Právo prechodu a prejazdu k záhrade

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
klfo88
Posts: 1
Joined: 20.9.2019, 7:10
Contact:

Právo prechodu a prejazdu k záhrade

Post by klfo88 »

Dobrý deň. Prosím o radu v takejto situácii. Brat ma právo prechodu a prejazdu uložené na mojom pozemku (zapísané na LV) k jeho záhrade, pričom žiadny iný prístup tam nie je možný, nakoľko z jednej strany je železnica, z druhej sú iné súkromné pozemky, bez prístupovej cesty. Jeho pozemok je zaregistrovaný ako "záhrada", pričom na neho prechádza po našom pozemku. Vecné bremeno prechodu bolo na moojom liste vlastníctva zriadené pri dedicskom konaní. Brat chce svoju záhradu predať. Chcem sa opýtať, je možnosť aby záhradu preklasifikoval nejakým spôsobom na "stavebný pozemok"? k jeho pozemku nie sú vedené žiadne siete, zatial je to len záhrada. Prístuup, ktorý má, je cez môj pozemok, pričom na tomto pozemku máme potiahnutú elektriku, vodu a plánujeme plyn z hlavnej komunikácie. Mne doteraz jeho prítomnosť nevadila, ked prechádzal cez môj pozemok na svoju záhradu, ale samozrejme, teraz ked to chce predať, tak sa obávam budúcich susedov, či tam nebudú stavať, ťahať si inžinierske siete cez môj pozemok (nakoľko iná možnosť nie je). Čiže sa chcem opýtať:
1. je možné preklasifikovať pozemok "záhrada" na pozemok "stavebný"? a za akých podmienok?
2. má právo nový majiteľ pozemku, prostredníctvom práva prechodu cez náš pozemok, pristupovať k svojmu pozemku (či už je to teraz záhrada alebo neksôr stavebný pozemok) po ktorejkoľvek časti môjho pozemku? Bránu na záhradu má urobenú hned na začiatku, ale aj na konci, čiže má právo ísť na svoj pozemok po mojom pozemku, aj ked vstup na svoju záhradu má na začiatku? Nie je to právo prechodu nejako vymedzené, že najkratšou cestou?
3. môže nový majiteľ nejakým spôsobom sudne vymáhať pozemok, cez ktorý má právo prechodu, preklasifikovať na psítupovú cestu???
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Právo prechodu a prejazdu k záhrade

Post by lukas »

1) zmena pozemku na stavebný je vecou územného plánovania, takže na túto otázku je ťažko odpovedať niekomu, kto sa orientuje v legislatíve týkajúcej sa katastra. Netreba zabúdať, že novostavba by musela dodržať nejaké odstupy od nových pozemkov, nepresiahnuť nejakú mieru tienenia okolitých pozemkov, dodržať mieru zastavanosti... prípadná zmena územného plánu sa zverejňuje aj na pripomienkovanie a ak by sa tam niekedy išlo stavať, boli by ste účastníkom stavebného konania.

2) právo prechodu môže byť v katastri zapísané dvoma spôsobmi. Prvý je v prospech konkrétnej osoby, čiže v katastri je v texte vecného bremena ako oprávnený zapísaný Váš brat. Druhý je v prospech "každodobého" vlastníka toho pozemku. Nový majiteľ by mohol toto právo automaticky využiť len ak sa jedná o druhý prípad; v prvom prípade by sa musel dohodnúť s Vami, prípadne to riešiť súdnou cestou a zvyčajne za nejakú finančnú náhradu.

3) viz vyššie.

Ako najvhodnejšie riešenie vidím:
1) odkúpiť pozemok od brata
2) odkúpenie niekym, kto vlastní susedný pozemok a prístup si vyrieši cez svoj pozemok
3) ak aj Váš pozemok je "len" záhrada, ktorú by ste boli ochotný predať, tak to predať spolu s bratovým pozemkom.
4) geometrickým plánom, ktorý sa zapíše v katastri (so súhlasom brata), určiť rozsah vecného bremena práva prechodu (čiže zakresliť ho do katastrálnej mapy) tak, ako by Vám vyhovoval.
adamschule85
Posts: 6
Joined: 26.7.2022, 17:07
Contact:

Re: Právo prechodu a prejazdu k záhrade

Post by adamschule85 »

Since they signal the start of a new stage in our life, rites of passage promote a feeling of rejuvenation. They serve as a reminder that life is a transforming adventure and that we are continually developing. On the other side, because a rite of passage is usually carried out by and for a community, they also provide people a sense of belonging. Rituals that serve as rites of passage help us to connect with both our own previous selves and our ancestors' pasts. These ritualized events are typically passed down from one generation to the next in an ongoing process that emphasizes life's continuity and serves to remind us of our position in the greater scheme of things. We have clue hunter game or watch this video: https://www.youtube.com/watch?v=tgT2G8r6zzY now!
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 35 guests