Prosím poraďte

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
viktoria balazova
Posts: 3
Joined: 7.1.2012, 18:24
Contact:

Prosím poraďte

Post by viktoria balazova »

Dobry den. Rada by som sa informovala v istej veci. Zacnem tak, ze som ziskala dom darovacou zmluvou od manzelovej tety, nakolko sme nechceli platit dane z kupy nehnutelnosti. Avsak dom sme kupili za vtedy 450000 sk, s coho 130 tisic sme jej uz dali.V dome byvam ja s manzelom a mojou mamou, avsak v prednej casti domu byva svagrina so synom. dom je v darovacej zmluve napisany na mna, nieje tam ani manzel ako spolumajitel. ide oto, ze prednu cast domu chce svagrina prepisat na seba, s cim ja nechcem suhlasit, preto sa chcem opytat akym sposobom tomu zabranit ale tak aby nedoslo k tomu ze sa s nou budem musiet hadat. jednoducho sa chcem opytat ci existuje nejaky sposob akym by som zabezpecila aby sa dom nedal rozdelit na dve casti. cely dom ma jedno supisne cislo, dokonca ma zle zakreslene katastralne mapy,na co sme prisli az neskor. chcem aby jedinym majitelom som bola ja a neskor moj syn. povolil by teoreticky kataster aby sa dom s jednym supisnym cislom rozdelil na dva?uplne samostatne? ak by som zapisala mamu ako tarchu na dome, tak by sa to dalo? prosim poradte ak by to bolo mozne tak na moju mailovu adresu, pripadne mi odporucte kam sa mam poradit. vopred dakujem
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Prosím poraďte

Post by lukas »

Dom sa nedá len tak rozdeliť, muselo by ísť skutočne o dve samostatné stavby. V tom však kataster nerozhoduje, ten by iba zapísal rozhodnutie obce o zrušení a pridelení nových súpisných čísel a obec nemôže len tak svojvoľne meniť súpisné čísla.
Avšak aj v takom prípade by ste výlučným vlastníkom nových domov ostali Vy.

Musela by Vás presvedčiť, aby ste jej darovali trebárs 1/2 a Vám by ostala druhá 1/2 domu.

S mamou by ste mohli uzavrieť dohodu o doživotnom bývaní a užívaní domu a nechať to zapísať ako vecné bremeno na katastri, ale to nie je prekážkou na prevod vlastníckych práv k nehnuteľnosti.
viktoria balazova
Posts: 3
Joined: 7.1.2012, 18:24
Contact:

Re: Prosím poraďte

Post by viktoria balazova »

cize ak by ma aj nejakym sposobom prinutili ze chcu aby ta pol domu predna bola ich tak sa to rozdeli na dva samostatne domy s dvoma majitelmi?alebo?som s toho uplne mimo a bojim sa co bude ak nebudem suhlasit s prepisom pol domu na svagrinu,bojim sa ze ona pojde za tetou a ta nasledne napadne darovaciu zmluvu.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Prosím poraďte

Post by lukas »

Ako som napísal. Dom sa nedá len tak jednoducho rozdeliť na dva samostatné domy. Nič však nebráni tomu, aby jeden dom nevlastnili trebárs dvaja ľudia.
viktoria balazova
Posts: 3
Joined: 7.1.2012, 18:24
Contact:

Re: Prosím poraďte

Post by viktoria balazova »

ok diky to mi staci, to ja nikdy nedovolim aby boli dvaja majitelia,a v podstate nedovolim ani rozdelenie domu.....velmi pekne dakujem
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 47 guests