zápis stavby do katastra

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Alžbeta Komáromyová

zápis stavby do katastra

Post by Alžbeta Komáromyová »

Predávam rodinný dom, na vedľajšiu stavbu ktorá zatiaľ nie je zapísaná do katastra obecný úrad dňa 30.4.2015 vydal Rozhodnutie o určení súpisného čísla, právoplatnosťou 4.5.2015. Toto rozhodnutie bude podané do katastra spolu s predajnou zmluvou domu a pozemkov. Vzhľadom na to, že od júla 2015 bol zmenený zákon teda súpisné čísla sú vydané inou formou dokladu, moja otázka znie: Je toto rozhodnutie o určení súpisného čísla vhodný na zápis do katastra keď bolo vydané ešte pred zmenou zákona?
Ondrej_Kozlovsky
Posts: 73
Joined: 27.8.2015, 10:13
Contact:

Re: zápis stavby do katastra

Post by Ondrej_Kozlovsky »

Dobry den,

ak vychadzam z tejto casti zakona, ktory upravuje tuto zmenu a adresny bod:

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2015-125 ... 0701#p14-1

tak by v tom nemal byt problem a mozete to podat na kataster.
------------------------------
Ondrej Kozlovský
autorizovaný geodet / mediátor
http://www.gkng.sk
Pavel

Re: zápis stavby do katastra

Post by Pavel »

Dobry den,

mam tiez podobnu otazku. Kupil som pozemok s chatou. Hovori sa, ze nevedomost neospravedlnuje. A da sa povedat, ze na to som aj doplatil.

Kupoval som teda pozemok, konkretne 2 pozemky susediace, ktore su pisane na rovnaky manzelsky par. Na pozemku je chata, ktora bola postavena v roku 1968. Ku chate su vsetky potrebne dokumenty:
->kupne zmluvy na pozmeky,
->doklady o zaplateni za pozemky,
->povolenie obce na zacatie stavby na pozemku, respektive schvalenie od obce, ze vlastnik moze na pozemku stavat,
->projekt,
->zakreslenie na GP,
->kolaudaciu,
->listinu o prideleni cisla domu (72), namontovanu tabulku s cisom domu doniesol vtedy osobne starosta,
->proste vsetky dokumenty, je to stos papierov vysoky asi 15 cm.

Podpisali sme kupnu zmluvu, overili ju notrom, odniesli me to na kataster, az potom som zistil, ze chata na katastry nie je evidovana. S predavajucim sme sli na obecny urad zistovat, ze kde nastala chyba. Bolo nam povedane, ze? ved viete, kto teraz vie, co sa v tom case stalo, vtedajsi starosta je uz 20 rokov mrtvy."

Dalej sme zistili, ze podla obecnych dokumentov, ma cislo 72 pridelene uplne ina stavba v inej ulici. Obec je ochotna nam s tym ponoct a dat vlozit chatu do katastra avsak od nas vyzaduju zameraie adresneho bodu, co je 1 x A4 papier so suradnicami vchodu.

Preto som zavolal geodeta a ten zacal robit nove meranie na novy plan a o adresnom bode vraj nikdy nepocul. O novom nakresne tu ale nemoze byt predsa rec, ked ten uz existuje a ja potrebujem len to zameranie adresneho planu.

Pri hladani na internete som nasiel informacie, ze je rozdiel v stavbach pred 1. 10. 1976 a po 1. 10. 1976 a tiez ze obec ma zabezpecit zapis a vklad do katastra.

Teda aby sa situacia mohla vyriesit, potrebujem vediet, ako a kde ziskam nove cislo pre chatu, kedze cislo 72 pouziva uz iny dom v obci? Kad budem mat pridelene regulerne cislo domu, ako mozem dalej postupovat, aby sa stavba realne dostala do katastra? Idealne uz s novym vlastnikom?

Prosim, ak je to mozne, poradte mi. Odpoved mi mozete poslat aj na mail pavelkollar@post.sk.

Vopred dakujem za odpoved.

S pozdravom

Pavel Kollar
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: zápis stavby do katastra

Post by lukas »

Preto som zavolal geodeta a ten zacal robit nove meranie na novy plan a o adresnom bode vraj nikdy nepocul
Zožeňte si iného geodeta.
Teda aby sa situacia mohla vyriesit, potrebujem vediet, ako a kde ziskam nove cislo pre chatu, kedze cislo 72 pouziva uz iny dom v obci?
Súpisné čísla sú riešené obcou, čiže o vydaní nového súp. čísla alebo o oprave rozhoduje obec.
Pavel

Re: zápis stavby do katastra

Post by Pavel »

Chapem, teda uz len zistit ako opravit vzniknutu chybu a spravit zapis do katastra.
trillan

Re: zápis stavby do katastra

Post by trillan »

Dobrý deň.

Na katastri žiadna chyba nie je uvedená.
Je potrebné z Vašej strany predložiť nový GP, rozhodnutie o pridelení súp. č. (ideálne priamo na Vašu osbou) a kataster vykoná zápis na LV.
Ak obec vydá rozhodnutie na pôvodných vlastníkov, je potrebné na kataster predložiť novú kúpnu zmluvu medzi Vami a pôvodnými vlastníkmi (najjednoduchšie riešenie - alebo aj právnymi nástupcami) alebo skočte ku notárovi a ná základe Vašich predložených listín notár môže vydať notársku zápisnicu na Vaše meno, kde zlegalizuje všetky "Vaše právne prevody" a tu potom predložíte na zápis do KN.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests