Drobenie podielov a osvedčenie o dedičstve

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Mato

Drobenie podielov a osvedčenie o dedičstve

Post by Mato »

Dobrý deň.

Nedávno som si všimol postup jednej notárky pri vysporiadaní dedičstva. Aj napriek tomu, že platia opatrenia proti drobeniu pozemkov (§21 a nasl. zákona 180/1995), bežne sa to porušuje. Konkrétne zákon uvádza, že nesmie vzniknúť rozdelením pozemkov (pľh. p., lesné p.mimo zastavaného územia obce) pozemok menší ako 2 000 m2, resp 5000m2. To platí aj pre spoluvlastnícke podiely. Napríklad vydala osvedčenie o dedičstve, kde sa dedičia dohodli o rozdelení podielu veľkosti 1945/23342 k parcele registra E (orná pôda mimo zast. územie, o veľkosti vyše 23000 m2) rovným dielom, a to každý 1945/70026 - v prepočte podiel viac ako 600m2, teda menej ako povolených 2000m2. Deje sa to pravidelne v desiatkach, možno stovkách prípadov a kataster to bez problémov zaznamená. Zákon síce umožňuje, aby štát, ktorého zastupuje prokurátor podal návrh na určenie neplatnosti právneho úkonu, problémom je ,že sa to deje v množstve prípadov a zatiaľ mi nie je známe, aby niekto v našom okrese proti tomuto zasiahol. Zaujíma ma Váš názor k takémuto postupu, ktorý výrazne prispieva k drobeniu spoluvlastníckych podielov.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Drobenie podielov a osvedčenie o dedičstve

Post by lukas »

Podľa toho zlomku spoluvlastníckeho podielu tipujem, že ide o urbársku parcelu. V takom prípade je podstatná výmera celej spoločnej nehnuteľnosti (t.j. všetkých rôznych parciel, ktoré patria urbáru), nielen jednej EKN parcelky.

Tiež treba brať do úvahy, či poručiteľ nezomrel ešte pred tým, než vstúpili do platnosti ustanovenia o zákaze drobenia.
Mato

Re: Drobenie podielov a osvedčenie o dedičstve

Post by Mato »

Ďakujem lukas za odpoveď, ale nejednalo sa o urbarsku parcelu, aj ked si nie som isty, ci sa drobenie netýka aj urbárskych parciel
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 39 guests