Rodinný dom s 2 bytovými jednotkami - vlastníctvo jednotlivých bytov

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
mmm

Rodinný dom s 2 bytovými jednotkami - vlastníctvo jednotlivých bytov

Post by mmm »

Dobrý deň, mám otázku.
Plánujeme zakúpiť nehnuteľnosť - bytovú jednotku v novostavbe rodinného domu (dom bude mať 2 bytové jednotky). Dom mal pôvodne stáť na jednej parcele, čiže by na parcele po zakúpení vznikol spoluvlastnícky podiel medzi mnou a susedom. Keďže sme požadovali rozdelenie parcely (z dôvodu podmienky BVS pre umiestnenie samostatných meračov vody) na 2 samostatné parcely pod jednotlivými bytmi v rodinnom dome, tak nám developer povedal, že s tým nebude problém, nakoľko je to 1 podlažný dom a parcela sa dá rozdeliť tak, aby pod každou bytovou jednotkou bola samostatná parcela ktorej výlučným vlastníkom budem ja pod svojim bytom a sused pod svojim bytom v rodinnom dome.

Teraz ma však kontaktoval developer, že nie je možné aby po rozdelení parcely na 2 som ja vlastnil výlučne svoju parcelu pod svojim bytom a sused tiež svoju, nakoľko tam je vraj potrebné spoluvlastníctvo, čo sa týka týchto parciel (neviem z akého dôvodu). Vraj musíme vlastniť obaja (v určitom pomere) parcelu pod mojim bytom a obaja parcelu pod susedovým bytom. S týmto by som sa ešte zmieril, ale:

- bude možné na takýchto parcelách, ktoré budú v spoluvlastníctve mňa aj suseda aby som mal ja výlučné vlastníctvo k svojmu bytu a sused k svojmu? Alebo sa spoluvlastníctvo musí týkať aj bytov?
Môžem vlastniť na spoločnej parcele výlučne svoj byt a to isté u suseda - na spoločnej parcele bude jeho byt? Oba byty budú v 1 RD.

Vopred ďakujem za radu.
Martin
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Rodinný dom s 2 bytovými jednotkami - vlastníctvo jednotlivých bytov

Post by lukas »

Každý sám budete vlastniť byt. Oba byty budú v bytovom dome postavenom na parcele, ktorú budete vlastniť spoločne (spoločné časti domu). Toto je úplne bežné fungovanie v paneláku. Môže byť pod ním aj viac parciel, ale každú musia v stanovenom pomere vlastniť všetci vlastníci bytov.

Vo výlučnom vlastníctve však každý môžete mať predzáhradku alebo záhradu (a je to aj vhodné takto spraviť), ktoré asi pri rodinnom dome máte.
mmm

Re: Rodinný dom s 2 bytovými jednotkami - vlastníctvo jednotlivých bytov

Post by mmm »

lukas wrote: 18.5.2017, 19:36 Každý sám budete vlastniť byt. Oba byty budú v bytovom dome postavenom na parcele, ktorú budete vlastniť spoločne (spoločné časti domu). Toto je úplne bežné fungovanie v paneláku. Môže byť pod ním aj viac parciel, ale každú musia v stanovenom pomere vlastniť všetci vlastníci bytov.

Vo výlučnom vlastníctve však každý môžete mať predzáhradku alebo záhradu (a je to aj vhodné takto spraviť), ktoré asi pri rodinnom dome máte.

Ďakujem, pretože developer mi nevedel povedať, (resp. realitná kancelária) či bude možné výlučné vlastníctvo bytu pri takto rozdelených 2 parcelách pod domom (parcely v spoluvlastníctve). Chcel by som sa ešte opýtať, o čo sa dá oprieť pri argumentácii, že je takéto vlastníctvo bytu možné? Konkrétny zákon?

Ďakujem
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Rodinný dom s 2 bytovými jednotkami - vlastníctvo jednotlivých bytov

Post by lukas »

Zakon o vlastnictve bytov a nebytovych priestorov. Jediny problem, co vidim, ze by bolo treba mat najmenej tri byty. Skonzultujte s developerom. S takymito vecami by mal mat skusenosti alebo kontakty na skusenejsich stavebnikov.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 47 guests