Odkup parcely

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Peter2984
Posts: 1
Joined: 25.1.2018, 21:39
Contact:

Odkup parcely

Post by Peter2984 »

Chcem sa spytat... dedili sme pozemky a chceme zacat stavat dom, no pri blizsom skumani sme zistili, ze su este z minulosti nedoriesene 2 drobne parcelky, ktore su ale sucastou vacsieho celku rozparcelovaneho pozemku. No na portali katastralnej mapy mi vyskakuje, ze sa jedna o parcelu E na ktorej su ale 2 mensie parcelky C.Tato parcela E ale pokracuje este aj mimo tychto parcel. No ako parcelky C nemaju evidovany pravny vztah ale parcela E uz je napisana na neznamych ludi z minulosti, ktory pravdepodobne ani netusia, ze su vlastnikmi takejto parcely. Ale v dalsom priebehu pokracuje tato parcela E a ta uz na tychto ludi napisana nie je...takze som z toho trochu zmateny...
Co ma ale zaujima je, ci mozem.zacat riesit stavebne povolenia a ine veci ked nie su vypisany vlastnici parciel C ale iba nie presne definovanej parcely E?
trillan

Re: Odkup parcely

Post by trillan »

Dobrý deň.

S otázkou sa obráťte na príslušný stavebný úrad. /V princípe po zápise ROEP by stavebné vydané už nikdy nemalo byť, ale vždy to závisí od konkrétnych úradníkov a smerníc, ktoré si obec vyhlasuje - bohužiaľ skúsenosť hovorí, že často nie sú jednotné./

Na vyriešenie právnych vzťahov si dajte vyhotoviť geometrický plán a podľa neho to vysporiadajte /kúpa, darovanie, zámena, príp. neznámych osvedčenie, odkúpenie od SPF a pod./ a až potom ako vlastník požiadajte o vydanie stav. povolenia.

Aj keď pozemky nie sú evidované v registri C, majú jednoznačne určené vlastnícke vzťahy a tie je potrebné rešpektovať. Žiadnemu vlastníkovi by sa nepáčilo /ani Vám/, keby som si na Vašom pozemku postavil stavbu s argumentom, však máš vlastníctvo "iba v pozemkovej knihe alebo v registri E" a teda podľa mňa nie si vlastník a ja si na danom pozemku robím čo chcem.

Stále nerozumiem, prečo v SR by chceli ľudia vedome stavať na cudzom pozemku? Veď predsa uvedený právny stav ho alebo jeho právnych nástupcov časom dobehne /bohužiaľ, stretávam sa s podobnými názormi takmer denne/....Všetci chceme byť súčasnosťou modernej Európy, ale rešpektovanie noriem a základných etických pravidiel je nám stále akosi cudzie.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 50 guests