Nezapísané vecné bremeno

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Klára

Nezapísané vecné bremeno

Post by Klára »

Dobrý deň,
darovacou zmluvou som získala nehnuteľnosť v tom čase bez zápisu akéhokoľvek vecného bremena. V súčasnosti som tak jedinou vlastníčkou predmetnej nehnuteľnosti. Po niekoľkých mesiacoch tvrdí majiteľ susednej nehnuteľnosti, že by mala existovať písomná forma dohody s predchádzajúcim vlastníkom o zriadení vecného bremena k mojej nehnuteľnosti, ktorú ale v čase podpisu žiadna zo strán nepredložila na kataster. Čo s takýmto bremenom, o ktorom nový majiteľ nemá vedomosť a zaujímalo by ma, či existuje nejaký čas na podanie návrhu, alebo po zmene majiteľov takýto dokument stráca svoj zmysel? Ďakujem pekne za názory.
trillan

Re: Nezapísané vecné bremeno

Post by trillan »

Dobrý deň.

Čierny Peter je na strane Vášho suseda, ktorý musí dokazovať, že uvedené právo naozaj reálne vzniklo a len omylom sa nepredložilo na kataster a to buď na základe dohody alebo súdobne. Samozrejme čisto z právneho hľadiska, pokiaľ VB nebolo zriadené v súlade a platnou legislatívou, má sa za to, že takéto právo nevzniklo. V súčasnosti pri podaní takéhoto návrhu, by bolo takéto konanie prerušené, resp. zastavené, nakoľko zrejme už nevychádza z platných údajov evidovaných v KN (teda nie z časového hľadiska ale z hľadiska zmeny údajov v KN).

Na Vašom mieste by som najprv kontaktoval osobu, ktorá na Vás previedla vlastníctvo nech Vás oboznámil s tým, či naozaj k niečomu takému niekedy došlo a za akých podmienok a zároveň by som ho požiadal o vyjadrenie, prečo Vás o takejto skutočnosti neinformoval a to najlepšie písomne, ktorý môžete použiť aj ako dôkazný materiál v prípadnom spore.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 40 guests