Zmena druhu pozemku v intravilane obce

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Halle Berry
Komentárov: 1
Člen od: 5.10.2014, 11:32
Kontakt:

Zmena druhu pozemku v intravilane obce

Post autor Halle Berry » 5.10.2014, 11:51

Dobrý deň.

Zdedila som pozemky v intraviláne obce. Na LV som uvedená ako najväčší spolupodielnik s ďalšími 8mimi podielnikmi. LV má dve parcely, každá na inej strane obce. Na LV sú klasifikované ako parcely registra E, druh pozemku Orná pôda. Na jednej z parciel sú postavené 2 domy s dvormi, majitelia domov nikdy nevysporiadali vlastníctvo pozemkov pod stavbami, aj keď obci platili daň z nehnuteľnosti vrátane pozemku pod nimi. Chcela by som dať zmeniť druh pozemku pod domami na zastavané plochy a nádvoria a parcelu v inej časti obce na stavebný pozemok. Potrebujem súhlas ostatných spoluvlastníkov pozemkov na vykonanie zmeny? Ako postupovať, ak chcem časť pozemkov, na ktorých stoja domy, predať?

Ďakujem.

lukas
Komentárov: 869
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Zmena druhu pozemku v intravilane obce

Post autor lukas » 5.10.2014, 13:57

Druh pozemku parcely EKN nie je záväzný. Dôležitý je druh pozemku parcely CKN, v ktorej je obsiahnutá. Môžete sa pozrieť na katasterportal na katastrálnu mapu, ak si nebudete dať vedieť rady, zájdite na príslušný katastrálny odbor.

Pri predaji pozemku v intraviláne nie sú obmedzenia. Ostatní spoluvlastníci však majú predkupné právo, takže im písomne (poštou alebo proti podpisu) ponúknite svoj podiel na predaj.
Pri predaji len časti nejakého pozemku však potrebujete komerčného geodeta, ktorý geometrickým plánom rozdelí takýto pozemok. Pre zápis geometrického plánu je potrebný súhlas všetkých vlastníkov, v takomto prípade však ostane spoluvlastníctvo k novovytvoreným pozemkom zachované. Ak by ste si chceli vytvoriť nové pozemky aj s tým, že k novovytvoreným by sa menili vlastníci (napr. nejaký novovytvorený by ste chceli do výlučného vlastníctva), musíte s ostatnými spoluvlastníkmi uzavrieť dohodu (zmluvu) o vyporiadaní a zrušení podielového spoluvlastníctva.

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: No registered users a 1 hosť