť aj na maloleté dieťa. Podmienkou prevodu nehnuteľnosti na dieťa je schválenie právneho úkonu za maloletého, pretože táto osoba nie je právne spôsobilá na uzatvorenie takého úkonu. Zastupovať maloletého pri úkone (podpise zmluvy) budú rodičia. Prakticky to vyzerá tak, že na konci zmluvy o prevode nehnuteľnosti k menu dieťaťa sa uvedie, že je zastupované rodičom a tento rodič sa za dieťa podpíše. Tento právny úkon sa potom dá schváliť súdom.
Pokiaľ však napríklad rodičia chcú previesť na svoje dieťa pozemok (nehnuteľnosť), nemôžu sa podpísať namiesto dieťaťa z dôvodu kolízie záujmov. V tomto prípade je potrebné najskôr podať návrh na ustanovenie opatrovníka (opatrovníkom môže byť napríklad stará mama alebo iná plnoletá osoba) a až po ustanovení opatrovníka tento opatrovník podpíše zmluvu o prevode vlastníctva k nehnuteľnosti namiesto dieťaťa (pričom sa v zmluve uvedie aj rozhodnutie súdu o ustanovení opatrovníka). Rozhodnutie musí mať vyznačenú doložku právoplatnosti. Po podpise takejto dohody sa podá návrh na schválenie úkonu za maloletého.
Nakoľko ide o niekoľko právnych úkonov, odporúčam Vám obrátiť sa na advokáta. Advokát Vám vypracuje všetky doklady, ktoré iba podpíšete. Ušetríte tak veľa času, najmä ak by ste sa pomýlili v zmluve a bolo by potrebné nechať schvaľovať úkon opakovane. Konanie na súde môže trvať približne 3 až 5 mesiacov. Ak budú dokumenty správne vypracované, môže to byť aj menej.
JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
JUDr. Milan Ficek
 
Reakcií: 23
Zaregistrovaný: 5.2.2012, 16:54


Vrátiť sa na Kataster nehnuteľností

Kto je online

Registered users: Bing [Bot]