Legalizacia stavby byvalym majitelom

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
lenkam

Legalizacia stavby byvalym majitelom

Post by lenkam »

Dobry den,

prosim o radu.

Kupili sme pozemok oznaceny ako zastavane plochy a nadvoria - je na nom stary schatraly vinohradnicky dom s pripojenou klenbenou pivnicou. Stavba je zapisana len ako podzemna pivnica bez supisneho cisla, druh stavby - budova pre sport a rekreacne ucely. Byvaly majitel nam ale teraz robi problemy, ze vinohradnicky dom patri nemu, lebo nebol zapisany na LV, a ze nasa je len pivnica. Pivnica priamo nadvazuje na stavbu, maju spolocny vchod, logicky by sa nemali dat rozdelit na 2 samostane stavby. Podla geometrickeho planu, ktory si on nechal teraz urobit stoji tento domcek z cca 80% na nasej parcele a ostatnou zasahuje do obecneho pozemku.

Moze si byvaly majitel takto nechat zlegalizovat tuto stavbu? Na strankach katastru som nahodou nasla, ze si tento geometricky plan nechal zapisat a parcely pod nim boli rozdelene na dve - cast z nasej a cast z obecnej. Ked ale chcem tieto novo-rozdelene parcely dohladat, tak mi to ukazuje, ze neexistuju.

Dakujem
LM
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Legalizacia stavby byvalym majitelom

Post by lukas »

Čo sa hľadania parciel týka, pravdepodobne pozeráte nesprávny register, treba sa z parcely C prepnúť na parcely E. Prípadne, keďže nejaký pozemok vlastníte, dajte si hľadanie podľa vlastníkov - Vášho mena.

Geometrický plán by nemal byť zapísaný bez súhlasu vlastníkov, čiže k takému rozdeleniu malo dôjsť pred tým, než ste pozemok kúpili. Keď sa to stalo až po Vašej kúpe, zistite si na katastri, prečo Vás o tom nikto neinformoval. Každopádne samotným geometrickým plánom nedochádza k zmene vlastníkov, na to by musela byť zmluva s podpismi.

Čo sa stavby týka, informujte sa na stavebnom úrade, či doklady, ktoré máte k dispozícii Vy, postačujú na vydanie rozhodnutia, ktorým sa zmení druh stavby na niečo bližšie realite. Ak nepochodíte, konzultujte s advokátom (ak nepomôže so zápisom stavby, tak možno po posúdení Vášho prípadu povie, že jemu to zo strany pôvodného majiteľa príde ako pokus o podvod).
lenkam

Re: Legalizacia stavby byvalym majitelom

Post by lenkam »

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď.

Momentálne sa nám veci pohli tak, že bývalý majitelia si stavbu nechali zapísať, máme už plombu na LV, naša parcela bude rozdelená na dve, ale zostane stále naša. Vraj na základe geometrického plánu a prehlásenia od starostu o vlastníkoch toto stačí na zápis stavby. Na našom pozemku vznikne ťarcha a to že na nej bude stáť cudzia stavba. Nelogické mi dojde, že je možné zapísať zvlášť vinohradnícky dom a zlášť k nemu pričlenenú pivnicu ako dve samostatné stavby. Cez ten vinohradnícky domček sa mi nedostaneme do našej pivnice, nakoľko majú 1 spoločný vchod - cez domček sa vchádza do pivnice.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 135 guests