spravny vlastnik pozemku

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
andyno

spravny vlastnik pozemku

Post by andyno »

Ahojte,
uvazujem nad kupou pozemku a predtym sa snazim zistit co najviac informacii. Co sa tyka predavajuceho tak pan s ktorym komunikujem je uvedeny aj na Liste vlastnictva. Avsak ked som chcel ziskat viac informacii od obce v ktorej pozemok je povedali mi, ze ten pozemok je mozno vlastnicky nedorieseny a dali mi kontakt na pana ktory si vlastnictvo narokuje. Ten mi povedal ze pozemok bol jeho otca a ako jediny dedic by ho mal mat on. Ale ze v 90. rokoch prebehli nejake neciste operacie. A on ma stale doma dokumenty o vlastnictve.

Je moze ze je v katastri uvedeny nespravny vlastnik? Ak by som pozemok kupil je mozne ze si ho niekto v buducnosti bude narokovat?

Dakujem
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: spravny vlastnik pozemku

Post by lukas »

Údaje katastra sa považujú za hodnoverné, pokým sa nepreukáže opak. Čo znamená, že údaje katastra môžu byť chybné a ak sa niekto cíti ukrátený na svojich právach, vždy sa môže obrátiť na súd.
Ale tvrdiť môže hocikto hocičo, pokým to nenapadne na súde, tak toho veľa nedosiahne. Najmä ak medzičasom došlo k ďalším prevodom vlastníctva.

Avšak vlastník (a na základe jeho plnej moci aj Vy) môže požiadať o nahliadnutie do všetkých listín, ktorými došlo k zmene vlastníckych práv, prípadne či a aké poznámky týkajúce sa súdneho konania o určenie vlastníckeho práva, boli k nehnuteľnosti zapísané a na základe toho sa môžete rozhodnúť, či Vám to za to stojí.
Prípadne môže vlastník požiadať kataster o prešetrenie vlastníctva (s tým však opatrne, pretože keď kataster nevie, čo má hľadať, tak 1) nemusí nič zistiť a za 2) môže prevod posúdiť inak, než Vy).
V oboch prípadoch však počítajte s tým, že to nemusí byť na počkanie.
andyno

Re: spravny vlastnik pozemku

Post by andyno »

dakujem lukas, meni nieco na veci ze by medzicasom doslo k dalsim prevodom vlastnictva?
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: spravny vlastnik pozemku

Post by lukas »

andyno wrote:dakujem lukas, meni nieco na veci ze by medzicasom doslo k dalsim prevodom vlastnictva?
Pokiaľ kataster sám spraví chybu, môže túto svoju chybu opraviť vlastným opravným rozhodnutím. Pokiaľ po spravení tejto chyby dôjde k prevodu nehnuteľnosti, tak kataster už takúto opravu nemôže vykonať a rozhodovať musí súd.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 142 guests