Rozhodnutie z katastra

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Zuzu1980
Posts: 1
Joined: 5.2.2012, 18:53
Contact:

Rozhodnutie z katastra

Post by Zuzu1980 »

Dobry den, kupovala som byt. Z katastra mi prislo Rozhodnutie, kde bolo konanie o navrhu na vklad vlastnickeho prava prerusene z dovodov XY. Tieto nedostatky boli do 30 dni odstranene a doplnene a podane osobne na katastri. Odvtedy mi neprislo ziadne dalsie ROZHODNUTIE z katastra s informaciou o povoleni vkladu vlastnickeho prava do katastra nehnutelnosti v moj prospech. Odvtedy preslo vyse 2,5 mesiaca, co mi pride divne. Na portaly www.kapor.sk som si online vypis LV nasla a tam uz figurujem a som zapisana ako vlastnicka. Je nutne sa domahat teda dalsich informacii na katastri, alebo mozem verit online vypisu, ze je vsetko ok? Dakujem
JUDr. Milan Ficek
Posts: 23
Joined: 5.2.2012, 16:54
Contact:

Re: Rozhodnutie z katastra

Post by JUDr. Milan Ficek »

Dobrý deň,
pokiaľ ste sa našli zapísaná v liste vlastníctva na stránke http://www.katasterportal.sk, zmluva bola doplnená správne a stali ste sa vlastníčkou nehnuteľnosti. Vklad bol povolený. Z katastra nehnuteľností Vám však museli posielať rozhodnutie o povolení vkladu. Pokiaľ sa tak nestalo, napíšte na príslušnú správu katastra písomnú žiadosť o zaslanie rozhodnutia alebo môžete zaplatiť správny poplatok a dostanete list vlastníctva. Na príslušnej správe katastra by Vám aj na Vaše požiadanie vydali list vlastníctva.

JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava
Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
Last edited by JUDr. Milan Ficek on 20.5.2012, 20:19, edited 1 time in total.
JUDr. Milan Ficek, advokát Bratislava

Advokátska kancelária Ficek & Ficeková
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Rozhodnutie z katastra

Post by lukas »

JUDr. Milan Ficek wrote: Na príslušnej správe katastra by Vám aj na Vaše požiadanie vydali list vlastníctva.
V súčasnosti sa zasielajú len oznámenia o zápise (rozhodnutie o povolení vkladu), takže list vlastníctva dostanete len ak zaplatíte poplatok 8€ (za jeden LV).
Peter M

Re: Rozhodnutie z katastra

Post by Peter M »

Čo robiť v prípade, ak nebola dodoržaná doba (15 dní) zaslania rozhodnutia zo strany katastra? Na LV je už zapísané "záložné právo banky podľa V-XXXX/12 zo dňa 04.04.2012". Teraz neviem, či ide o dátum registrácie vkladu v deň podania Návrhu vkladu zamestnancom banky na katastri alebo je to deň rozhodnutia povolenia vkladu a zápisu ťarchy katastrom.
Vďaka za odpoveď.
michal123
Posts: 4
Joined: 8.5.2012, 13:25
Contact:

Re: Rozhodnutie z katastra

Post by michal123 »

Peter M wrote:Čo robiť v prípade, ak nebola dodoržaná doba (15 dní) zaslania rozhodnutia zo strany katastra? Na LV je už zapísané "záložné právo banky podľa V-XXXX/12 zo dňa 04.04.2012". Teraz neviem, či ide o dátum registrácie vkladu v deň podania Návrhu vkladu zamestnancom banky na katastri alebo je to deň rozhodnutia povolenia vkladu a zápisu ťarchy katastrom.
Vďaka za odpoveď.
Ten dátum by mal byť dátum, kedy bola spísaná zmluva.

Pokiaľ ste dávali žiadosť o urýchlené konanie o návrhu na vklad a miesto poplatku 66 € platili 265,50 € a kataster nedodržal 15 dňovú lehotu podľa § 32, ods 3 katastrálneho zákona, potom si požiadajte o vrátanie rozdielu medzi normálnym a urýchleným vkladom.
Žiaľ, to je asi tak všetko, čo môžete robiť.

Je však dosť možné, že zamestnanec banky sa s tým moc neponáhlal a dal to na kataster neskôr... Skúste sa s ním skontaktovať a spýtajte sa ho, čo sa stalo.
právnik

Re: Rozhodnutie z katastra

Post by právnik »

[quote="lukas"][quote="JUDr. Milan Ficek"]
Na príslušnej správe katastra by Vám aj na Vaše požiadanie vydali list vlastníctva.
[/quote]
V súčasnosti sa zasielajú len oznámenia o zápise (rozhodnutie o povolení vkladu), takže list vlastníctva dostanete len ak zaplatíte poplatok 8€ (za jeden LV).[/quote]

Dobrý deň,

pán kolega, Dr. Ficek vo svojej odpovedi netvrdil, že súčasne s oznámením (doručením) rozhodnutia o povolení vkladu zasiela príslušná Správa katastra aj List vlastníctva.

Citujem: "...napíšte na príslušnú správu katastra písomnú žiadosť o zaslanie rozhodnutia alebo môžete zaplatiť správny poplatok a dostanete list vlastníctva."

Vyššie uvedené rozhodnutie je právoplatné dňom jeho vydania (§31 ods. 5 KZ) a príslušná Správa katastra je povinná na jeho skutkovom základe vykonať zápis do KN ešte v ten istý deň, najneskôr na druhý deň od jeho vydania. Rozhodnutie má deklatórny právny účinok vkladu a zasiela sa účastníkom konania v lehote 15 dní od vykonania zápisu. Nie je možné voči nemu podať odvolanie, ani ho preskúmať v mimo odvolacom konaní a taktiež nie je možné podať návrh na obnovu konania (odchylné ustanovenia od správneho poriadku).
Brano

Re: Rozhodnutie z katastra

Post by Brano »

Dobry den
vedeli by ste mi povedat do kedy musi kataster poslat oznamenie o preruseni konania. Cakam uz piaty den. Mozem priniest chybajuce doklady aj skor ako dostanem oznamenie?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Rozhodnutie z katastra

Post by lukas »

Brano wrote:Dobry den
vedeli by ste mi povedat do kedy musi kataster poslat oznamenie o preruseni konania. Cakam uz piaty den. Mozem priniest chybajuce doklady aj skor ako dostanem oznamenie?
Mali by to poslať tak, aby to bolo podané na pošte v lehote na rozhodnutie (najdlhšia lehota je do 30 dní od doručenia návrhu na vklad).
Dá sa dohodnúť, že si rozhodnutie prevezmete osobne (to však treba samozrejme vopred). Pokiaľ viete, že bolo vydané rozhodnutie o prerušení a viete, čo v ňom je alebo ste si sám zistili, že ste na niečo zabudli, tak nič Vám nebráni doplniť návrh na vklad ešte pred tým, než sa to k Vám dostane z pošty.
(problém by mohol byť iba ak by bola potrebná prítomnosť dotyčného vkladára, ktorý Vám chcel dať nejaký konkrétny termín)
Suesy

Re: Rozhodnutie z katastra

Post by Suesy »

Dobrý deň,

ja sa chcem spýtať tiež. Pred mesiacom som podala návrh na vklad (26.02.2014), aj si priamo na katastri pýtali moje tel.č., že keby je niečo zle v zmluve alebo návrhu, tak mi zavolajú, aby som si to mohla opraviť, nikto mi nevolal, ale ani mi žiadny papier s povolením vkladu neprišiel, dnes (29.03.2014) pozerám na katastri a je tam, že konanie je prerušené, ale ani o tom mi žiadny papier neprišiel, keďže je to už mesiac potom, čo som návrh podala, tak ako to riešiť? Pred týždňom bolo na katastri stále len oznámenie, že vklad bol podaný, nič iné. Nemám vedomosť o tom, že by v zmluve alebo návrhu bola nejaká chyba a keďže mi o prerušení konania ani nič neprišlo, tak neviem čo sa deje.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Rozhodnutie z katastra

Post by lukas »

Suesy wrote:Dobrý deň,

ja sa chcem spýtať tiež. Pred mesiacom som podala návrh na vklad (26.02.2014), aj si priamo na katastri pýtali moje tel.č., že keby je niečo zle v zmluve alebo návrhu, tak mi zavolajú, aby som si to mohla opraviť, nikto mi nevolal, ale ani mi žiadny papier s povolením vkladu neprišiel, dnes (29.03.2014) pozerám na katastri a je tam, že konanie je prerušené, ale ani o tom mi žiadny papier neprišiel, keďže je to už mesiac potom, čo som návrh podala, tak ako to riešiť? Pred týždňom bolo na katastri stále len oznámenie, že vklad bol podaný, nič iné. Nemám vedomosť o tom, že by v zmluve alebo návrhu bola nejaká chyba a keďže mi o prerušení konania ani nič neprišlo, tak neviem čo sa deje.
Katastrálny odbor má čas na rozhodnutie v ("základnej") lehote 30 dní, čo bolo vo Vašom prípade včera. Takže kým príde rozhodnutie poštou, môže to ešte pár dní trvať.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: AlexisCoca and 45 guests