Prevod pozemku

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
ah45
Posts: 2
Joined: 17.10.2011, 12:34
Contact:

Prevod pozemku

Post by ah45 »

Dobrý deň. Chcem sa spýtať ako postupovať ďalej. V roku 1998 som kúpil záhradu o výmere 2295m2 od čoho je aj kúpno predajná zmluva . Nedal som to zavkladovať a predávajúci manželia zomreli. Previedlo sa to na ich deti 3 ceri a syna . Chcem to prepísať na seba ale je tu problém lebo zomrel aj ich syn a previedlo sa to na jeho manželku teda nevestu. Podotýkam že už sa jedná o starších ludi. Sestry s tým nemali problém pretože o tom vedia že som to riadne zaplatil takže mi to prepísali ale problém mi robí ich švagrina ktorá žije trvalo v Čechách aj s deťmi . Tri mesiace ma vodí za nos najskôr nemala s tým problém ale potom otočila o 380 stupňov a zrazu milion otázok prečo to a ono. Nakoniec po mnohých problémoch chcela poslať kúpnopredajnu zmluvu a zmluvy na podpis. Urobil som to a od vtedy nekomunikuje nedvíha telefon atď. Na ten pozemok nechodia cca.20 rokov a ani nemajú prečo.Ako sa dá ta jedna štvrtina previesť na mňa a dá sa to vôbec bez jej súhlasu. Nereaguje ani na apeli jej švagrin že to je v poriadku a ich brat zato dostal peniaze od rodičov ako oni .
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Prevod pozemku

Post by lukas »

K samotnému prevodu je tá zmluva už nanič, po troch rokoch sa berie, akoby ste od nej odstúpili.
Takže buď sa s ňou dohodnúť alebo to riešiť súdom (možno by sa dalo požadovať vrátenie časti peňazí, ktoré boli na základe tej starej zmluvy vyplatené alebo teoreticky na súd podať návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva).
Najideálnejšie riešenie je samozrejme, ak by vám podpísala zmluvu...


Podľa občianskeho zákonníka:
§ 47

(1) Ak zákon ustanovuje, že k zmluve je potrebné rozhodnutie príslušného orgánu, je zmluva účinná týmto rozhodnutím.

(2) Ak sa do troch rokov od uzavretia zmluvy nepodal návrh na rozhodnutie podľa odseku 1, platí, že účastníci od zmluvy odstúpili.
§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests