návrh na vklad+GP+KZ

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Guest

návrh na vklad+GP+KZ

Post by Guest »

Dobrý deň,
chcem si kúpiť pozemok na výstavbu rodinného domu. Pozemok (orná pôda) je extraviláne, evidovaný v registri E. My si kúpime len časť pozemku, takže s GP bude prevedená parcela do reg C a bude aj rozdelená na viac častí. Moja otázka je, či stačí podať 1 návrh na vklad s kúpnou zmluvou, GP a súhlasom obce, kde je uvedený, že pozemok je určený na stavebný pozemok. Vlastne s jedným vkladom by sme chceli riešiť rozdelenie pozemku a kúpu a tým by sme si ušetrili náklady na 2. návrh na vklad.
trillan

Re: návrh na vklad+GP+KZ

Post by trillan »

Dobrý deň.

V princípe to nie je problém riešiť jedným návrhom na vklad, nakoľko predmetom kúpy bude len jeden novovytvorený pozemok podla GP a zvyšok bude v GP riešený len evidenčným spôsobom (nebude sa meniť vlastníctvo - prepíše sa iba parcela registra E na novovytvorené parcely registra C).

V prípade, že aj na zvyšné parcely chcete meniť vlastníctvo a chcete ušetriť, v jednej kúpnej zmluve riešte predaj všetkých pozemkov a nie ďelbu, zámenu, vysporiadanie spoluvlastníckych podielov a pod. (dva právne úkony v jednej zmluve = 2 kolky) - niekedy zložitosť a náročnosť samotnej zmluvy je "drahšia" ako samotné poplatky...

Samozrejmosťou je vyjadrenie obce na celý povôdný pozemok (záleži od druhu pozemku a výmery), nie len na jeden novovytvorený pozemok, ktorý ma byť určený ako stavebný pozemok - viď zákon o drobení pozemkov v extraviláne.
Guest

Re: návrh na vklad+GP+KZ

Post by Guest »

Ďakujem za rýchlu odpoveď :-)
Mám ešte jednu otázku. Treba overiť len podpis predávajúceho a len na 2 zmluvách, ktoré ostanú na katastrálnom odbore?
trillan

Re: návrh na vklad+GP+KZ

Post by trillan »

Dobrý deň.

Stači le na dvoch a len predávajúci, ale osobne by som to nerobil, lebo budete mať problém sa v budúcnosti ku tým zmluvam dostať ak ich budete niekam musieť doložiť, napr. na obecný úrad keď budete nahlasovať daň z nehnuteľnosti a pod. (zostavajú na katastri), resp. aj tu bude spoplatnené.
Guest

Re: návrh na vklad+GP+KZ

Post by Guest »

Ďakujem :-)
Na rozdelenie ornej pôdy na menšie celky (menšie ako 2000m2) stačí vyjadrenie obce, že parcela slúži na stavebné účely? V územnom pláne nie je táto časť určená na stavebné účely. Pri vyňatí z PPF nemôžem mať kvôli tomu problémy? Tak tiež stačí len vyjadrenie obce?
trillan

Re: návrh na vklad+GP+KZ

Post by trillan »

Na rozdelenie pozemku by Vám malo stačiť aj vyjadrenie obce. V extraviláne na zmenu kultúry budete potreebovať rozhodnutie o vyňatí z PPF (vydá príslušna okresný úrad, pozemkový odbor).
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 140 guests