geometrický plán a LV bez oboznámenia vlastníkov

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Jara

geometrický plán a LV bez oboznámenia vlastníkov

Post by Jara »

Dobrý den,
prosím Vás o radu na tento problém.
Som dedičkou parciel reg."E" v 1/2, viac vlastníkov, medzi iným aj SPF. Parcela je v intraviláne. Minulý rok som prišla pokosit parcelu a zistila som,
že obec na nej buduje kanalizáciu. Zistila som, že tri parcele boli zlúčené do jedného geometrického plánu, bola vytvorená parcela s novým číslom a
bol na KU založený LV s tým, že tam nie súm zapísaný žiadni vlastníci. To bolo asi okolo roku 1985-89. O tomto sme nevedeli. Nový geometrický plán dala vtedy
vypracovat asi obec, lebo mala záujem o kúpu parcele na stavebné účely. A novovytvorená parcela reg "C" bola zahrnutá do územného plánu obce v r. 2000,
o čom som tiež nevedela, nebývame v obci.
Rodičia parcelu nepredali, ja som ju zdedila som registrovaná na KU na LV reg E ako spoluvlastník.
Pýtam sa, či je možné napadnút geometrický plán z r. 1985 - 1990 ktorý bol vytvorený bez nášho súhlasu o oboznámenia ako postupovat, aby som o parcelu neprišla.
Dakujem Jara.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: geometrický plán a LV bez oboznámenia vlastníkov

Post by lukas »

Ten geometrický plán len tak nezapísali, musela byť k nemu nejaká listina (geometrický plán je totiž len technický podklad, príloha k iným listinám). Zistite (na katastrálnom odbore), čo to bolo za listinu a v nej bude napísané akým spôsobom a od koho ten pozemok nadobudla obec a podľa toho zistíte, či sa s tým dá niečo robiť (a či máte pravdu).
trillan

Re: geometrický plán a LV bez oboznámenia vlastníkov

Post by trillan »

"bol na KU založený LV s tým, že tam nie súm zapísaný žiadni vlastníci."

Na základe tohto zrejme šlo len o evidečný záps GP, nastala zmena len v katastrálnej mape, list vlastníctva nebol založený - právny stav vychádzal ešte z pozemkovej knihy, resp. Vaša parcela je evidovanáí len v stave určeného operátu a nie na katastrálnej mape (toto nie je v rozpore s platnou legislatívou).
V prípade, že chcete vedieť čo vlastne vlastníte, odporúčam dať si aj so spoluvlastníkmi vyhotoviť GP na obnovenie pôvodných hraníc parcely registra E KN a dať ho následne evidenčne zapísať na kataster (všetci vlastníci). Zároveň si dajte pozemok vytýčiť aj v teréne (vytyčovací plán a protokol z vytýčenia za účasti všetkých dotknutých vlastníkov) a pevným spôsobom si vyznačte všetky lomové body v teréne (najlepšie aj za účasti investora, ktorý Vám tam buduje kanalizáciu).
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 131 guests