Kúpnopredajne zmluvy schválené ONV

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
222

Kúpnopredajne zmluvy schválené ONV

Post by 222 »

Viete mi vysvetliť, v minulosti kupnopredajne zmluvy zapísané v PKV schváľoval ONV aj s obecným svedectvom. Odkedy takéto kupnopredajne zmluvy schvaľoval ONV, akým nariadením a vzťahovalo sa na všetky pozemky ?
trillan

Re: Kúpnopredajne zmluvy schválené ONV

Post by trillan »

Dobrý deň.

Vaša otázka má dva veľmi dôležite nedostatky a to:
1. kto bol posledným vlastníkom v PKV (štát, cirkev, FO, ...).
2. či konkretná zmluva (jej vlastníctvo) vychádza priamo z pozemkovej knihy a nebola od roku 1964 žiadna zmluva, ktorá môže byť evidovaná (aj nemusí - archív, atď) v zbierke listín a môže byť evidovaná v nejakej špeciálnej evidencií (napr. hluchý LV a pod, ...).

Osobne si myslím, že ani jedno neviete zistiť. Väčšinou však platí zásada, že pred samotným pridelením pozemku ONV, bola vyhotovená iná listina (vyvlastnenie, vydržanie, osvedčenie, iná notárska zápisnica, ...), ktorou sa dostalo vlastníctvo na štát (niekedy bola zapísaná skôr, často však spoločne s pridelením pozemku od ONV).
222

Re: Kúpnopredajne zmluvy schválené ONV

Post by 222 »

Dobrý deň,
Mate pravdu, neúplna otázka, pokúsim sa doplniť ako to je zaznamenané v starej PKV. KP zmluva vznikla v roku 1954 avVlastník je písaný urbár. Na tejto PKV sú len tri zmeny a táto je posledná, následne je zaznamenaný údaj , že PKV je uzavretá.
trillan

Re: Kúpnopredajne zmluvy schválené ONV

Post by trillan »

Dobrý deň.

- v r. 1954 ONV neexistovalo.
- v r. 1954 zmluvy a aj pozemkovú knihu riešil len príslušný súd.

Na základe horeuvedeného nerozumiem Vašej pôvodnej otázke, nakoľko sa to samo vylučuje.

Tiež mi z vašeho vyjadrenia nie je zrejmé, že či v roku 1954 to nadobudol na základe KP urbár alebo urbár bol predávajúci (to z dôvodu, že zároveň uvádzate, že urbár je posledný známy vlastník podľa PK ale zároveň vlastníkom ma byť štát ....)
222

Re: Kúpnopredajne zmluvy schválené ONV

Post by 222 »

Zdravím
, Citujem posledný zápis v PKV : ,, Podľa kúpnopredajnej zmluvy danej v XY dňa 16.júna 1954, schválenej ONV v XY dňa 2. decembra 1954 nasl. sp. zn. a obecného svedectva odpisuje sa parcela č. 169 a zapisuje sa do novej zápisnice číslo 72 tejto knihy ,,.
Dátumy a čísla sú opísane z PKV. Zápis je posledný , urbár odpredával jednu parcelu.
Otázka znela či ONV mohol v tom čase schvaľovať aj predaje pozemkov urbárnikov a nemôžem zistiť akým predpisom to vykonával a odkedy.

Ďakujem
trillan

Re: Kúpnopredajne zmluvy schválené ONV

Post by trillan »

Zdravím.

Za to ONV sa teda ospravedlňujem (zrejme sa jednalo ešte o JEP-ku zak č. 12/1954 Sb. Ústavní zákon o národních výborech a nie EN stav - zák. č. 69/1967 Zb. o národných výboroch).

Titul nadobudnutia je to č.d. xxxx/1954, ktoré mate uvedené v príslušnej PK vložke. Tam budete mať aj uvedený zákon, ktorým a akým spôsobom došlo k samotnému prevodu.
O overenú kópiu takejto listiny môžete požiadať na príslušnom katastri, ktorý by mal mať takýto archív.

Ak sa takáto listina v archíve katastra už nenachádza, skúste príslušný okresný archív alebo štátny archív v Bytči.

K Vašej otázke:
- otázka určite patrí právnikom a nie geodetom,
- zdravý sedliacky rozum mi hovorí, že keďže to bolo v roku 1954, kedy zmluvy a zápisy do PK vykonávali len súdy /ako som už skôr napísal/, tak je zrejmé, že zmluvu nevyhotovoval ONV (bol len jedným z účastníkov zmluvy) ale zmluvu vyhotovil príslušný súd. A opýtajte sa právnikov či je možné iným súdnym rozhodnutím /nič viac v právnom štáte nie je/ spochybňovať predchádzajúce právoplatné rozhodnutie....
222

Re: Kúpnopredajne zmluvy schválené ONV

Post by 222 »

Ďakujem za odpoveĎ, idem preštudovať tie zákony a nahliadnúť do č.d.. Ten archív v Bytči má mať pôsobenie v rámci celého Slovenska ?
trillan

Re: Kúpnopredajne zmluvy schválené ONV

Post by trillan »

Ano, v Bytči sa nachádza tzv. štátny archív.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Kúpnopredajne zmluvy schválené ONV

Post by lukas »

trillan wrote: 3.5.2017, 12:54 Ano, v Bytči sa nachádza tzv. štátny archív.
Ja by som si radšej vopred telefonicky overil, pretože pretože ja č.d. obvykle riešim cez "miestnu" pobočku štátneho archívu v Bratislave. Pričom niektoré obce na okraji okresu sú aj na iných pobočkách. Viď mapku územnej pôsobnosti.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 44 guests