Pastierik

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Pastierik

Pastierik

Post by Pastierik »

Dobrý deň, chcem sa spýtať.Vlastním podiely na dvoch parcelách ktoré sú vedľa seba. Mám tam spoluvlastnícky podiel cca 500+580m2 teda necelých 11 árov.
Chcem si vytvoriť stavebný pozemok a postaviť dom. V územnom pláne obce je plánovaná výstavba v tejto lokalite, presnejšie z týchto parciel sú naplánované do budúcnosti stavebné pozemky. Chcem si dať zamerať svoje podiely. Vyhotovil som zmluvu o vyporiadaní podielov, ostatní spoluvlastníci zostávajú naďalej v spoluvlastníctve, oni mi zmluvu podpísali. Musí byť ich podpis overený na matrike?
trillan

Re: Pastierik

Post by trillan »

Dobrý deň.

Trochu si vo svojej otázke odporujete. Ak ste spravili zmluvu o vysporiadaní spoluvlastníckych podielov, výsledkom tej zmluvy by malo byť:
- pozemok, ktorý budete vlastniť Vy, budete vlastniť v celosti, t.j. nebudú na Vašom pozemku vystupovať žiadný iný spoluvlastníci. Predmetný pozemok by mal zodpovedať Vášmu celkovému podielu k obom pôvodným parcelám (zrejme bude treba priložiť aj GP). Tu budete vlastníkom iba Vy anie ako uvádzate "vlastníci ostávajú naďalej v spoluvlastníctve na vašom vysporiadanom pozemku".
- pozemky, ktoré budú vlastniť pôvodný vlastníci avšak už v nových (iných) spoluvlastníckych podieloch a tam Vy ako vlastník už figurovať nebudete.
Ak by ste mali ostať aj na pôvodných pozemkoch to by sa už nejednalo o vysporiadanie spoluvlastníckych pozemkov, skôr o predaj, darovanie, resp. iný spôsob.

Z uvedeného je zrejmé, že každému spoluvlastníkovi sa nejakým spôsobom zmení vlastnícke právo (zmenia sa spoluvlastnícke podiely), t.j. každý dotknutý účastník zmluvy musí mať na zmluve overený podpis. Samozrejme, svojim podpisom každý s nich zároveň aj súhlasi s tým, že Vy si vytvorite nový stavebný pozemok s hranicami ako sú evidované v katastrálnej mape, resp. v priloženom GP, ktorý je súčasťou zmluvy a oni už následne nebudú mať žiadny právny nárok k tomuto pozemku.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 128 guests