právo na pozemok

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Andrejka

právo na pozemok

Post by Andrejka »

Dobrý deň,

Potrebovala by som poradiť. Zdedila som pozemok na ktorý mám vlastnícky list a zistila som, že na pozemku je postavený rodinný dom + záhrada. Majiteľ tohoto rodinného domu ma však oslovil či by som mu nepreviedla tento pozemok darovacou zmluvou nakoľko mi tvrdil, že jeho otec niekedy v roku 1954 odkúpil tento pozemok ale v dôsledku vtedajších pomerov nebol tento predaj zapísaný do katastra nehnuteľností. Poskytol mi zmluvu, v ktorej však stálo, že sa nejedná o kúpno predajnú zmluvu ale len o zámennú zmluvu, kde si dvaja vlastníci zamieňajú svoje vtedy stavebné pozemky. Pozemok, ktorého majiteľom je ešte stále jeho zosnulý otec a ktorý predo mnou zamlčal a v neposlednom rade má hodnotu ornej pôdy na dedine, prešiel do nájmu poľnohospodárskeho družstva od ktorého aj naďalej dostáva dividendy a môj stavebný pozemok užíva tiež za ktorý riadne platí dane. Strácam alebo sa mi oslabuje právo na tento môj pozemok v dôsledku toho, že on platí zaň dane? Jeho ďalší pokus je vysporiadanie vlastníckych vzťahov pod rodinným domom a priľahlého pozemku - formou ,,Osvedčenia o vydržaní´´ do notárskej zápisnice a to v zmysle 63 zák.č. 397/2000 Z.z.
Čo by toto osvedčenie pre mňa znamenalo? Aké by bolo najlepšie riešenie tejto situácie..

Za skorú odpoveď vopred Ďakujem
trillan

Re: právo na pozemok

Post by trillan »

Dobrý deň.

Najlepšie riešenie by bola akakoľvek dohoda oboch strán.
Osvedčenie o vydržaní nie je také jednoduché, nakoľko na to potrebuje súhlas vlastníkov na LV.
V jeho prípade je riešenie asi osvedčiť to cestou súdu nakoľko to dobromyslene užíva viac ako 10 rokov, avšak stale na tom súde môžete argumentovať tým, že sa nejednalo o kúpnu zmluvu ale o zámennú zmluvu a Vy môžete žiadať o vysporiadanie vlastníctva v súlade s touto zmluvou (či to prejde však nie je iste).

Inak celkom nerozumiem tomu, ako môže byť vyhotovená nájomna zmluva s mrtvym vlastníkom, a ako môže poberať peniaze za nájom osoba, ktorá nie je vlastníkom a teda nemôže pôdu ani prenajať?
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 41 guests