Pozemok v areáli poľnohospodárskeho družstva

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Mirec2303

Pozemok v areáli poľnohospodárskeho družstva

Post by Mirec2303 »

moja otázka znie: zdedila som pozemok, ktorý sa nachádza v areáli poľnohospodárkeho družstva. na katastri je zapísaný ako orná pôda a že je umiestnený v zastavanom území obce. pravidelne mi družstvo vypláca peniaze za užívanie pozemku. problém je ale v tom, že viem, že na tomto pozemku je už roky postavená budova ale pozemok stále figuruje ako orná pôda. ak by sa pozemok prekvalifikoval z "ornej pôdy" na napr. "zastavené plochy" mohla by som od družsva žiadať vyšší nájom? ako mám v tomto prípade postupovať ak chcem, aby to kompetentné úrady prešetrili, či poľnohospodárske družstvo postupuje správne a neoberá ma o peniaze, ktoré mi patria a zámerne vyplácajú menej.upresňujem, že z danej parcely, na ktorej budova stojí a ktorej sa to týka mám 6/36. ďakujem
trillan

Re: Pozemok v areáli poľnohospodárskeho družstva

Post by trillan »

Dobrý deň.

Predpokladám, že ako vlastník vlastníte ešte parcelu v registry E KN. V tom prípade, stačí dať vyhotoviť GP na svoju parcelu a dať ho zapísať do KN (jedná sa o tzv. nesúlad druhov pozemkov). V prípade že v registri C KN je iný druh pozemku ako v skutočnosti, potom je potrebné požiadať aj o vyňatie z pôdneho fondu a následne toto rozhodnutie dať zaevidovať do KN.

Nakoľko ste len podielový spoluvlastník, o zápis do KN musia požiadať všetci vlastníci na LV (za neznámych vlastníkov - žiada SPF).
trillan

Re: Pozemok v areáli poľnohospodárskeho družstva

Post by trillan »

A čo sa týka nájomnej zmluvy, vždy je to len o dohode medzi účastníkmi zmluvy. V prípade, že by ste sa nedohodli a boli by ste presvedčeny že mate pravdu Vy, zostalo by Vám len vypovedanie zmluvy z dôvodu zmeny zmluvných podmienok alebo riešiť problém súdnou cestou...
ingrid

Re: Pozemok v areáli poľnohospodárskeho družstva

Post by ingrid »

mam tiez pozemok v areali polnoh.druzstva a este som im nepodpisala najomnu zmluvu lebo som nesuhlasila s cenou ktoru mi oni ponukli a neviem v lastne ktore parceli su vlastne moje mam sice dedicne konanie a aj lv ale realne neviem kde sa vlastne moje parceli nachadzaju,neviete ako by som zistila kde sa tieto parceli presne nachadzaju
dakujem
Michale

Re: Pozemok v areáli poľnohospodárskeho družstva

Post by Michale »

Ak je na internete príslušná mapa, tak to môžete zistiť cez počítač (ak je pozemok EKN, nebude to také jednoduché, pretože družstvo bude v CKN a sútlač si budete musieť spraviť sama).
Najjednoduchšie riešenie, kde to bude pekne prehľadné bude písomná identifikácia parciel a na výslovné požiadanie k nej ako prílohu katastrálny odbor spraví aj grafickú identifikáciu, keďže sa cena počíta za každých 20 parciel, potom pre jednu bude poplatok 8 € + 15 €.
trillan

Re: Pozemok v areáli poľnohospodárskeho družstva

Post by trillan »

Dobrý deň,

s tou identifikáciou parciel (ak ju vôbec katastrálny odbor vykoná) je to dosť otázne, nakoľko po zápise diel ROEP, ZRPS, RvIN (do konca roka 2014 by maly byť ukončené na celom území SR) už sa identifikácie nevykonávajú, resp. vykonávajú sa len pre účely reštitúcií. Sútlač by sa vôbec nemala používať (záleži od kvality vyhotovenia grafických údajov a regiónu v ktorom sa nachádzate), nakoľko často dochádza k nepresným identifiáciam (dovolím si tvrdiť, že až k hrubým chybám) a následne tak aj k úplne zbytočným sporom. Pokiaľ chcete vedieť, kde skutočne sa parcela nachádza, dajte si ju vytýčiť v teréne a to osobou oprávnenou vykonávať geodetické a krtografické práce, alebo požiadajte osobu, ktorá od Vás chce pozemok prenajať, aby Vám takéto vytýčenie v teréne zabezpečila.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 145 guests