výmaz z listu vlastníctva

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Matus

výmaz z listu vlastníctva

Post by Matus »

Dobrý deň, vyplácali sme hypotekárny úver, a tým by malo byť záložné právo na nehnuteľnosť v liste vlastníctva vymazané. Chcela by som sa opýtať ako dlho trvá, kým to bude v liste vlastníctva vymazané, a či je možnosť to urýchliť , z dôvodu predaja nehnuteľnosti. Ďakujem
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by lukas »

Výmaz pôjde ako záznamová listina a tam je lehota 60 dní.
trillan

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by trillan »

Dobrý deň,

teoreticky sa to da urýchliť len tak, že hneď po podaní žiadosti o výmaz záložného práva by ste predložili kúpnu zmluvu a to už bez pôvodného záložného práva. Vklad musí byť do 30 dní, t.j. ešte pred týmto dátumom musí byť vykonaný aj zápis záznamovej listiny. Jediný problémje, aby s tým súhlasil kupujúci, resp. nový záložca (ak bude).
Crosk

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by Crosk »

Trillan,

Chcem sa opytat na ten vymaz:

nie je to nahodou tak, ze keď vložíš Kúpnu zmluvu s urýchleným vkladom(266E) a budeš v nej citovať zál. práva aj pod akým č. Vkladu (Záznamu)bol vložený ich výmaz, ze sa urýchly aj ich výmaz na max 14 dní?

Ci je lepsie to urobit tak, ze sa poda vymaz, nasledne hned aj vklad na zapis do LV s kupnou zmluvou (v ktorej ako vy pisete, uz nie je zalozne pravo) v urychlenom konani na jednom katastralom urade? Nebudu sa "bit" tieto dve ziadosti - myslim tym, ci KU neprerusi vklad na prepis noveho majitela, kym sa nevymaze zalozne pravo?

Vopred dakujem
trillan

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by trillan »

Zdravím.

To čo sa pýtate sa vzájomne nevylučuje. Do zmulvy sa nič také neuvádza. Dôležite je len to v akom poradí budú listiny podané na zápis do KN, t.j. prvý treba podať výmaz a až potom vklad (teoreticky by mohli byť aj spolu a to výmaz ako príloha).

Záznamová listina nepodlieha katastrálnemu konaniu (narozdiel od vkladu) a len evidenčne sa zapisuje (už o tej listine rozhodol niekto iný, v tomto prípade banka a nie kataster). Na jednu nehnuteľnosť môže byť vyznačených neobmedzene plomb o zmene vlastníckych práv, jedine je, že sa musia posudzovať v poradí v akom prisli na kataster a musia na seba nadvazovat.

Tu lehotu si nevykladajte tak, že ne 60-tý deň bude zapísaná listina, ale že do tej lehoty bude vykonaný zápis v KN. OSobne mám skúsenosť, že na katastri takéto poznámky vymazujú priebežne (1-2 týždne), samozrejme iny kraj môže platiť aj iný mrav...
Crosk

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by Crosk »

Dobry den,

ak som spravne pochopil, tak banka vyda kvitanciu (oni to posielaju priamo na kataster) a nasledne ja ako predavajuci spolu s kupujucim podame navrh na vklad do katastra nehnutelnosti spolu s kupnymi zmluvami (uz bez zalozneho prava), aby sa prepisala na noveho majitela (kupujuceho)? Spravne som to pochopil?

Ak by sme pri navhru na vklad prilozili aj kolky (zaplatili) v sume 265 eur za urychlenie konanie, vymaze dany katastralny urad z LV zalozne pravo v danej lehote (do 15 dni)?

Chapem, ze tych 60 dni je maximalna doba, idem nam skor o to, ze sa dost ponahlame aby LV bol bez tarchy, pretoze az po tom banka uvolni z vinkulacneho uctu financne prostriedy a tie zase potrebujeme na kupu dalsej.

V nasom pripade sa jedna o Katastralny urad v Dunajskej Strede, su tam velmi mili a ochotni pracovnici.

Cenim si Vasu odpoved a som velmi vdacni, za rady!
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by lukas »

Ja doplním trilliana, že ten iný kraj, iný mrav skutočne platí, takže sa radšej na lehotu informujte na katastri v DS.

Keď urýchlenému vkladu predchádza iný zápis (výmaz ťarchy), tak by mali aj ten iný zápis urobiť skôr, aby sa ten vklad stihol. V opačnom prípade by museli vydať rozhodnutie o vrátení rozdielu v poplatku (200 €) a to nerobia radi.
Crosk

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by Crosk »

Dakujem za vsetky prispevky. Navstivil som KU a spociatku mi hovorili o 60 dni, ale ked som sa zmienil o vymaze + navhru na vklad v zrychlenom konani, tak mi povedali, ze by sa to spravilo vramci tych 15 dni, kedze sa musia vyjadrit vramci tejto lehoty.

Skor je zaujimave citat, ze od 5.jula bude na vymaz 5 dni, namiesto dnesnych 60. Je to obrovsky rozdiel a zaujimalo by ma, ako to ze to doteraz neslo
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by lukas »

Crosk wrote:Skor je zaujimave citat, ze od 5.jula bude na vymaz 5 dni, namiesto dnesnych 60. Je to obrovsky rozdiel a zaujimalo by ma, ako to ze to doteraz neslo
Nový zákon prináša viacero zmien, ktoré aspoň teoreticky odľahčia katastre a tiež kladie väčší dôraz na elektronizáciu. Vidieť to aj pri tých konaniach o záznamoch, kde sa plánuje zachovať lehota 60 dní pre návrhy podané v papierovej podobe, 30 dní pre návrhy podané elektronicky a 5 dní pre návrhy na výmaz záložného práva.
trillan

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by trillan »

Zdravím všetkých.

Môžete mi prosím odpovedať na dve otázky?

1; novela kat. zákona je už schválená? Pýtam sa preto,že tu uvádzate konkrétne dátumy od kedy bude platiť a osobne môžem uviesť, že už som za pár rokov zopar navrhovaných noviel aj s dátumom od kedy ma platiť čítal a akosi stale neplatia...(nie kvôli mne ale kvôli ľudom čo to tu čítajú).

2; ako elektronizácia katastra (OPIS) doteraz odľahčila kataster (finančne, personálne, , resp. ho odľahčí po účinnosti zákona, okrem toho, že kataster vyberá od určitých štátom určených skupín menšie poplatky do štátneho rozpočtu a všetky listiny, ktoré mu prídu el. poštou cez zaručený el. podpis (ZEP) si tlačí na svoje náklady? Realita je taká, že jediný kto na tom ryžuje sú organizácie a osoby, ktoré takýto ZEP majú a žijú s toho (notári, advokati a pod. skupiny), t.j. zaplatia za poplatky menej (aj keď nie som si istý, že o tom klienta aj informujú) a ešte sú zvyhodnený oproti fyzickým osobám v lehotách.
Len tak pre zamyslenie, skúste si ako fyzická osoba zriadiť ZEP na UGKK SR si vybaviť cerifikát a dajte vedieť ako ste dopadli... a ak predsa len sa Vám to náhodou aj podarí napíšte, že koľko Vás to celé stálo...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 34 guests