Ako postupovat pri vymazani tarchy z šFRB

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
matuš

Ako postupovat pri vymazani tarchy z šFRB

Post by matuš »

Pekný den prajem,chcel by som vediet ako postupovat pri rušeni ťarchy s šfrb.Je to celkom zložité nakolko nastala chyba v konani stav. úradu. Chystáme splatit zvyšok hypoteky kt. nam ostal vo šfrb. Dom chceme následne vymazat z katastrálnej mapy. Na pozemku je novy dom kt. chceme založit ale potrebujeme urobit vklad do katastra nakolko k nemu mame kolaudačne roz. a geometrick plan ale nieje ešte zapisany. ( neda sa zapisat nakolko tam stoji oficialne stary dom kt. je už davno zbúrany. Je nan aj buracie povolenie pri kt. urobil stav. urad chybu nakolko je na nom tarcha kv. ktorej ho nechcu vymazat) Preto chceme najprv vymazat tarchu, urobit vymaz stavby a vklad do katastra. Da sa to urobit v jednom kroku, alebo neako zjednodušit.? Dakujem za odpoveď
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Ako postupovat pri vymazani tarchy z šFRB

Post by lukas »

Treba súhlas toho, v koho prospech je ťarcha na starý dom, že súhlasí s odstránením ťarchy (1). Cez obecný/stavebný úrad vybavíte papierovačky, na ktorých konci bude rozhodnutia o zrušení súpisného čísla (2).

Následne s rozhodnutím o zrušení súpisného čísla a pre istotu aj s tým súhlasom na odstránenie ťarchy podáte na kataster žiadosť o výmaz stavby (čiže žiadosť s prílohami 1+2).

Potom môžete dať na kataster žiadosť o zápis stavby, ktorej prílohou bude bude geometrický plán na novú stavbu a rozhodnutie o súpisnom čísle (ak je stavba dokončená).

Nakoniec môžete vyriešiť založenie novej stavby a to návrhom na vklad, ktorého prílohou bude záložná zmluva.

Postupnosť je tak, ako som napísal podľa odsekov s tým, že kroky v prvom odseku nijako neurýchlite. Kroky v druhom, treťom a štvrtom odseku je teoreticky možné spraviť buď postupne alebo naraz - to však len v súčinnosti s tým, v koho prospech chcete tú novú stavbu založiť.

Výmaz stavby na katastri môže trvať až dva mesiace, rovnako ďalšie dva mesiace zápis novej stavby. Vklad záložnej zmluvy mesiac alebo s príplatkom 200 eur len dva týždne. Ak by záložný veriteľ súhlasil so zápisom naraz, potom by kataster musel dodržať lehotu platnú pre vklad (čiže mesiac alebo s príplatkom max dva týždne). Za predpokladu, že žiaden z dokladov nemá nejakú chybu, pre ktorý by kataster prerušil alebo nebodaj zastavil konanie.
Matuš

Re: Ako postupovat pri vymazani tarchy z šFRB

Post by Matuš »

Dakujem za odpoved, ešte ma napadlo, že stary dom je zburany cca 10 rokov. Nedali by sa obist kroky, buracie povolenie, zrušenie sup.čisla., vymaz stavby z katastralnej mapy. A to tak, že počkam na zrušenie tarchy a potom dam zapisat aktualny stav. Predstavujem si že pozvem geodeta urobi GP a da sa zapis do LV.

Pride mi nelogicke žiadat buracie povolenie na niečo čo tam už nestoji........
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Ako postupovat pri vymazani tarchy z šFRB

Post by lukas »

Ja som to pochopil tak, že na stavebnom vám kvôli ťarche nechcú dať papier o tom, že tá stavba neexistuje. Ak by ste ho vedeli získať, tak sa celá vec zjednoduší a môžete ísť rovno na tie kroky, čo som napísal v druhom odseku.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 43 guests