"Sukromne plaze" na Oravskej priehrade/ Liptovskej Mare

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Monciak
Komentárov: 1
Člen od: 23.7.2017, 13:15
Kontakt:

"Sukromne plaze" na Oravskej priehrade/ Liptovskej Mare

Post autor Monciak » 23.7.2017, 13:34

Dobry den,

chcela by som sa opytat na pravo prechodu cez pozemky sukromnikov k pozemkom, ktore su vo vlastnictve Slovenskej republiky. Od detstva sme chodievali sa v lete kupat na Oravsku priehradu ci Liptovsku Maru. No v poslednych rokoch sa na mnohe pekne miesta pri vode nevieme dostat, kedze pozemky, cez ktore sme chodili k vode, zabrali sukromnici, ktori si ich oznacili bud zakazom vstupu, resp vyberaju vstupne. Mnohi z nich si to oznacili ako sukromne plaze, ale podla katastralnej mapy uz dany pozemok tvori vodnu plochu vo vlastnictve SR. Buduju si sukromne mola, a pod.

Podla katastra, mnohe z plazi, kam by som sa rada opat dostala, su vo vlastnictve SR. Mozem ja ako bezny obcan ziadat pravo prechodu cez pozemok vo vlastnictve inej FO/PO? Mozem o to ziadat sudnou cestou?

Kde sa mozem obratit s podnetom, ked nejaka FO/PO evidentne neopravnene (bez ziadnej najomnej zmlvy) zabera pozemok vo vlastnictve SR? Kde mozem podat podnet ohladom neopravnenej stavby (cierne stavby na brehoch Or.priehrady ci Lipt.Mary).

Dakujem.

lukas
Komentárov: 728
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: "Sukromne plaze" na Oravskej priehrade/ Liptovskej Mare

Post autor lukas » 23.7.2017, 15:39

Čo sa týka čiernych stavieb, tak podľa obce príslušný stavebný úrad. Pokiaľ niektorý z tých pozemkov je lesný, tak máte právo vstupu naň, pokiaľ tomu nebráni iný zákon (napr. ide o národný park), čo upravuje § 30 zákona č. 326/2005 Z. z. o lesoch:
(1) Každý má právo na vlastnú zodpovednosť a nebezpečenstvo vstupovať na lesné pozemky; tým nie sú dotknuté ustanovenia osobitných predpisov.

(2) Pri využívaní lesov verejnosťou je každý povinný chrániť a nenarušovať lesné prostredie, rešpektovať práva a oprávnené záujmy vlastníka, správcu a obhospodarovateľa lesa a pokyny obhospodarovateľa lesa, člena lesnej stráže a orgánu štátnej správy lesného hospodárstva.

(3) Organizovať alebo vykonávať aktivity na účel dosiahnutia zisku na lesných pozemkoch možno len so súhlasom vlastníka alebo správcu. Využívanie lesov verejnosťou sa nevzťahuje na uzavreté a ohradené lesné pozemky vo vojenských lesoch.

(4) Orgán štátnej správy lesného hospodárstva môže na žiadosť vlastníka, správcu alebo obhospodarovateľa lesa alebo z vlastného podnetu zakázať alebo obmedziť využívanie lesov verejnosťou na dobu nevyhnutne potrebnú, ak to vyžaduje ochrana práv a oprávnených záujmov vlastníka, správcu a obhospodarovateľa lesa, ochrana lesa (§ 28) alebo iný verejný záujem. Orgán štátnej správy lesného hospodárstva zákaz alebo obmedzenie využívania lesov verejnosťou vhodným spôsobom zverejní a v prípade potreby obhospodarovateľovi lesa uloží dotknutú časť lesa označiť. Na konanie o vydávaní a odvolávaní zákazov alebo obmedzení využívania lesov verejnosťou sa nevzťahuje všeobecný predpis o správnom konaní.12)
Iné možnosti neviem a predpokladám, že podaktorí z neprispôsobivých občanov sa poznajú s niektorými (ne)zodpovednými úradníkmi a policajtmi.

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: No registered users a 1 hosť