Parcela v registri C aj E

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Krup

Parcela v registri C aj E

Post by Krup »

Dobrý deň pred kúpou pozemku som zistil, že predmetná parcela je v registri C aj E. V registri E je súčasťou väčšej parcely spolu so susednými, ktoré sú tiež zahrnuté aj v C. Predpokladám, ž e sa jedná o chybu v operáte, ale neviem ako ďalej postupovať. Druhou vecou je to, že na LV z katestarportalu že okrem dvoch majiteliek / jedna vlastní 1/8 a druhá 7/8/ je aj miestne JRD. Podľa portálu existuje nájomná zmluva s JRD. Ako tretí problém je, že po jednej z majiteliek prebehlo už dedičské konanie, ale kataster ešte nezaniesol zmeny - ako to ovplyvní opísané záležitosti. A ako bonusovú otázku mám či kataster môže sprístupniť napr. kúpno- predajné zmluvy na základe, ktorých urobil vklad či zmeny v katastri. Vopred ďakujem.
trillan

Re: Parcela v registri C aj E

Post by trillan »

Dobrý deň.

Dajte si na predmetný pozemok vyhotoviť geometrický plán a geodet Vám povie ako je to v skutočnosti, príp. ako ďalej postupovať. Ak zisti chybu v katastrálnom operáte, ktorá je riešiteľná formou opravy, mal by podať žiadosť o opravu.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Parcela v registri C aj E

Post by lukas »

Krup wrote: 18.9.2017, 21:12 Dobrý deň pred kúpou pozemku som zistil, že predmetná parcela je v registri C aj E. V registri E je súčasťou väčšej parcely spolu so susednými, ktoré sú tiež zahrnuté aj v C. Predpokladám, ž e sa jedná o chybu v operáte, ale neviem ako ďalej postupovať.
Parcely EKN sú vždy obsiahnuté v nejakej CKN parcele. V takomto prípade je parcela EKN vždy zapísaná v nejakom LV a zodpovedajúca parcela CKN nie. Každopádne pri kúpe pozemku je vhodné nechať si to zamerať geodetom, najmä ak ide o EKN parcelu a ak bude súhlas všetkých vlastníkov, rovno z nej "spraviť" parcelu CKN a takto ju kúpiť. Aspoň zistíte, kde tá parcela skutočne je a nie to, čo si myslí predávajúci.
Krup wrote: 18.9.2017, 21:12 Druhou vecou je to, že na LV z katestarportalu že okrem dvoch majiteliek / jedna vlastní 1/8 a druhá 7/8/ je aj miestne JRD. Podľa portálu existuje nájomná zmluva s JRD. Ako tretí problém je, že po jednej z majiteliek prebehlo už dedičské konanie, ale kataster ešte nezaniesol zmeny - ako to ovplyvní opísané záležitosti.
V takom prípade bude JRD iba ako nájomník. Keďže od mŕtvej osoby nemôžete kúpiť, tento jej podiel sa nijako nezmení.
Krup wrote: 18.9.2017, 21:12 A ako bonusovú otázku mám či kataster môže sprístupniť napr. kúpno- predajné zmluvy na základe, ktorých urobil vklad či zmeny v katastri. Vopred ďakujem.
Môže a spravidla pôjde o účastníka zmluvy/listiny, alebo toho, koho sa týkajú práva vzniknuté tou listinou (napr. vecné bremeno, ktoré zapía zapísané na pozemok, ktorý ste neskôr kúpili). Čiže aj keď pozemok vlastníte, nemusia Vám ukázať historické zmeny, len to, čo sa Vás bezprostredne týka.
Krup

Re: Parcela v registri C aj E

Post by Krup »

@Lukas Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď, pomohol ste mi.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 33 guests