Exekučná plomba na pozemku

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
trillan

Re: Exekučná plomba na pozemku

Post by trillan »

Dobrý deň.

Duplicitné vlastníctvo je vlastníctvo, ktoré je v katastrálnom operáte evidované na viac ako 100% (môžu to byť najčastejšie duplicitné podiely, alebo prekryt vlastníctva v registri C KN a EKN - tento problém uvádzate aj Vy. Ak Vám ako jednému z vastníkov nie je zrejmé na základe čoho bola takáto obmedzujúca poznámka vyznačená, zajdite na kataster (alebo dajte písomnu požiadavku) a oni Vám na to odpovedia, resp. by Vám mali aj dať nahliadnúť do operátu /netreba zabúdať, že takéto poskytovanie údajov môže byť aj spoplatnené/.

Riešenia vo Vašom prípade sú v podstate len dve:
1, dohoda všetkých účastníkov konania - treba spísať tzv. nepomenovanú /inominantnú/ zluvu v zmysle OZ a predložiť na zápis do KN. Zrejme vo Vašom prípade bude potrebný aj GP.
2, ak sa nedohodnete, tak jedine súdobne.

Treba si uvedomiť, dve základne veci a to, že kataster je len evidenčný orgán a že kataster nevyhotovil listiny, na základe ktorých je vyznačená obmedzujúca poznámka. Kataster listiny nevyhotovuje, on ich len eviduje /výnimkou sú len vklady/ a teda musí vykonať zápis v súlade s listinami, ktoré tvoria danú zbierku listín a to aj vtedy, ak listina už preukazuje duplicitné vlastníctvo. Listinu môže opraviť len ten, ktorý ju vyhotovil /samozrejme aj so súčinnosťou katastra ak je to potrebné, ale len v zákonom dovolených medziach/.

Nech sa Vám to zdá akokoľvek nespravodlivé, kataster nemôže za Vás vykonať nápravu a nemôže ani za Vás vyriešiť Váš spor /na to sú v SR súdy/. Samozrejmosťou by však malo byť uznať si, keď mi niečo nepatrí /je to preukázané jednoznačne/ a nadobudol som to omylom, aby som oprávneným vlastníkom za "ich minimálne náklady" umožnil vykonať nápravu...
jan.jano@post.sk

Re: Exekučná plomba na pozemku

Post by jan.jano@post.sk »

Ďakujem pán Trillan.
V tomto prípade sa nejedná skutočne o môj pozemok ani sa profesionálne nevenujem práci s pozemkami. Ovšem, keďže ma dosť zaujíma história, a katastrálne zápisy sú v istom zmysle súčasť histórie, neodolám pokušeniu sa niečo o ních dozvedieť.
Predsa len je , sám musíte uznať, zaujímavé keď vám niekto ukáže list vlastníctva na ktorom sú zápisy ešte v maďarčine a sú na ňom mená ľudí , často aj s prezývkami, ktorých si môžete vo fantázii predstaviť ako tam pracovali na tých poliach a , bohužiaľ, vymieňali si tie polia často v krčme iba podaním ruky ( a teraz je z toho dôvodu riadny zmätok).
Ešte raz ďakujem
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 139 guests