Pripísanie manželky do LV

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Jarka

Pripísanie manželky do LV

Post by Jarka »

Dobrý deň, chcem sa spýtať čo je potrebné,keď chcem byť pripísaná do LV ? Počas manželstva sme s manželom postavili RD,uvedená som len na stavebnom povolení.Na LV ako aj na kolaudačnom rozhodnutí je zapisany len manžel,ako vlastník.Okrem prehlasenia, že nehnuteľnosť bola zo spoločných finanč.prostriedkov a kópie sobáš.listu, je potrebná aj žiadosť ? Ak áno, čo by všetko mala obsahovať?

Ďakujem.
trillan

Re: Pripísanie manželky do LV

Post by trillan »

Dobrý deň.

V princípe by ste mali doručiť písomnú žiadosť s odôvodnením a okrem príloh, ktoré ste uviedli by ste mali doložiť aj listinu, ktorá bude preukazovať, že pri kolaudácií, resp. zápise stavby do LV ste ešte stále boli manželia a nedošlo ani k rozdeleniu majetku s BSM a ani nič podobnému.
Zároveň na Vašom mieste by som zašiel na príslušný stavebný úrad a ich sa opýtal prečo vydali rozhodnutie o pridelení súp. č. len na manžela, keďže v stavebnom povolení ste boli dvaja do BSM (na základe kolaudačného rozhodnutia sa nezapisuje stavba do LV). Zároveň by som od nich žiadal nápravu a následne aj s opravným rozhodnutím požiadal kataster o zápis na LV (hlavne ak prvý prípad by nebol schodný).
Jarka

Re: Pripísanie manželky do LV

Post by Jarka »

Dobrý deň, tú listinu, ktorá bude preukazovať, že sme boli manželia aj počas kolaudácie je možné požiadať na príslušnom stavebnom úrade ? Sobášny list nestačí,ak sme stále manželia ?

Ďakujem
trillan

Re: Pripísanie manželky do LV

Post by trillan »

Dobrý deň.

Tak asi mal stavebný úrad nejaký dôvod, prečo kolaudoval len v prospech jedného...
Stavebný úrad nepreukazuje či ste manželia, naopak, Vy musíte preukázať jemu.

Ešte raz sa z opakujem, vlastnícke právo na katastri k stavbe sa zapisuje na základe vydaného rozhodnutia o pridelení súp. čísla, kde musí byť stavebným úradom uvedený aj vlastník. Ak máte pocit, že stavebný úrad vydal chybné rozhodnutie, je potrebné požiadať o nápravu, samozrejme dôkazne bremeno je na Vašej strane (potvrdenie o tom či v dobe kolaudovania, resp. vydávania takéhoto rozhodnutia Vám vydá obecný úrad, matrika, ....).
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 48 guests