požadovanie vyplatenia

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Milka

požadovanie vyplatenia

Post by Milka »

dobrý deň,
mám dotaz:
kupili sme dom, kde na pozemku je viacej vlastníkov. Jendou z nich je pani,ktorej mama predala svoje podiel majiteľovi domu aby si ho vybudoval v r.63. Je o tom spísaná aj kupna zmluva u notára, ale zrejme neprebehla zmena na katastri a jej dcára si žiada z vyplatenie tohto podielu, čo mám robiť, ako postupovať, ďakujem za skorú odpoveď
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: požadovanie vyplatenia

Post by lukas »

Predpokladám, že dotyčná ten podiel nadobudla (zrejme dedením) od svojej matky.
V takom prípade buď pristúpite na jej podmienky (ideálne riešiť prostredníctvom notára, ten Vám poradí, či bude lepšie vydržať alebo kúpiť a nechať ho aj spísať zmluvu) alebo to skúsite riešiť súdnou cestou.
Milka

Re: požadovanie vyplatenia

Post by Milka »

Lukas, ahoj, jej matka už dostala zaplatené v r. 63 o čom je aj predajná zmluva, tak čo mám ešte platiť. Možno len nebolo zapísané na katastri.Prosím odpoveď
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: požadovanie vyplatenia

Post by lukas »

Ak bola zmluva uzavretá medzi 30.8.1951 až 31.3.1964 a bolo v nej vyznačené privolenie okresným národným výborom, potom by kataster mohol urobiť zápis formou záznamu podľa tej zmluvy.
Problém je, že ten podiel bol medzičasom prevedený dedičským rozhodnutím na inú osobu, čiže na pani, ktorá sa s Vami nechce dohodnúť.
V takomto prípade kataster nemôže rozhodnúť, ktorá listina má prednosť. Či tá kúpna zmluva alebo neskoršie dedičské rozhodnutie.

Toto je na Vás, aby ste si navzájom dohodli nejaké vhodné riešenie (ideálne prostredníctvom notára, buď dohodou alebo si všetci podpíšete vydržanie) a pokiaľ niektorá zo strán nie je ochotná pristúpiť na nejaké riešenie, potom vždy máte možnosť domáhať sa svojich práv súdnou cestou.
Milka

Re: požadovanie vyplatenia

Post by Milka »

Lukasovi ďakujem za odpoveď
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 191 guests