Kde hľadať

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Katarína Olšacká

Kde hľadať

Post by Katarína Olšacká »

Našla som doma po starej mame rôzne písomnosti a tam bola aj písomnosť, nazvem to - menoslov alebo hlasovaci zoznam urbarnikov. Je to písané v maďarskom jazyku. Na obecnom úrade som sa pýtala, či v obci existuje urbár, starosta vravel, že nie, ale možno, že v minulosti existoval a pozemky patrili pod iný kataster.
Otázka : Ako zistím a kde, pre ktoré pozemky tento menoslov bol spísaný, ku ktorému LV alebo staršej PKV patrí ? Je tam zapísaných 26 ľudí, písané je to ručne na papiery s predtlačou. Chýba len posledná strana.

Vďaka
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Kde hľadať

Post by lukas »

Môžete sa skúsiť popýtať starších ľudí v dedine; možno budú vedieť aj povedať, aké pozemky tam mohli patriť a podľa toho zistíte dnešné pozemky. Možno by vedeli poradiť aj v príslušnom štátnom archíve.
Taktiež na katastri by mali mať menné registre pre pozemkovú knihu, tak sa tam spýtať, aby Vám pozreli zopár ľudí z toho menoslovu, či sa im nejaké čísla PKV neopakujú (určite Vám však nepozrú všetkých 26 mien), prípadne pozrieť zoznam vlastníkov pod písmenom "U", či tam nebude nejaký urbár...
katarina Olšacká

Re: Kde hľadať

Post by katarina Olšacká »

Lenže urbarnici mohli vlastniť pozemky mimo katastra , okresu, neviem či v katastry miestnej obce bude taky údaj, vraj bola ROEP.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Kde hľadať

Post by lukas »

katarina Olšacká wrote:Lenže urbarnici mohli vlastniť pozemky mimo katastra , okresu, neviem či v katastry miestnej obce bude taky údaj, vraj bola ROEP.
Ak nemali urbárske pozemky vo svojej obci, tak ich mali v susednej.
katarina Olšacká

Re: Kde hľadať

Post by katarina Olšacká »

Len neviem či sa užbude s tým niečo dať robiť, pretože ROEP ako som zistila bola v okolitých obciach a majetky budú napísane buď na štát alebo JRD ak to boli pasienky alebo obec . Skúsim pátrať.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Kde hľadať

Post by lukas »

katarina Olšacká wrote:Len neviem či sa užbude s tým niečo dať robiť, pretože ROEP ako som zistila bola v okolitých obciach a majetky budú napísane buď na štát alebo JRD ak to boli pasienky alebo obec . Skúsim pátrať.
ROEP bol len o tom, že sa vlastnícke vzťahy evidované v starších operátoch (napr. pozemková kniha) a v listinách (nie všetko sa zapísalo v pozemkovej knihe/hárkoch) sa prepísali do listov vlastníctva. Samozrejme sa stáva, že niekde sa niečo prepíše/zapíše zle alebo podľa neúplných podkladov, ale ak máte k dispozícii listinné podklady, ktoré preukazujú niečo iné, než čo sa zistilo pri ROEP, katastrálny odbor alebo pozemkový a lesný odbor alebo po piatich rokoch príslušný súd to majú v právomoci zmeniť.
katarina Olšacká

Re: Kde hľadať

Post by katarina Olšacká »

Nabudúci týždeň idem pátrať v tomto okrese a ak nezistím nič, skúsim v susedných okresoch.
Ale mám ešte jednu otázku, môže tento tzv. menoslov byť hodnoverná listina na zápis zmenu vlastníctva ?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Kde hľadať

Post by lukas »

katarina Olšacká wrote:Ale mám ešte jednu otázku, môže tento tzv. menoslov byť hodnoverná listina na zápis zmenu vlastníctva ?
Môže slúžiť ako dôkaz, ale samo o sebe to stačiť asi nebude. Napríklad nájdete niekde PKV, kde bude zápis "Urbárnici obce XY v celosti" a ten váš zoznam môže slúžiť ako podklad pre identifikovanie vlastníkov a ich dedičov. Ale len tak vám to kataster nezapíše.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests