Stratené č.d. a preukázanie vlastníctva

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Bláhovský

Stratené č.d. a preukázanie vlastníctva

Post by Bláhovský »

Pekný deň.
V PKV je zápis č.d. z roku 1864. Na nahliadnutie som bol osobne v štátnom archíve, tam mi bolo oznámene , že oni uchovávajú č.d. od roku 1875, že z toho obdobia sa nenachádzajú.
Lenže pri prešetrení po 4 mesiacoch kataster sa vyjadril , že vlastníctvo z PKV sa nedá určiť. Je nejaký spôsob, ako preukázať, že majetok patrí predkom ?

Neviem si rady.

V%daka za akúkoľvek radu.
trillan

Re: Stratené č.d. a preukázanie vlastníctva

Post by trillan »

Dobrý deň.

Poskytujete veľmi málo informácií a to:
1. neuvádzate kto je zapísaný ako vlastník v PK vložke (ak je to po maďarsky dajte si ju preložiť súdnym znalcom). Následne vlastník alebo jeho právny nástupca si môže požiadať o zápis vlastníctva do KN.
2. kataster musí na pozemku viesť nejakého vlastníka alebo minimálne správcu (žiadajte to písomne aj s dôvodmi).
3. ako ste zistili, že pozemok ma patriť Vaším predkom (na základe akých relevatných dokladov) ?
4. ak nebude iná možnosť, na základe dôkazov a čestných vyhlásení si pozemok vydržte u notára alebo súdobne (je potrebné splniť nimi uvedené požiadavky). Zároveň odporúčam dať si vyhotoviť na pozemok aj geometrický plán.

Tú to určite nevyriešite. Odporúčam obrátiť sa na skúseného geodeta, ktorý na základe zistených podkladov v KN Vám povie aký je súčasný stav a aké mate možnosti a následne Vás navedie určite ďalej ako postupovať.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 40 guests