nezapisaný vlastník

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
jan

nezapisaný vlastník

Post by jan »

KTORE LISTINY PREUKAZUJU ZE VLASTNIKOM JE MAJITEL KTOREHO VLASTNICTVO NEBOLO Z JEHO VINY ZAPISANE DO POZEMKOVEJ KNIHY?
Jedná sa o pozemky poddanskej obce.
( napr. 2/1958, zak.čl. XIX/1898, Menoslov, Pôvodne stanovy, zapisnice zhromaždenia, LHP. INE LISTINY )


Akým titulom získali urbarnici pozemky po zrušeni poddanstva? Bolo to kúpou alebo aicky zdarma a ako to bolo ak byvala poddanska politicka obec ziskala pozemky,
Poradte
trillan

Re: nezapisaný vlastník

Post by trillan »

Dobrý deň.

Taká listina zrejme neexistuje, PK je prvá listina preukazujúca vlastníctvo...

Dôvod založenia PK bol jednoduchý, boli pridelené pozemky /z ohľadom na vtedajší stav/, aby bolo možné z nich vyberať daň /to sa týka aj urbáru/.

Ak Vás to zaujíma, bližšie info nájdete tu:
www.mpsr.sk/download.php?fID=492
maťo

Re: nezapisaný vlastník

Post by maťo »

skúsim upresniť moju otázku :
V pôvodnej PKV ,, XY ,, v B podstate podľa katastra sa nedá určiť kto je vlastník daných pozemkov. K danej PKV sú zachované predchadzajúce listiny :
zrušenie utvarov podľa z.č. 2/1958, zak.čl. XIX/1898 II. dil, stanovy. Pýtal som sa , ktoré listiny môžu dosvedčiť že vlastník je urbár. pozn. Menoslov sa nezachoval len je spomínaný v iných písomnostiach nájdených v ŠA v maďarskom jazyku.
trillan

Re: nezapisaný vlastník

Post by trillan »

Možno by ste mali upresniť, koho teraz po zápise ROEP eviduje ako vlastníka kataster /zároveň kto je zapísaný ako posledný vlastník v PKV/. Niekto tam po zápise ROEP musí byť evidovaný...

Ak sa nedá žiadnou listinou zistiť a preukázať vlastníctvo jednotlivých urbárnikov /a má im to patriť/, tak to vyriešite jedine u notára notárskou zápisnicou /vyhlásenie, prehlásenie, vydržanie - na pôvodných urbárnikov, resp. ich právnych nástupcov podľa dokladov, ktoré má urbár...podmienkou musí byť, že sa nejedná o spor/ alebo súdobne.

Inak ten zákon čo uvádzate sa týkal len obhospodarovania /iným slovom užívania/ a nie vlastníctva, takže neviem prečo s ním argumentujete keď otázky kladiete k vlastníckym právam a nie k užívaniu....zápisy do PKV sa na základe tohto zákona vykonávali len do časti C - ťarchy a nie do časti B - vlastníctvo.

PS: podľa mojich skúsenosti najlepšie je hľadať v štátnom archive v Bytči /berte to ako pomoc, ak ste tam ešte neboli - inak bezpredmetné/. Ostatné listiny, ktoré nájdete si dajte úradne preložiť a použite ich ako podklad pri tvorbe notárskej zápisnice alebo súdneho konania.
maťo

Re: nezapisaný vlastník

Post by maťo »

Ako píšete, zápis sa uskutočnil po ROEP na obec. Mi sme namietali pretože, titul nadobudnutia bol aj podľa zak. o prechode majetku na obce.
Lenžo v tomto zákone bola podmienkou tá vec, že obec získala lesnú a polnohospodársku pôdu , ktorá bola k roku 1949 vo vlastníctve obce ( čo nie preukázané a tiež tieto pozemky prešli podľa zákona 279/1949 na štát ( píšem to v skratke ). V tom zákone z roku 1991je daná podmienka myslím pri par. 15 , že sa naň vzťsahuje tento zákon 279/1949. A čo sa týkalo roep, tak v metodických pokynoch spracovateľa Roep, že obci sa prinavrátia tiež pozemky, ktoré boli zaákonom 279/1949 prevedené na štát a pri urbároch je poznámka, že jednotlivý urbárnici sú mejitelia pozemkov, na ktoré sa vzťahoval zak. čl XIX/1898 a z.č. 2/1958.
Len toľko.
trillan

Re: nezapisaný vlastník

Post by trillan »

Dobrý deň.

Mýlite si evidenčný zápis po ROEP v zmysle listín, ktoré sú súčasťou operátu katastra s "prinavrátením pozemkov". ktoré vykonával príslušný pozemkový úrad na základe podaných reštitučných nárokov (po nadobudnutí rozhodnutia o vrátení pozemku, kataster by iba zapísal evidenčne zmenu vlastníctva).
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests