kúpa 1/2 bytu bez spoluvlastníctva pozemku

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
andydul
Komentárov: 1
Člen od: 5.10.2018, 14:20
Kontakt:

kúpa 1/2 bytu bez spoluvlastníctva pozemku

Post autor andydul » 5.10.2018, 14:32

Dobrý deň,

chcel by som poprosiť o radu, ako na zmluve o prevode vlastníctva uviesť skutočnosť, že pozemok, na ktorom je postavená stavba s bytom, ktorého 1/2 kupujem, nie je majetkom predávajúceho (patrí totiž mestu, pôvodní vlastníci spoluvlastnícky podiel na pozemku neodkúpili).
Jedna polovica bytu je bratova, druhá polovica bytu je moja, nadobudli sme ju darovacou zmluvou.

Stačí v zmluve uviesť v predmete prevodu:

a) kompletné info o byte, teda kde je postavený, číslo LV atď
b) spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach domu

a pozemok, ktorý sa bežne uvádza v c) už nespomeniem, kedže ho nevlastní predávajúci?

Prípadne spomeniem v samostatnej kapitole "úprava práv k pozemku", že nehnuteľnosť, ktorá je postavená na parcele číslo atď?

Je potrebné v zmluve uviesť, že na pozemku je zriadené vecné bremeno spočívajúce v práve vstupu, prechodu a práve stavby v zmysle § 23, ods. 5, zák. č. 182/93 Z.z. v znení zák. č 151/95 Z.z. a neskorších predpisov?


Ďakujem za odpovede.

lukas
Komentárov: 831
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: kúpa 1/2 bytu bez spoluvlastníctva pozemku

Post autor lukas » 8.10.2018, 19:57

V zmluve treba uviest nehnutelnosti, ktorych sa tyka zmena prav - pozemok, ktory nie je predmetom prevodu sa neuvadza.

Avsak pri udajoch o stavbe sa ako sucast identifikacie stavby uvadza aj pozemok, na ktorom je postavena, cize pouzijete nieco ako:
"Predmetom prevodu je stavba supisne cislo 123 postavena na parcele CKN 223 v k.u. Horna Dolna."

miesto obvykleho:
"Predmetom prevodu je stavba supisne cislo 123 postavena na parcele CKN 223 a parcela CKN 223 v k.u. Horna Dolna."

Guest

Re: kúpa 1/2 bytu bez spoluvlastníctva pozemku

Post autor Guest » 10.10.2018, 7:38

Ďakujem Lukáš,

spravil som to podľa Vás.

Ešte by som sa opýtal, v akej časti zmluvy mám uviesť bremeno k pozemku, na ktorom stojí dom a nevlastním ho?
Konkrétne sa jedná o klauzulu:

"Na pozemku je zriadené vecné bremeno spočívajúce v práve vstupu, prechodu a práve stavby v zmysle § 23, ods. 5, zák. č. 182/93 Z.z. v znení zák. č 151/95 Z.z. a neskorších predpisov."

lukas
Komentárov: 831
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: kúpa 1/2 bytu bez spoluvlastníctva pozemku

Post autor lukas » 10.10.2018, 12:48

Ak tomu správne rozumiem, ten pozemok nie je súčasťou prevodu vlastníckeho práva a v takom prípade sa údaje o vecnom bremene na tomto pozemku nemusia uvádzať.

Ešte by som doplnil údajov druhu pozemku na ktorom je stavba postavená čiže "parcela CKN 123, zastavané plochy a nádvoria..."

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: No registered users a 1 hosť