Katastralna mapa vs realita

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Lucia0000

Katastralna mapa vs realita

Post by Lucia0000 »

Dobry den,chcela by som poprosit o radu...
Kupili sme pozemok za rodicovskym domom.Na nasom pozemku by sme chceli stavat a mat pritupovu cestu odkupenim casti pozemku od rodicov.pri robeni geometrickeho planu sme narazili na viac nezrovnaloti...

1,Vraj cela oblast je posunuta na mape o 2m dopredu v reali oproti katasralnej mape:ma to na mna ako vlastnika nejaky vplyv?
2,Zahadne sa na rodicovskom pozemku udialo viac veci,dom sa na mape posunul o 2m do lava,vymenili sa orna poda so zastavanou a zmizlo 75m.ja viem realny stav, s listom vlastnictva a s geometrickym planom ked rodicia kupovali pozemok a stavali stavali dom proti mape.;akym sposobom ziadat kataster,aby nam to uviedli do spravneho stavu?geodet mi tvrdil, ze on mi to musi zakreslit do mapy a nemoze menit hranice mapy,cize ked nieto nakreslil krivu ciaru do mapy a tym pridelil 75m susednemu pozeku,tak to ma vacsiu vahu ako list vlastnictva udane metre na nom?

3,pri zamerani sme zistili,ze aj z rodicovskeho aj nasho pozemku maju 1m na sirku po 100m dlzke prihradene susedia,aku mam moznost sa k tejto casti dostat?nakolko prave po tejto hranici pozemku okolo rodicovskeho domu planujeme mat prijazdovu cestu a pani na stavebnom urade nam bez toho metra nechce povolit pristupovu cestu.podotykam,ze sused si tam oprel o plot plynove a el.hodiny prave na tom m.nechceme mu robit prieky,ale zas sme dali vela $do kupy pozemku pre dom a nie na predrazenu zahradu.sused ma cca 6r novostavbu,cize hranice by mal poznat

Dakujem za pomoc a radu
trilan

Re: Katastralna mapa vs realita

Post by trilan »

Dobrý deň.

K bodu 1:
- Najprv si v teréne overím čo kupujem a až potom to kúpim (vytýčenie v teréne). Vy ste zrejme kúpili susedove nakoľko užívacie hranice nie sú totožné s vlastníckymi. Keď Vám geodet vytýči Vaše vlastnícke hranice hneď zistite či to ma na Vás nejaký vplyv.

K bodu 2:
- Dom sa sam od seba nikdy neposunie o 2 metre (to by mal predsa vedieť každý :lol: )
- hranice domu nemusia byť totožné s pozemkom.
- vlastník domu nemusí byť totožný s vlastníkom pozemku pod domom.
- zákres v mape sa zmení len na základe nejakého návrhu a podkladu, ktorý bol vyhotovený miestnym šetrením v teréne (je to možné kedykoľvek v teréne overiť - viď bod 1).
- orná pôda sa zmenila na zastavanú keď sa dala zapísať stavba na list vlastníctva (musí byť k tomu listina, príp. bola zmena určená pri mapovaní).
- realny stav nemusí byť totožný s vlastníckym stavom (je to tzv, užívanie bez preukázania vlastníckych práv - overenie bod 1).
- každý zákres do mapy sa dá overiť a to ná základe pôvodných listín na základe ktorých ste to nadobúdali Vy alebo Vaši právny predchodcovia, resp. dá sa obnoviť aj pôvodná hranica s pozemkovej knihy.
- záväzná je vlastnícky hranica a nie výmera.

K bodu3:
- zase sa bavíme o užívaní ... viď bod 1
Tu Vám nezostáva zrejme nič iné ako zo susedom sa dohodnúť, inak stavebné a ostatné povolenia v súlade s platnou legislatívou nikdy nevybavíte.

Keďže tento problém nebudete mať len z vami uvádzanej strany (ale Vaše bude užívať aj ďalší sused) ideálne by bolo riešiť celý Váš blok, kde je predmetný problém komplexne a to napr. zámennou zmluvou, ktorej podkladom bude vhodne vyhotovený geometrický plán.
Lucia0000

Re: Katastralna mapa vs realita

Post by Lucia0000 »

Dobry den.
Dakujem za odpoved.
Len by som chcela dodat,ze mam stare geometricke plany,ked rodicia kupovali pozemok,miery 16x 50m obdoznik,ked ziadali o stavebne povolenie miery 16x50m dom zakresleny 4m od hranice pozemku,parcela pod nim pisana ako zastavana plocha +prijazdova cesta,plan ku kolaudacii miery 16x50 osadenie domu totozne s planom ako pred 3r.obsah obdlznika kopiruje udaje o rozlohe parceli na liste vlastnictva.co az na ten 1m kopiruje realitu a hranice plotov.
Momentalny stav na katastralnej mape je ze z pozemku je urobeny vykroj 75m(do povodneho obrlznika je na hranici vykrojeny lichobeznik) a pridane ku susednemu pozemku a dom je zakresleny 1,5m od hranice a parcela pod nim je evidovana ako orna poda a opacne.vymera pozemku sa nezmenila v m.kedy sa udiali tieto zmeny sa nevieme ani na katasri dopatrat,maju len pri nasom pozemku poznamku chyba...
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Katastralna mapa vs realita

Post by lukas »

Lucia0000 wrote: 15.5.2017, 8:25 Dobry den.
Dakujem za odpoved.
Len by som chcela dodat,ze mam stare geometricke plany,ked rodicia kupovali pozemok,miery 16x 50m obdoznik,ked ziadali o stavebne povolenie miery 16x50m dom zakresleny 4m od hranice pozemku,parcela pod nim pisana ako zastavana plocha +prijazdova cesta,plan ku kolaudacii miery 16x50 osadenie domu totozne s planom ako pred 3r.obsah obdlznika kopiruje udaje o rozlohe parceli na liste vlastnictva.co az na ten 1m kopiruje realitu a hranice plotov.
Momentalny stav na katastralnej mape je ze z pozemku je urobeny vykroj 75m(do povodneho obrlznika je na hranici vykrojeny lichobeznik) a pridane ku susednemu pozemku a dom je zakresleny 1,5m od hranice a parcela pod nim je evidovana ako orna poda a opacne.vymera pozemku sa nezmenila v m.kedy sa udiali tieto zmeny sa nevieme ani na katasri dopatrat,maju len pri nasom pozemku poznamku chyba...
Doklady o zmenách by mal mať k dispozícií príslušný katastrálny odbor vo svojej zbierke listín.
trillan

Re: Katastralna mapa vs realita

Post by trillan »

Dobrý deň.

Pokiaľ mate GP, musíte mať aj zmluvu, ktorá vychádza z predmetného GP. Dôležite je, aby GP zobrazoval aj právny stav, nie len evidenčný, resp. užívací stav (tzv. EN stav).
Ťažko je sa k tomu takto vyjadrovať na diaľku. Okrem toho by bolo potrebné skontrolovať súradnice predmetného GP (či to naozaj bol obdĺžnik a nie lichobežník - omerné miery v GP sú len doplnkový údaj).
V každom prípade, všetky tieto doklady by ste mali dať geodetovi a on základe Vašich listín a dokladov na katastri by Vám mal dať vedieť kde sa stala zmena, resp. prečo zápisy nie sú v súlade s Vašimi listinami (geodet môže nahliadnuť aj do listín).
Zároveň Vy alebo Vami splnomocnený zástupca Vás alebo Vašeho právneho predchodcu môžete požiadať o nahliadnutie listín, resp. o prešetrenie samotných zápisov v KN.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests