Zmluva o vecnych bremenach

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Pablo

Zmluva o vecnych bremenach

Post by Pablo »

Dobry den,
riesime zriadenie vecnych bremien na pristupovu cestu k domom. V tejto ceste je mnozstvo spoluvlastnikov + podiel ma aj Slovensky pozemkovy fond. Pozemkovy fond chce aby sme zmluvu o vecnych bremenach podpisali najskor vsetci spoluvlastnici cesty a az na zaver bude podpisovat zastupca fondu. Ale kedze jednanie na fonde trva aj roky co v pripade ak medzitym niekto so spoluvlastnikov svoj podiel preda dalsej osobe? Realne sa na to pride az ked dorazia zmluvy na kataster, co v tomto pripade spravi kataster? Nevrati nam zmluvu opat na zaciatok aby sme ju prerobili a opat vsetci podpisovali? Alebo len vyzve noveho spoluvlastnika aby dodatocne prisiel podpisat zmluvu aj on?

Dakujem za odpoved.
trillan

Re: Zmluva o vecnych bremenach

Post by trillan »

Dobrý deň.

Keď to majiteľ predá skôr, ako dáte na kataster Vaše zmluvy (ale sa pozemok prevedie iným spôsobom, napr. dedičstvom a pod), tak mate smolu. Zmluvu by Vám nevrátili, vydali by rozhodnutie o prerušení na odstránenie nesúladov, resp. pri neodstránení nesúladov by vydali následne rozhodnutie o zastavení konania.

Na Vašom mieste by som to urobil jednoducho a to 2 rôznymi zmluvami, kde v prvej zmluve by som vyriešil všetky FO a následne po odvkladovaní (alebo aj skôr ak by sa dalo) by som riešil druhu zmluvu iba s SPF.
Pablo

Re: Zmluva o vecnych bremenach

Post by Pablo »

Dakujem Vam za odpoved, ale bolo nam povedane ze zmluvy o vecnych bremenach je mozne zavkladovat len v 1/1? Teda ze musia byt vsetci podpisani inak sa vecne bremena nezavkladuju...Alebo to tak nie je?

Dakujem este raz.
trillan

Re: Zmluva o vecnych bremenach

Post by trillan »

Občiansky zákonník o vecnom bremene:

§ 151n
(1) Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe.
(2) Vecné bremená spojené s vlastníctvom nehnuteľnosti prechádzajú s vlastníctvom veci na nadobúdateľa.
(3) Pokiaľ sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania.
§ 151o
(1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.
(2) Zmluvou môže zriadiť vecné bremeno vlastník nehnuteľnosti, pokiaľ osobitný zákon nedáva toto právo aj ďalším osobám.
(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.
§ 151p
(1) Vecné bremená zanikajú rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. K zániku práva zodpovedajúceho vecnému bremenu zmluvou je treba vklad do katastra nehnuteľností.
(2) Vecné bremeno zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že vec už nemôže slúžiť potrebám oprávnenej osoby alebo prospešnejšiemu užívaniu jej nehnuteľnosti; prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká.
(3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.
(4) Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.


Z uvedeného teda vyplýva, že práva zodpovedajúce vecným bremenám môžu byť dvojakého druhu, a to:

- spojené s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti (pôsobia in rem). Každý vlastník tejto nehnuteľnosti je oprávneným z vecného bremena pri zmene vlastníctva tak na základe univerzálnej, ako aj singulárnej sukcesie. Právo vyplývajúce z vecného bremena je tu nerozlučne späté s vlastníckym právom k nehnuteľnosti, takže prechádza s vlastníctvom veci na nadobúdateľa (napr. dedením, zmluvným prevodom). Toto právo pôsobiace in rem slúži na prospešnejšie využívanie určitej (a nie žiadnej inej) nehnuteľnosti patriacej oprávnenej osobe, napr. právo cesty cez susedný pozemok;

- patriace určitej osobe (pôsobí in personam). Toto právo patrí fyzickej alebo právnickej osobe bez toho, aby táto osoba bola vlastnícky viazaná k určitej nehnuteľnosti. Uvedené právo neprechádza na jej právneho nástupcu a zaniká najneskôr smrťou fyzickej osoby alebo zánikom právnickej osoby. Pôjde napr. o právo doživotného užívania bytu v dome alebo miestnosti v dome, ktorý oprávnená osoba (obvykle rodič) previedla (napr. darom) na osoby povinné z vecného bremena.

Ako s uvedeného vyplýva vecné bremeno môže vziknúť napr aj dededním po jednom z vlastníkov, teda ja nevidím žiadny dôvod, prečo by nemohlo byť zriadene vecné bremeno aj čiastočne (nie som právnik, takže môj výklad neberte ako etalon, ja len rozmýšlam zdravým sedliackým rozumom :-)...ale vyjadriť by sa k tomu mohli aj právnici, alebo ešte lepšie niekto kto vykoná vkladové konania.

A úplne najlepšie by bolo keby uviedli aj zákonný dôvod, nakoľko v zmysle uvedeného OZ neuvádza, že zriadenie vecného bremena je možné le v podiele 1/1-ina...

Ešte ma napadlo, že ten Váš problém by sa dal teoreticky vyriešiť tak, že od jedného alebo viacerých vlastníkov odkúpiť alebo ešte lahšie darovaním (kedže sa jedná o cestu tak zo zákonom o ohrane poľnohospodárskej pôdy by nemal byť problém) aj mizivý spoluvlastnícky podiel (alebo jeho čiastočný spoluvlastnívky podiel) a pristup aicky získa každy takýto vlastník a nemusíte riešiť žiadne vecné bremená....
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 161 guests