výmaz z listu vlastníctva

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by lukas »

1) Návrh nového katastrálneho zákona je dostupný na portáli právnych predpisov. Viackrát sa v ňom uvádza január 2016, takže zrejme by mal začať platiť od budúceho roka.

2) Pri elektronizácií výrazné záleží na prevedení. A máte pravdu, aktuálne to vyzerá skôr tak, že existujúce papierové úkony sa po elektronizácií vykonávajú aj papierovo aj elektronicky.
Ale zas tlač mapy z VKM je jednoduchšia ako z papieru, prípadne so stotožneným LV sa pri zápisoch pracuje ľahšie, než s papierom. Aj keď tieto dve veci asi z OPISu platené nie sú.
A tajne verím, že doplňovanie údajov katastra automatizovaným spôsobom z iných registrov verejnej správy (viz § 61 návrhu), bude len elektronická záležitosť nanajvýš tak s nejakým jednostranovým protokolom.
trillan

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by trillan »

Ďakujem za odpoveď.

Čo sa týka OPISu, len ste v podstate potvrdili čo som napísal. Dokonca som minule kdesi postrehol, že kvôli nedostatku implentáciíe elektronických vybavení na úseku katastra dostal UGKK SR pokutu 7 mil. Euro a do konca roka im hrozí ďalšia pokuta...(je trápne, keď už štát sám sebe dáva pokuty kvôli svojej nečinnosti)

Kukol som novelu a v podstate najvýraznejšie novinky majú byť:
1. Niektoré skrátenie lehôt v katastrálnom konaní (vklad aj záznam):
- tu pomahajú len tým, ktorý majú el. podpis, pýtam sa prečo a komu tým pomôžu? urcite pracujucemu cloveku co poctivo plati statu vsetko :D *(to iste platí pri poplatkoch pri el. podaniach)
- pri výmaze záložného práva sa lehota skracuje zo 60 na 5 pracovných dní (tu sa v podstate len dala prax do teorie :),
( beriem za pozitívne pre všetkýc, aj keď vysvetlenie, že skrátené tejto lehoty pomôžu nielen zrýchliť registráciu majetku, ale prispejú aj k rozvoju hypotekárneho trhu hovorí samo za seba, komu tým chcu prioritne pomôcť)

2. Posilnenie ochrany práv osôb
Ak splnomocnenec zastupuje osobu, ktorej právo k nehnuteľnosti má vkladom do katastra zaniknúť, zašle sa rozhodnutie o povolení vkladu aj tejto osobe. Týka sa to konania o vklade alebo konania pri uzatvorení listiny, na základe ktorej sa navrhuje vklad. - ako toto pomôže pôvodnému vlastníkovi, aby jeho majetok nebol prevedený???

3. Rozšírenie dôvodov na opravu chyby v katastri - toto je určite jednoznačne plus, bolo to už aj v predchadzajúcich návrhoch.

4. Rozšírenie elektronického poskytovania údajov aj na právne úkony
- Údaje z katastra nehnuteľností by sa mali poskytovať na centrálnej úrovni v rámci celého územia SR. Pýtam sa, ako sa dá toto dosiahnuť za pol roka, keď nie je budovaná on-line sieť, centrálne stredisko v podstate neexistuje. To chcu fungovať ako teraz pošta? Toto je fakt možne iba v SR...

5. Vyššia právomoc úradu pri odvolaniach - ťažko povedať či je to plus, ale OK možno to pomôže. Osobne si myslím, že teraz UGKK SR nedisponuje dostatočným počtom kvalifikovaných ľudí na túto činnosť...obraz o tom nech si každý urobí sám.

6. Zvýšená technická a právna istota v evidovaní výmer. Zavedie sa nový druh geometrického plánu na presné určenie hranice pozemku (v štátnom záväznom systéme na určovanie polohy). Umožní to vlastníkom pozemkov spolurozhodovať, ako kvalitne bude ich pozemok evidovaný v katastri (s akou istotou budú rekonštruovateľné jeho hranice v teréne)
- no a teraz si predstavme ako budú susedia súčinný pri tvorbe GP a ako sa hlavne pri sporoch "dokažu dohodnúť" Je viac ako zrejme, že na to doplatí najprv geodet, potom kataster a následne na to doplatí objednávateľ (a to s ekonomického a aj časového hľadiska). Stači si pozrieť napr. názor predsedu komory geoedetov....

Keď k tomu pridame, že už bolo k zákonu podaných viac ako 1000 námietok a z toho už teraz bolo viac ako 500 opodstatnených tak som si vážne ie som istý, ako bude vyzerať výsledok...
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by lukas »

Zrovna to elektronické poskytovanie údajov, čo spomínate v bode 4, je jedná z vecí, kde veľmi záleží nie na paragrafovom znení, ale na praktickom prevedení.
Napríklad to, čo sa robí teraz pre Slovenskú poštu, tak polovica klikania zbytočná. Ak by sa to urobilo tak, že systém sám vygeneruje výpis a dá pracovníkovi len na schválenie, podpis a odoslanie, tak by to mohlo uľahčiť. Nie ako teraz, že si pracovník musí sám vyklikať výber, vytvoriť zostavu, uložiť, nahrať na server, podpísať a vybaviť....
Crosk

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by Crosk »

Dobry den,

chcel by som sa opytat, kto moze podat navrh na vklad do katastra - staci ak je pri tom jeden zo spolumajitelov a kupujuci, alebo musia byt obaja vlastnici (teda ja aj manzelka)? V pripade, ze staci ak len ja, treba splnomocnenie od manzelky?

Takisto by som mal otazku ku kolkom - da sa este stale platit kolkami, alebo sa preslo na e-kolok?

Vopred dakujem
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by lukas »

Crosk wrote:Dobry den,

chcel by som sa opytat, kto moze podat navrh na vklad do katastra - staci ak je pri tom jeden zo spolumajitelov a kupujuci, alebo musia byt obaja vlastnici (teda ja aj manzelka)? V pripade, ze staci ak len ja, treba splnomocnenie od manzelky?

Takisto by som mal otazku ku kolkom - da sa este stale platit kolkami, alebo sa preslo na e-kolok?

Vopred dakujem
Návrh na vklad môže podať jeden účastník konania, čiže nemusia byť všetci, stačí jeden z kupujúcich alebo predávajúcich.

Klasické kolky sa už nepoužívajú, len ekolky. Zoznam úradov, kde je kiosk nájdete na webstránke ekolky, na ostatných úradoch len potvrdením pre evidenciu poplatku (kúpite na pošte) alebo bankovým prevodom.
Crosk

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by Crosk »

Lukas - dakujem za odpoved. Este otazocka - ked podava jeden z ucasnikov navrh - je potrebne aby na navrhu pod navrhovatelmi boli uvedene mena vsetkych (predavaju aj kupujuci) ucastnikov? Je potrebne aby navrh podpisali vsetci?
Elo

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by Elo »

Dobry den,
ake su teraz lehoty na vymaz zalozneho prava? Podla navrhovanej novely to malo byt 5 dni.
Ale v aktualnom zneni zakona to nikde nevidim:
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-162

Vopred dakujem za odpoved.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: výmaz z listu vlastníctva

Post by lukas »

Elo wrote: 2.10.2017, 9:26 Dobry den,
ake su teraz lehoty na vymaz zalozneho prava? Podla navrhovanej novely to malo byt 5 dni.
Ale v aktualnom zneni zakona to nikde nevidim:
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-162

Vopred dakujem za odpoved.
Tak, ako pre záznamové konania, do 60 dní.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests