Hranice pozemku v riešení

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Evkaa

Hranice pozemku v riešení

Post autor Evkaa » 7.3.2015, 17:25

Prosím o radu. Vlastním rodinný dom na pozemku o rozlohe 6 árov. Pozemok sme dostali od obce v r. 1988. Postavili sme na ňom rod. dom a neskôr garáž s hospodárskou budovou. Všetko toto mám zapísané na katastri, vybavené súpisné čísla, vypracovaný geometrický plán. Doteraz som pozemok nemala riadne oplotený, preto som sa rozhodla zavolať geodeta aby presne vytýčil hranice - je to jednoduchý obdĺžnik - štyri body, aby som si to konečne ohradila. Geodet prišiel a vytýčil, ale zistil že suseda má postavený starý plot na mojom pozemku cca 90 cm po celej dĺžke pozemku cca 35 m. Zavolala som aj susedu, aby to videla. Geodet navrhol, aby sme si obe pohľadali papiere a prišli na kataster a dohodli sa. Suseda nepovedala nič, ale na kataster neskôr ísť so mnou odmietla, s tým, že ona si zavolá svojho geodeta, ktorý meranie overí. Ale odvtedy už ubehlo 6 týždňov a stále ťahá čas a sľubuje, že už na budúci týždeň jej geodet príde, potom zasa o týždeň neskôr. Skrátka ťahá čas a ja mám dojem, keďže viem že starosta je jej rodina a má aj známych ktorí sa práve pozemkom venujú, že niečo na mňa chystajú. Pritom ja som jej navrhla, že ten môj pozemok ktorý má ohradený jej darujem alebo predám za 1 euro, len nech mi dovolí postaviť nový betónový plot presne na tom mieste na ktorom stojí teraz jej súčasný plot. Mám obavy odstrániť ten jej plot a nahradiť ho novým aj keď podľa geodeta je ten plot hlboko v mojom pozemku. Neviem o čo jej ide, má pozemok o rozlohe cca 30 arov a je odkázaná na tých pár m2???
Čo môžem urobiť aby som zabránila tomu aby nejakým spôsobom na katastri zmenili súčasný stav v ich prospech?

lukas
Komentárov: 877
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Hranice pozemku v riešení

Post autor lukas » 7.3.2015, 18:56

Svojpomocne ten plot odstrániť nie je najvhodnejšie riešenie. Aj keď na cudzom pozemku, stále je to jej majetok.

Čo sa týka prevodu pozemku, napríklad že by si Vaša suseda chcela na seba na katastri prepísať tú časť, ktorú užíva, ale vlastníte ju Vy, tak na to potrebuje zmluvu a v nej Váš úradne osvedčený podpis. Bez toho nič nevymyslí.

Presvedčte ju, že dohodou s Vami o nič nepríde (iba o pár eur za notára a kataster). Zaplatíte notárovi alebo advokátovi, aby Vám spísali zmluvu, zaplatíte poplatok za zmluvu katastru a potom si postavíte nový plot.
Keď sa nebude dať presvedčiť, povedzte jej, že keď to dáte na súd, tak príde o šancu získať pozemok za 1 €.

Guest

Re: Hranice pozemku v riešení

Post autor Guest » 7.3.2015, 21:02

Ďakujem za odpoveď. Trochu ma to upokojilo. Ale snažím sa s ňou dohodnúť už odvtedy ako vznikol ten problém, ale ona stále len naťahuje čas, tak sa mi to celé nezdá. To čo som si tu prečítala v niektorých príspevkoch ma riadne znepokojuje, lebo podľa všetkého sa v našom právnom systéme môže všetko. Stačí mať dobrého a hlavne vplyvného právnika v rodine. A to ona má.
Nie je nejaký spôsob ako tomu naisto zabrániť už dopredu? Aby niečo nevymysleli? Nejaké písomné upozornenie na kataster, alebo niečo také?
Nemôžeu to urobiť napríklad "vydržaním". Nie som si istá, ale na to údajne stačí notárska zápisnica. Užívajú môj pozemok už viac ako 10 rokov a tvárili sa že o tom nevedia.

lukas
Komentárov: 877
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Hranice pozemku v riešení

Post autor lukas » 8.3.2015, 7:53

K vydaniu osvedčenia vyhlásenia o vydržaní je okrem iného potrebné predložiť Vaše vyjadrenie, keďže ste posledná známa vlastníčka nehnuteľnosti.

Katastru nemá význam nič posielať, pretože nejaká možnosť "blokácie prevodu" neexistuje, nakoľko kataster aj tak nemôže len tak prepisovať pozemky.

Guest

Re: Hranice pozemku v riešení

Post autor Guest » 8.3.2015, 9:53

Ok, ďakujem, to je dobrá správa.
Skúsim to dohodou, ale bude to ťažké. Komunikácia s nimi je veľmi zložitá. Pozerá na mňa, keď jej to vysvetľujem, ale tvári sa že nepočuje. Ešte im to skúsim poslať písomne, doporučeným listom a budem žiadať jednoznačnú odpoveď do určitého dátumu. Ak mi to neodsúhlasia, tak si vedľa ich plotu postavím svoj a dedina sa bude mať na čom baviť. Problém je ale v tom, že budem musieť vykopať tuje ktoré tam mám posadené a zopár z nich záhadným spôsobom aj tak už vyschlo. Už teraz mám ten pozemok dosť úzky, bude ešte užší. Navyše ona má tri okná ku mne do dvora, vidí mi do jedálne a kuchyne. Keďže je nezamestnaná tak si z mojej domácnosti robí kino. A aby to bolo ešte komplikovanejšie, tak si pred domom postavila dláždenú plochu, ktorá tiež zasahuje na môj pozemok, trochu ďalej, za domom má zasa malú pivnicu v zemi, ktorá tiež zasahuje na môj pozemok. Keby mala rozum, tak ten môj návrh, že jej to predám za 1 EURo zoberie všetkými desiatimi. Je to choré, ale myslím si, že jej ide hlavne o to aby nestratila výhľad ku mne do dvora.

lukas
Komentárov: 877
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Hranice pozemku v riešení

Post autor lukas » 8.3.2015, 10:21

Asi najhorší susedia, čo sa nudia a nemajú nič iné na práci, len strpčovať život okoliu. A dávajte pozor na jej majetok, aby ste jej ho náhodou nepoškodili.

Guest

Re: Hranice pozemku v riešení

Post autor Guest » 8.3.2015, 10:48

Áno, to mi je jasné, že bude čakať na to, že jej niečo poškodím. Dám na to pozor. Dám vedieť ako to skončilo, ak to vôbec nejako a niekedy skončí.

EVkaa

Re: Hranice pozemku v riešení

Post autor EVkaa » 20.3.2015, 18:41

Tak môj problém na nasledovné pokračovanie: Susedia zavolali druhého geodeta, ktorý tie pozemky najskôr meral bez mojej prítomnosti a o týždeň ma zavolali aj za prítomnosti "ich" geodeta vytýčili nové hranice pozemku. Úplne iné ako môj geodet. Tento ich geodet mal iný geomerický plán - z r. 1988 - v tom čase obec vyvlastnila 12 árov z pozemkov súkromných osôb a urobila z nich 2 stavebné pozemky po 6 árov - môj a susedov. Podľa tohoto GP hranice takmer kopírujú susedov plot - iba po dĺžke cca 35 m majú susedia postavený plot tak, že ide šikmo a zasahuje do môjho pozemku, na konci cca 80 cm.
Ja neviem pochopiť ako sa mohlo stať, že ten novší GP, ktorý mi robili v r. 1999, je iný ako ten starší a pritom je riadne zaregistrovaný na katastri?
Asi by si to oni dvaja mali prebrať, ale čo bude výsledkom ich debaty? Môj geodet, ktorý je zamestnancom katastra, vravel, že ten starší GP na katastri nenašiel.
Ja si chcem iba postaviť plot na mojom pozemku, tak aby to bolo správne a nenapadnuteľné a aby mi už tá "pani" nepozerala do hrncov. Po tomto všetkom neviem čo vlastne platí.

lukas
Komentárov: 877
Člen od: 8.5.2011, 15:01
Kontakt:

Re: Hranice pozemku v riešení

Post autor lukas » 21.3.2015, 7:57

Asi najlepšie by bolo požiadať oboch geodetov, aby sa na to pozreli a aby vám vysvetlili, prečo každý z nich vytýčil hranicu (výrazne) odlišne, než ten druhý. Pretože obaja by mali vychádzať z rovnakých podkladov.

Keď to nebudú vedieť nejako rozumne vysvetliť, tak teoreticky sa môžete obrátiť na katastrálnu inšpekciu, ktorá môže povedať, či niektorí z geodetov nevychádzal z nesprávnych údajov. Avšak medzi kompetencie katastrálnej inšpekcie nepatrí určenie vlastníckych práv. Takže nakoniec to asi budete musieť riešiť súdnou cestou.

palom

Re: Hranice pozemku v riešení

Post autor palom » 26.5.2015, 15:21

Dobrý deň. Prosím o radu. Pred 5 rokmi som kúpil dom s pozemkom. V dokladoch, ktoré mi dali predávajúci bol okrem iného aj geometrický plán z roku 1991. Na tomto pláne je vyznačená šírka pozemku od príjazdovej cesty 17,3 m. V skutočnosti, to som zistil až neskôr je šírka pozemku 15,3 (merané laicky pásmom) a takáto vzdialenosť bola zaznačená aj v katastrálnej mape. Podotýkam ešte, že z hornej strany má sused vybetónovaný múrik a zo spodnej strany je spravené klasické oplotenie stĺpiky a pletivo. Existuje od tohoto oplotenia aj úradný záznam o drobnej stavbe kde pôvodný majiteľ pozemku a spodný bývalý sused súhlasí s vytýčenou hranicou. Ja som do toho nechcel moc rýpať lebo pozemok je veľký a nechcem mať zlé vzťahy so susedmi. Myslel som, že časom keď sa lepšie so susedmi zoznámime tento rozpor vyriešime. Problém nastal na začiatku tohto roku, keď spodný sused predal pozemok a nový majiteľ si dal spraviť geometrický plán. Samozrejme mi nedal vedieť, že ide niečo také urobiť a jedného pekného dňa keď som išiel z práce domov vidím nového suseda zatĺkať kolíky na mojom pozemku. Ukázal mi ako geodet zameral jeho pozemok a s hrôzou som zistil že do mojeho pozemku zasahuje 90 cm na začiatku pozemku a najviac 2 m pozdĺž časti môjho pozemku celkovo to robí 150 štvorcových metrov. Najhoršie na tom je, že v tejto časti pozemku mám plynovú prípojku (tá tam bola už keď som dom kupoval) aj položené plynové potrubie a nová hranica pozemku kopíruje jednu stranu môjho domu. Čiže teraz podľa nového zamerania mám šírku na začiatku pozemku 14,4 m. Ďalšia vec čo som zistil, že celá táto zmena je už zapísaná aj v katastri a ja som už v podstate len štatista. Prvé čo som spravil, zavolal som geodetovi čo overoval GP z 1991 roku aby sa prišiel na to pozrieť. Ten to odmietol s tým, že už je na dôchodku a odporučil ma na geodeta, ktorý pozemok zameriaval. Tohoto pána už prosím viac ako 2 mesiace aby prišiel a zistil čo sa vlastne stalo a kde nastala chyba ale stále sa na niečo vyhovára a mám pocit že to nechce riešiť. Medzi tým som bol na katastri kde som vysvetlil situáciu. Na základe GP z 1991 prešetrili vzdialenosť na začiatku pozemku a uznali že vzdialenosť 17,3 m je oprávnená a tak ju opravili aj v katastrálnej mape. Takže v súčasnosti je to tak, že v kat. mape je vzdialenosť 17,3 m a v skutočnosti cca 14,4 m. Ešte na upresnenie, nový sused je ochotný mi sporný pozemok predať ale za trhovú hodnotu.Moja otázka je, či je možné nejakým prostriedkom donútiť geodeta, kt. vymeriaval v minulosti pozemok aby zaujal k súčasnému stavu relevantné stanovisko aby bolo možné porovnať kde nastala chyba, resp. prosím o radu ako ďalej postupovať. Zas sa ukázalo, že porekadlo "Pre dobrotu na žobrotu" je pravdivé. Vopred ďakujem za každú dobrú radu

Napísať odpoveď

Kto je online

Kto číta toto fórum: Bing [Bot] a 18 hosť