ešte raz k darovaniu pozemkov

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
kulak

ešte raz k darovaniu pozemkov

Post by kulak »

Viem že som otravný ale možno je to zaujímavé

Ustanovenia OZ o predkupnom práve sú podľa mňa príliš reštriktívne (hlavne u pozemkov mimo intravilán) pretože ohraničujú možnosť obísť tieto paragrafy iba pre súrodencov a deti. Pritom ja napr. môžem podielové pozemky darovať sestre a ona vzápätí dcére bez toho aby sa uplatňovalo predkupné právo.

Preto mám otázku či je možné aby jedna darovacia zmluva zahrňovala aj darovanie predmetu darovania (pozemky) sestre a súčastne aj darovanie toho istého predmetu darovania sestrou jej dcére (mojej neteri).
Zapísal by potom kataster pozemky priamo mojej neteri, bez medzistupňa zápisu na moju sestru? Nejedná sa mi o úšporu peniazí na zápis ale o rýchlejšie obídenie ustanovení o predkupnom práve.

Poznámka: Podotýkam že vlastníci ktorí vlastnili podielové poľnohospodárske pozemky pred rokom 1993 ich mohli prevádzať bez ohľadu na ustanovenia o predkupnom práve. Na Slovensku je pritom bežné že na pozemku je aj 5O vlastníkov roztrúsených po celom svete, aj nezvestných, ktorí často vlastnia podiely vo veľkosti decimetrov štvorcových..a takýchto pozemkov (aj po ROEP) vlastní vlastník aj desiatky (môj prípad) ..
trillan

Re: ešte raz k darovaniu pozemkov

Post by trillan »

Dobrý deň

k bodu jedna, z Vašej strany ide zrejme o špekuláciu a samotný výklad zákona....ale ako hovoria priatelia právnici "v tom je to čáro práva".

k bodu dva, čisto teoreticky by takáto zmluva mohla existovať (aj keď podľa mňa nemá význam - ťažko povedať či by súd akceptoval takéto obídenie predkupného práva), ale zrejme by sa jednalo o dva právne úkony a chcelo by to aj dva kolky...

k bodu tri, v evidencii nehnuteľnosti bolo predmetom záujmu užívanie a nie prioritne vlastníctvo a tomu zodpovedal aj daný stav....

A nakoniec, je otázne či pri darovaní vôbec predkúpne právo existuje, kedže aj so samotného názvu je zrejmé že sa jedná o právo prí kúpe....ale nech sa k tomu radšej vyjadria právnici :)
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: ešte raz k darovaniu pozemkov

Post by lukas »

trillan wrote: A nakoniec, je otázne či pri darovaní vôbec predkúpne právo existuje, kedže aj so samotného názvu je zrejmé že sa jedná o právo prí kúpe....ale nech sa k tomu radšej vyjadria právnici :)
Právnik nie som, ale predkupné právo sa uplatňuje pri prevode (toto slovo je použité v OZ), pričom prevod môže byť nielen kúpa, ale napr. aj darovanie. A potom má spoluvlastník právo kúpiť ten podiel. Takže podľa môjho názoru existuje ;)
kulak

Re: ešte raz k darovaniu pozemkov

Post by kulak »

Ďakujem vám obom za láskavosť že ste mi odpovedali. Googlil som, a skutočne existuje rozhodnutie Krajského súdu a Najvyššieho súdu že na darovanie sa uplatňuje predkupné právo..bolo to napadnuté dokonca na ústavnom súde ale ten sa vyjadril že nie je príslušný o tom rozhodovať (v Čechách je to naopak!).
Ovšem u toho predkupného práva mi vadí tá definícia priameho príbuzného ktorá sa odvoláva na par. 116 ktorý je dosť nejasný takže stále neviem či je neter za určitých okolností priamy príbuzný alebo nie..
PS: Do určitej miery ma udivuje že pri exekútorskom vymáhaní pohladáviek sa ustanovenia o predkupnom práve nemusia uplatňovať , tam to ide!
trillan

Re: ešte raz k darovaniu pozemkov

Post by trillan »

K tomu exekútorovi: Stači, že exekútor to poskytne za exekúciou určenú kúpnu zmluvu aj ostatným spoluvlastníkom a oni odmietnu, resp. nevyužiju a už je po predkúpnom práve...jemu môže byť úplne jedno kto to kúpy, hlavne že ma biznis...
kulak

Re: ešte raz k darovaniu pozemkov

Post by kulak »

Ďakujem Trilan
Už nejdem otravovať ale len taká malá skúsenosť ohladne exekúcii. Chodím na taký odľahlý laz v Terchovej kde ešte hospodári jedna miestna rodina. Raz ma požiadali aby som sa im na katastrálnom portáli pozrel na jeden ich pozemok kde je aj viac iných vlastníkov. a ja som s údivom zistil že na na pozemku je plomba z titulu exekučného konania voči jednému z podielníkov ktorý naviac býva niekoľko sto kilometrov inde. Im veru nikto nedal vedieť či to nechcú odkúpiť. Myslím že exekútori nie sú padlí nahlavu a vedia aká je podielnícky rozdrobená pôda na Slovensku a ani ich nenapadne robiť ponuky, často aj niekoľkým desiatkam spoluvlastníkov po celom svete...
trillan

Re: ešte raz k darovaniu pozemkov

Post by trillan »

Ja len na upresnenie :)

V tomto prípade treba rozlišovať plomby o zmene vlastníckych práv na zápis obmedzujúcej poznámky (nemení sa vlastníctvo, t.j. nevztahuje sa na zápis správny poriadok) a na samotnú zmenu vlastníctva.

A zápisom plomby na LV sa vlastnícke práva nemenia.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 113 guests