Výmena pozemkov

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Meno

Výmena pozemkov

Post by Meno »

Dobrý deň, poprosil by som niekoho kto sa vyzná o radu. Ďakujem za každú dobrú radu/ informáciu.

Naša rodina vlastní niekoľko pozemkov, od ktorých má list vlastníctva no pozemky sme niekoľko rokou nevyužívali. O dané pozemky nikto z rodiny nemal záujem. Podľa ( http://mapka.gku.sk ) sa jedná napríklad o ... časť zalesneného celku, časť ornej pôdy a podobne. Dané pozemky (ktoré vlastníme) by naša rodina rada zamenila za jeden väčší celok, ktorý by sme využívali napríklad ako záhradu alebo ak by sa podarilo zamenit pozemky priamo za rodinným domom celok by bol využívaný ako dvor.

Preto ak sa niekto vyzná v danej veci, poprosil by som radu ako postupovať, pár informácií alebo či je VÝMENA POZEMKOV vôbec možná.

ĎAKUJEM
trillan

Re: Výmena pozemkov

Post by trillan »

Dobrý deň.

Jediný spôsob je nájsť niekoho, s kým by bola možná Vami uvedená zámena, alebo predmetne podiely predať napr. spoluvlastníkom a kúpiť si nejaký nový pozemok.

Teoreticky je ešte možnosť vyriešiť to pomocou pozemkových úprav, ale tie by sa museli vo Vašom k.ú. vykonávať, resp musela by byť zadaná takáto požiadavka na príslušný pozemkový odbor a museli by byť Vaše pozemky v obvode PU (jedná sa o pomerne veľké dielo z veľkým počtom účastníkov).
trillan

Re: Výmena pozemkov

Post by trillan »

A ešte by som doplnil, je potrebné si uvedomiť, že vlastníte podiel k celému pozemku a nie časť pozemku, ktorú ste si vypočítali z podielu (vyriešiť sa to dá súdobne alebo zmluvou o vysporiadaní spoluvlastníckych podielov).
Meno

Re: Výmena pozemkov

Post by Meno »

Ďakujem za radu, odpoveď.
Mária Šugereková

Re: Výmena pozemkov

Post by Mária Šugereková »

Ďakujem za skorú odpoveď, čiže bez ponuky všetkým spoluvlastníkom nemôžem pôdu výmeniť. A ako je po s cenou, môžem si ju určiť koľko chcem, keď nechcem aby pri vyvlastnení spoluvlastníka odkúpili túto čiastku niektorí so spoluvlastníkov? Môžem udať aj 90 eur za m2 aby ju nikto so spoluvlastníkov nekúpil? Či musé byť cena ohodnotená odhadcom?
trillan

Re: Výmena pozemkov

Post by trillan »

Dobrý deň.

Kúpna cena je dohoda medzi kupujúcim a predávajúcim.
V prípade, že sa neviete dohodnúť, môže pomôcť znalecký posudok.
864

Re: Výmena pozemkov

Post by 864 »

Dobrý deň.
Pri predaji podielu pozemku musím svoj podiel ponúknuť najprv spoluvlastníkom.
Ak by som si svoj podiel na pozemku chcel iba zameniť zámennou zmluvou mám voči ostatným spoluvlastníkom nejaké záväzky?

Ďakujem za odpoveď
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests