vydržanie pozemku od obce (historické neoficiálne vlastníctvo)

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Erik

vydržanie pozemku od obce (historické neoficiálne vlastníctvo)

Post by Erik »

Dobrý deň,
rád by som Vás poprosil o radu v nasledovnej veci. V rámci obce je postavená garáž (stavba z cca 70 rokov). Ktorá je momentálne oficiálne na parcele ktorá patrí obci. Daná parcela resp. jej časť patrí rodine, vlastníctvo bolo ešte pred r. 1939. Z akých dôvodov je vedená parcela po II SV. vojne písaná ako obecná sa neviem vyjadriť. Proste dlhé dekády každý vie (dalo by sa povedať, že "celá dedina"), že pozemok patrí rodine. Ako, ale dosiahnuť stav aby to tak bolo aj na katastri? (parcela o ktorú ide je momentálne zakreslená tak, že vlastníctvo si neželám k nej celej, ale iba k časti ktorá nám podľa nás patrí).

za vecné rady vopred ďakujem.
Ondrej_Kozlovsky
Posts: 73
Joined: 27.8.2015, 10:13
Contact:

Re: vydržanie pozemku od obce (historické neoficiálne vlastníctvo)

Post by Ondrej_Kozlovsky »

Dobry den,

bez adekvátnych dokladov t.j. listiny, kúpne zmluvy ...atd. to nemate ako dokazat.

Mozete poziadat kataster/pozemkovu knihu o udaje na zaklade coho to bolo prevedene. No konkretne listiny z rokov pred 1964 získate v prislusnom archive.

Kazdopadne vecna rada ako postupovat je nasledovna:
1. Najskor preverte vsetky doklady co mate doma, maju doma Vasi rodicia a vasi stary rodicia. Pretoze, casto sa stava, ze byvali vlastnici zabudaju, ze nieco predali, pripadne to predali ich rodicia a tak som sa v praxi stretol s tym, ze tieto domnienky sa vôbec nepotvrdili.
2. Adresujte obci list s otázkou ako nadobudli pozemok, kde sa spytajte obce na zaklade coho to ona nadoudla
3. Pokusite najst listiny co je vybehanie na dost dlhu dobu. (vid napr. aj tuto diskusiu https://www.modrastrecha.sk/forum/pozem ... -predkoch/)

Ak uz budete mat listiny, tak nezabudnite na to, ze vlastníkmi su Vasi predkovia, ktori su uz pravdepodobne mrtvi t.j. musite otvorit dodatocne dedicske konanie, alebo viac konani.

Zaroven je tu aj tu aj otazka za co by Vam obec predala predmetny pozemok (cca 20 m2) a ci nebude pre Vas vyhodnejsie kupit pozemok, ako sa natahovat a hladat listiny. Pretoze sa to z casoveho a financneho hladiska nemusi vôbec oplatit.

Vydrzanie neprichadza do uvahy uz vôbec, ak by ste chceli postupovat takto, pretoze k vydrzaniu je potrebny aj suhlas obce, ale nesplnate toho aj viac na vydrzanie, vid http://www.zakonypreludi.sk/zz/1992-323#p63-1-a-2
------------------------------
Ondrej Kozlovský
autorizovaný geodet / mediátor
http://www.gkng.sk
Erik

Re: vydržanie pozemku od obce (historické neoficiálne vlastníctvo)

Post by Erik »

Ďakujem za odpoveď.
Ono historické vlastníctvo siaha naozaj veľmi ďaleko (ešte za čias RU resp. 1republiky). Problematické je hlavne to otváranie dedických konaní, keďže ako to už býva predkovia boli z obrovských rodín...
Tá parcela je obrovská podla katastrálnej mapy ide o cca. 3000 m². Ja by som chcel časť, kde stojí spomínaná garáž+ jej bezprostredné okolie (garáž je čierna stavba, za komunistov to nikto neriešil... a hlavne oni si stavali na svojom, tak to podla ich svedomia a vedomia je). Dajme tomu sa bavíme o 100m² . Viete mi ako postupovať aby som získal dané územie. Osloviť obec so žiadosťou o kúpu, vytvoriť novú parcelu zameraním?

za odpoveď ďakujem.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: vydržanie pozemku od obce (historické neoficiálne vlastníctvo)

Post by lukas »

Erik wrote:Viete mi ako postupovať aby som získal dané územie. Osloviť obec so žiadosťou o kúpu, vytvoriť novú parcelu zameraním?
Sám ste si odpovedali. Dohodnite sa na obci. Zrejme budete musieť zavolať a zaplatiť geodeta na vyhotovenie geometrického plánu s novou parcelou a možno nejakou prístupovou cestičkou k nej, nechať si schváliť predaj na obecnom zastupiteľstve a zmluvu dať na kataster. Obec bude mať zamestnanca alebo externého advokáta, ktorý pre nich rieši takéto veci, takže podrobnosti, čo bude treba doložiť a napísanie zmluvy + návrhu na vklad asi nebude problém.
Ondrej_Kozlovsky
Posts: 73
Joined: 27.8.2015, 10:13
Contact:

Re: vydržanie pozemku od obce (historické neoficiálne vlastníctvo)

Post by Ondrej_Kozlovsky »

Dobry den,

ak je situacia taka, ze nemate ani sklaudovane tak by som odporucil nasledovny "idealny" postup

1.zamerat garaz a adresny bod spolu s pozemkom nech viete kde su tieto stavby a vycislite presne aj vymeru, ktoru pozadujete
2.od obce získate suhlas za zapis tohto geometrického planu a suhlas na zacatie dodatocnej kolaudacii na ich pozemku
3.Date spravit doklady ku kolaudacii (projekt, suhlasy ...)
4.Date zapisat stavbu s vydanym supisnym cislom ako stavbu na cudzom pozemku
5. Budete rokovat o odkupeni s obcou a miestne zastupitelstvo rozhodne o predaji.

Potom pri bode 4, ak uz budete vlastnik stavby na cudzom pozemku tak Vas ma obec v "hrsti" a uz platite najom, pripadne aj bezdovodne obohatenie za pozemok pod stavbou (garazou) t.j. zo stavu stavba na cudzom pozemku sa cim skor dostante do bodu 5. Upozornujem na to, preto lebo z bodu 4 do 5 je niekedy tazke sa dostat, aj ked ani jeden bod nebude trvat pod 1 mesiac.
------------------------------
Ondrej Kozlovský
autorizovaný geodet / mediátor
http://www.gkng.sk
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 135 guests