Nakladanie s ešte neprededeným majetkom

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
jozefhorvat
Posts: 40
Joined: 27.6.2011, 13:46
Contact:

Nakladanie s ešte neprededeným majetkom

Post by jozefhorvat »

Po nebohom poručiteľovi zostal pozemok- spoluvlastnícke podiely k parcelám o výmere 1,8 m2 asi 0,3% z celku, ktoré ešte nikto nenadobudol v dedičskom konaní. Väčšinový spolumajiteľ to chce odkúpiť, budúci dediči vopred súhlasili, ale konanie a zápis bude dlho trvať. Dá sa nejak urýchliť, alebo nahradiť súhlasom všetkých dedičov v kúpnej zmluve, / to asi nie- veď nemajiteľ nemôže predávať/ alebo aspoň oddeliť im tú časť, alebo aspoň rozparcelovať pozemky a zapísať GP? Ďakujem za reakciu vopred.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Nakladanie s ešte neprededeným majetkom

Post by lukas »

Ako ste napísali, predať to nemôžu. Tiež nemôžu za (zomretého) vlastníka súhlasiť so zápisom GP. Ale na obyčajné rozparcelovanie postačuje žiadosť vlastníka (vlastníkov) s väčšinou podielov.
jozefhorvat
Posts: 40
Joined: 27.6.2011, 13:46
Contact:

Re: Nakladanie s ešte neprededeným majetkom

Post by jozefhorvat »

OK, ďakujem, tak to máme asi ujasnené, na rozparcelovanie stačí horeuvedené - čiže na vyhotovenie GP, ale na to aby sa overený GP zakreslil do katastra na to je treba súhlas, alebo zmluvu, alebo rozsudok o reálnom rozdelení. Je to tak správne?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Nakladanie s ešte neprededeným majetkom

Post by lukas »

Tá väčšina sa týka práve zakreslenia. Teda v prípade, ak sa parcela iba rozdeľuje/rozparceluje a v každej novovytvorenej parcele ostáva vlastníctvo bez zmeny.

Ak by však bolo pre zakreslenie GP potrebné zmeniť aj vlastnícke práva (napr. časť sa pričleňuje k parcele s inými vlastníkmi), potom bude potrebný súhlas aj toho, kto to zdedí (bude vlastniť) formou nejakej zmluvy.
ja viem

Re: Nakladanie s ešte neprededeným majetkom

Post by ja viem »

[quote="lukas"]Ako ste napísali, predať to nemôžu. Tiež nemôžu za (zomretého) vlastníka súhlasiť so zápisom GP. Ale na obyčajné rozparcelovanie postačuje žiadosť vlastníka (vlastníkov) s väčšinou podielov.[/quote]

Predať to môžu, potrebuju na to suhlas sudu pred skončenim dediskeho konania
jozefhorvat
Posts: 40
Joined: 27.6.2011, 13:46
Contact:

Re: Nakladanie s ešte neprededeným majetkom

Post by jozefhorvat »

zatiaľ mi je to všetko jasné, písal som aj na príslušný katastrálny úrad a mám od nich odpoveď, ktorá potvrdzuje , že na zapísanie nového rozdelenia parciel, aj keď so zachovanými pomermi podielov je potrebný súhlas spolumajiteľov.
Ja už v mojom konkrétnom prípade som tak, že šiesti spolumajitelia súhlasili s tým, že mi to odpredajú, dvaja sa mi dodnes na niekoľko doručených výziev ani neohlásili, a dvaja sú nebohý a neprešlo dedičské konanie a tak to vyzerá že ani nebudú mať záujem. Na to, aby som sa pustil do vykúpenia aspoň tých čo sú ochotní predať, musím však ešte za nich napísať ponuku na predkupné právo tým / dvom čo neodpisujú a tým nebohým/ aby mi to potom nenapadli. Je to takmer smiešne, lebo ich jednotlivé podiely sú od 0,8 m2 do 2,8 m2, pričom celý pozemok je vyše 700 m2, aj ja som 97% spolumajiteľ.
Asi len trpezlivosť zostáva, ale ja by som to chcel predať čím skôr.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 39 guests