hranica pozemku

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Mariana Minarovičová
Posts: 1
Joined: 24.8.2016, 12:19
Contact:

hranica pozemku

Post by Mariana Minarovičová »

Kúpili sme si chalupu ku ktorej patrí dosť úzky vjazd. Predchádzajúci majiteľ nás upozornil na skutočnosť, že pri rekonštrukcii susedovej nehnuteľnosti zvodom zasiahol nad jeho (teraz už náš pozemok).Musel dažďový zvod posunúť nad svoju strechu, ktorá prečnieva k nám cca 20 cm.
Predchádzajú majiteľ našej nehnuteľnosti mal zabetónovaný stĺpik k bránke, ktotý je úplne na hranici pozemku. Náš sused kúpil starú drevenicu, kt. obložil novými hranolmi a obkladmi a presahuje až do nášho pozemku. Teraz si nárokuje, že ten zvod je hranica jeho pozemku. Mala som tam už aj geodeta, ktorý sa orientoval podľa jeho zvodov. Je to normálne? Viete mi poradiť ako mám postupovať? Ako mám dokazovať, že si on nadväčšil svoju nehnuteľnosť obkladmi? Ďakujem za pomoc.
trillan

Re: hranica pozemku

Post by trillan »

Dobrý deň.

1. ako viete, že to čo Vám povedal predchádzajúci majiteľ bola naozaj pravda? Ako ste si to overili? Ak príde k sporu, môžete využiť predávajúceho ako svedka...
2. v zmluve mate napísané, že ste sa oboznámili s nehnuteľnosťou.
3. každému odporúčam, aby pri kúpe nehnuteľnosti si dal vyhotoviť gp a vytýčiť v teréne, aby vedel čo vlastne kupuje. Na 90 % (hlavne z realitiek) mi povedia, že sú to vyhodené peniaze, aj keď tato suma je oproti kúpnej tak do výšky 1%. Ale hlavne, že sme ušetrili za geodeta...Mne sa vždy páči ako "skúsený majster" dobehne z kópiou katastrálnej mapy (a netuší v akej je mierke, skreslení, dovolených odchýlok, presnosti zákresu a pod.) a na cm mi povie v teréne kde sú presne hranice, šírku a dĺžku pozemku po celom obvode a pritom je presvedčený že všetky hranice musia mať pravý uhol a musia byť rovnobežky :D
4. Kupovali ste to z vedomím, že zrejme susedova nehnuteľnosť zasahuje do Vašej. V zmluve ste si to jednoznačne mali ošetriť, napr. ako vecne bremeno.
5. Ak nie ste spokojná s geodetom, vymeňte ho a vysvetlite situáciu novému a žiadajte aby Vám vytýčil pôvodnú hranicu, ktorú ste kupovali a nie hranicu stavby, resp. strechy, uvidíte čo Vám povie.
6. Ak dochádzalo k zmene stavby, už počas stavby ste mali upozorniť stavebný úrad, že dochádza napr. k neoprávneným zásahom do stavby (zväčšenie pôdorysu stavby) a to zrejme bez stavebného povolenia a to na Vašom pozemku (dôkaz bude nový GP, ktorý to bude preukazovať). Keďže netuším v akom je to teraz stave, skúste sa tam obrátiť a uvidíte čo Vám k tomu povedia.
Ondrej_Kozlovsky
Posts: 73
Joined: 27.8.2015, 10:13
Contact:

Re: hranica pozemku

Post by Ondrej_Kozlovsky »

Dobry den,

pokial sa jednalo o povodnu nehnutelnost tak je mozne, ze hranica je tvorena okapom a nie hranicou muru t.j. vas sused moze mat pravdu v tom, ako prebieha hranica.
------------------------------
Ondrej Kozlovský
autorizovaný geodet / mediátor
http://www.gkng.sk
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 100 guests