Strana 1 z 1

prededenie

Posted: 22.4.2019, 14:23
autor olawa
Ahoj, chcem poprosiť o radu. Mám záujem odkúpiť jeden pozemok. Na katastri je ako vlastník uvedený človek, čo už nežije. Žijú už len jeho vnuci. Tí s predajom súhlasia. Ale keďže pozemok nie je prededený, tak nemôžu. Najskôr by sa muselo požiadať o dedičské konanie. Nikomu z nich sa ale nechce behať za vybavovačkami. Môžem aj ja požiadať o dedičské konanie, aj keď nie som dedičom, ani v žiadnom príbuzenskom vzťahu? Alebo ako mám v tomto prípade postupovať?

Re: prededenie

Posted: 23.4.2019, 10:20
autor lukas
Pokiaľ sa jedná len o podanie návrhu na začatie dedičského konania, nemusíte byť príbuzný - každopádne súd resp. súdom poverený notár bude ďalej jednať len sa dedičmi.
Pokiaľ je však problém v tom, že dotyční vôbec nechcú niečo riešiť, môžete si s nimi dohodnúť splnomocnenie.

Re: prededenie

Posted: 23.4.2019, 20:23
autor olawa
Ďakujem za radu. Viete mi prosím poradiť aj aké dokumenty k tomu budem potrebovať? Na webe som sa dočítala, že úmrtný list, pôvodné dedičské rozhodnutie, aj dátum a na ktorom súde pôvodné dedičské konanie prebehlo. Dotyčný zomrel ešte v 70-tych rokoch. Dopátrať sa k tomu bude asi dosť zložité, nakoľko jeho deti už nežijú a vnuci boli v tom čase ešte v plienkach.

Re: prededenie

Posted: 29.4.2019, 6:17
autor trillan
Dobrý deň.

Okrem uvedených skutočností si od nich vypýtajte splnomocnenie na vykonanie dedičského konania (keďže sa nechcú angažovať, tak najlepšie od všetkých dedičov, aby ku konaniu nemuseli chodiť osobne) a získavaní podkladov k nemu (napr. pôvodne rozhodnutie o dedičstve).
Zároveň budete musieť preukázať, čo má byť predmetom dodatočného dedičského konania (LV, PK vložka a pod.) a zároveň, že predmetný pozemok ešte nebol predmetom iného konania.