Návrh na zánik vecného bremena doživotného úžívania bytu a jeho súčasný predaj

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
A.Sládek

Návrh na zánik vecného bremena doživotného úžívania bytu a jeho súčasný predaj

Post by A.Sládek »

Návrh na zánik vecného bremena doživotného užívania bytu a jeho súčasný predaj

Môžu predávajúci podať na príslušný OÚ, KÚ, návrh na výmaz predmetného vecného bremena(práva dožitia) k Predmetu prevodu (bytu), na základe úmrtného listu danej osoby a následne hneď nato podať návrh na vklad vlastníckeho práva k Predmetu prevodu v prospech mňa - kupujúceho. Ako je to potom. Môže sa najskôr zmeniť vlastník a následne bude potvdený výmaz, o ktorí žiadajú predávajúci, aj keď už nebudú vlastníkmi.

Vkladové konania na príslušnom okresnom úrade trvá 30 dní. Záznamové konanie bude trvať 60 dní. Z uvedeného vyplýva, že ku dňu právoplatnosti povolenia vkladu vlastníckeho práva k Predmetu prevodu bude na predmetnom liste vlastníctva zapísané ešte aj vecné bremeno zomrelej.
Môže to prebiehať súčasne?

Je to vôbec možné, aby sa takto postupovalo, že ja dostanem LV ešte so zápisom daného bremena a to následne bude odstránené na základe návrhu predávajúcich, ktorí však už nebudú vlastníci?

Veĺmi prosím o odpoveď, pretože platiť mám už po podpise K-p zmluvy a banka bude odomna žiadať list vlastníctva so zápisom vlastníckeho práva dlžníka - teba mňa, kedže si beriem hypotéku a to do 60 dní odo dňa vyčerpania úveru.

Veľmi ďakujem za odpoveď, súri to.
trillan

Re: Návrh na zánik vecného bremena doživotného úžívania bytu a jeho súčasný predaj

Post by trillan »

Dobrý deň.

Môžete najprv podať žiadosť o výmaz zal. práva a hneď na to podať aj návrh na vklad. (Dokonca, by nemal byť problém, ak by ste oboje podali spoločne, kde tato žiadosť a úmrtný list by tvorili prílohu ku vkladu ale radšej použite prvy spôsob).

Lehoty, ktoré uvádzate sú maximálne (nie že až na ten deň musia byť zapísané), v tomto prípade, zápis sa prispôsoby vkladu a oboje sa väčšinou zapíšu súčasne. Zároveň platí, že vlastníctvo nadobúdate dňom vkladu a nie dňom zápisu na LV.

Plomby o zmene vlastníckych práv sa zapísujú v poradí akom prišli (vyznačuje sa deň a aj čas, kedy bola žiadosť alebo návrh doručené).

Platiť pri podpise zmluvy nie je dobrý nápad, nakoľko pokiaľ nemáte rozhodnutie o vklade, tak nemáte 100% istotu, že Vám kataster zmluvu odvkladuje. Banka v deň podpisu peniaze nikomu neprevedie (kedže platiť chcete cez hypo).
Pri založných zmluvách je to iné, nakoľko úver podpisuje majiteľ bytu (aj keď ho nespláca), a tento úver prechádza na nového majiteľa až dňom odvkladovania kúpnej zmluvy (vtedy je už úver odvkladovaný a peniaze z banky dávno prevedené na nového majiteľa). A hlavne, za takéto úverové zmluvy si v plnej miere zodpovedá banka.

Inak z Vašej strany je to podstatne jednoduche, Vy si vybavíte úver v banke ale podpisuje ho predávajúci. Podate návrhy na vklad do katastra a banka na základe plomby o zmene vl. práva vyplatí úver predávajúcemu.
Takže pokiaľ Vy by ste do 60 dni nedoložili LV na Vás, peniaze, úver a aj byt by mal pôvodný vlastník. Kedže Vy by ste logicky takýto úver nesplácali, banka by exekuovala byt pôvodnému vlastníkovi a nie Vám - alebo by vratil peniaze banke a prevod by sa neuskutočnil (takto to funguje - byt slúži ako záloha pri nesplácaní a banke je úplne jedno kto je majiteľ a kto bude platiť úver).
S tým, ak Vy dáte nejake svoje peniaze pri podpise zmluvy je to už ťažšie, tam by Vám ich musel vrátiť alebo by ste sa v zmysle Vašej kúpnej zmluvy domáhať súdobne.
(Ak sa boja, že by ste im peniaze nedal, tak odporúčam využiť služby notára alebo banky).
sladek

Re: Návrh na zánik vecného bremena doživotného úžívania bytu a jeho súčasný predaj

Post by sladek »

Dakujem za podrobnu odpoved.

Uz som zmluvy prestudoval trochu lepsie.
Ak som to dobre pochopil, svoju splatku vyplatim, ked bude LV na moje meno aj s plombami o vymaze bremena a zaloznou plombou banky. Banka nasledne vyplati cast z hypoteky.

Ak je to tak, ze o vymaz bremena dozitia mozu poziadat este povodni majitelia a nasledne sa spravi navrh na vklad, s tym ze dozitie sa vymaze, tak je to OK.
Guest

Re: Návrh na zánik vecného bremena doživotného úžívania bytu a jeho súčasný predaj

Post by Guest »

Lehoty, ktoré uvádzate sú maximálne (nie že až na ten deň musia byť zapísané), v tomto prípade, zápis sa prispôsoby vkladu a oboje sa väčšinou zapíšu súčasne. Zároveň platí, že vlastníctvo nadobúdate dňom vkladu a nie dňom zápisu na LV
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 144 guests