Ako prededit podiel neznameho vlastnika ktory emigroval?

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
dedicka
Komentárov: 10
Člen od: 14.5.2018, 14:50
Kontakt:

Ako prededit podiel neznameho vlastnika ktory emigroval?

Post autor dedicka » 16.1.2019, 14:20

Mam otazku ohladom vysporiadania pozemkov. Jedna sa hlavne o E-ckove parcely v extravilane obce a podiely na pozemku pod domom, dvor a zahrada.Chceli by sme vysporiadat ⅓ spoluvlastnicky podiel ktory je napisany na brata mojej babky, ktory odisiel do USA v 30 tych rokoch minuleho storocia a odvtedy sa nevratil. Zomrel v USA v roku 1985. Mal jedneho syna ktory tiez uz zomrel slobodny a bezdetny v roku 1993 a zrejme mal aj nemanzelskeho syna ktory tiez nemal deti, a aj ten uz je po smrti. Jeho nehnutelny majetok na SVK na ktorom stoji nas do by sme chceli prededit ako potomkovia jeho sestry - nasej babky ktora zila AJ zomrela na SVK. Mame po nom len umrtny list-uradne prelozeny, na ktorom su vsak zle uvedene udaje o jeho rodicoch. Nespravne mena. Ake vsetky dokumenty okrem jeho umrtneho listu budeme este z USA potrebovat aby mohol sud na Slovensku zacat po nom dedicske konanie ? Budeme musiet zhanat AJ umrtne listy jeho oboch synov? Osvedcenia o dedicoch? Alebo nejake ine dokumenty? A ako ich ziskat? Dakujem.

lukas
Komentárov: 877
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Ako prededit podiel neznameho vlastnika ktory emigroval?

Post autor lukas » 16.1.2019, 16:15

S týmto by sa mal vysporiadať notár poverený dedičským konaním. Čiže podáte návrh na začatie dedičského konania na príslušný súd (pôjde o okresný súd v okrese, kde sú tie pozemky), ktorý pridelí konanie niektorému notárovi v okrese a on bude ďalej postupovať a s Vašou súčinnosťou zháňať listiny podľa potreby.

trillan

Re: Ako prededit podiel neznameho vlastnika ktory emigroval?

Post autor trillan » 17.1.2019, 8:13

Dobrý deň.

Ako správne uviedol kolega, toto sa otázky, ktorými sa musí vysporiadať príslušný notár.

Vo Vašom prípade je dôležite, či sa jedná o prvé dedičské konanie, alebo už ide o dodatočné dedičské konanie (tu musíte vydokladovať všetko sami + doložiť notárovi pôvodné dedičské konanie, príp. úradne preložiť ak nie je v slovenčine - ak ho nemáte, môžete si ho vyžiadať tam, kde bolo vyhotovené).

V každom prípade by ste mali doložiť:
- úradne overený a preložený úmrtný list poručiteľa (príp. sa pokúsiť ho dať opraviť, tomu čo ho vyhotovil),
- originál, alebo úradne overený rodný list poručiteľa (ak nemáte, tak treba ísť na matriku),
- listinu, ktorá bude preukazovať, že Vaša babka bola jeho sestra, príp. iné listiny preukazujúce ich rodinné vzťahy,
- rodný a úmrtný list syna poručiteľa (originál alebo úradne overenú listinu) + potvrdenie, že bol bezdetný (ak mal nejaký právny vzťah k nemanželskému synovi, doložiť uvedené listiny aj po ňom),
- potvrdenie, že poručiteľ nemal žiadny ďalších súrodencov (úmrtné listy jeho rodičov, príp. vyjadrenie z matriky, registra pre evidenciu obyvateľov v SR a pod.)
- úmrtný list dedičské konanie po Vašej babke, a ak niekto z vtedajších poručiteľov už nežije, ťiež ich doložiť.

Ak uvedený spôsob nebude možné z objektívnych dôvodov zrealizovať a poručiteľ po odchode reálne zanechal svoj majetok niekomu, aby sa oň staral (ideálne nájsť o tom nejakú dokumentáciu, môžete skúsiť vysporiadať daný stav formou vydržania (poradí Vám notár ako na to), alebo požiadať súd o súdobne vydržanie. V oboch prípadoch budete však okrem iného preukázať aj oprávnenú držbu k predmetným nehnuteľnostiam.

dedicka
Komentárov: 10
Člen od: 14.5.2018, 14:50
Kontakt:

Re: Ako prededit podiel neznameho vlastnika ktory emigroval?

Post autor dedicka » 17.1.2019, 23:34

Dakujem, skor to vidim na pravniki, notara.

Inak neviem kde to vsetko pozhanam. Umrtny list po porucitelovi neviem ci original sa da opravit. A ani neviem Kam SA obratit.na ktoru instituciu v USA.
Porucitel sa narodil v USA , so svojou mamou prisiel na Slovensko ked Mal rok ,a potom ako 18 rocny odisiel za svojim otcom spat do USA takze rodny list tiez je niekde v USA, tazko na Slovensku nieco po nom zozeniem. Dedicske konanie po nom nebolo. Iba podiel po jeho sestre nasej babke bol prededeny a vysporiadany.

Nebolo by tam jednoduchsia moznost vyhlasit ho za nezvastneho mrtvého? Aby podiely presli na rodinu na Slovensku? V tomto pripade jeho sestru?

trillan

Re: Ako prededit podiel neznameho vlastnika ktory emigroval?

Post autor trillan » 18.1.2019, 13:00

Skúste sa obrátiť na príslušnú ambasádu (kontakt nájdete na stránka ministerstva zahraničia) alebo s tou druhou otázkou na právnika.

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: No registered users a 3 hosť