Nezapisanie manzelky na LV

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Samka

Nezapisanie manzelky na LV

Post by Samka »

Prosim o radu ako postupovat.
Pocas manzelstva sme s manzelom kupili pozemok /na zmluve sme kupujuci obidvaja/ a takto dali aj ziadost na KU o vklad.
Na LV vsak urad zapisal len manzela ako vlastnika 1/1.
Neskor sme zo spolocnych prostriedkov na nom postavili rodinny dom. Ten opat urad zapisal len na manzela ako vlastnika 1/1.
Manzel zomrel a notar do dedicskehom konania zahrnul cely pozemok a aj dom. Teda mam "dedit" a delit aj moju polovicu spolocne nadobundnuteho majetku.
Svojho podielu na BSM som sa ani nevzdala, ani nedarovala.
Pretoze som v casovom strese /prebieha dedicske konanie/ dakujem za rychlu a dobru radu.
trillan

Re: Nezapisanie manzelky na LV

Post by trillan »

Dobrý deň.

Kedže ste v časovej tiesni (neviem z akého dôvodu) v podstate mate dve možnosti:

1. Ak Vás čas veľmi tlačí a ste sama dedička, dajte to do dedičstva, tak ako je to na LV. Samozrejme bude Vás to zrejme stáť viac financií - je to na Vás, každý máme iné priority.
2. Doložte notárovi Vašu kúpnu zmluvu, ktorú ste predložili na vklad do katastra z manželom. Dajte si záležať, aby ste doložili kúpnu zmluvu, ktorá Vám bola zaslaná po odvkladovaní katastrom (obsahuje otlačok pečiatky katastra, alebo rozhodnutie o povolení vkladu) a ste tam uvedení ako nadobúdatelia obaja manželia v BSM. Zároveň doložte originál alebo úradne overenú kópiu rozhodnutia o určení súpisného čísla (ak ste spolu kolaudovali, boli Vám zo stavebného úradu doručené obom manželom), kde musíte byť uvedený obaja manželia a na základe ktorého urobil kataster zápis do KN. Ak tieto listiny nemáte, môžete požiadať kataster alebo stavebný úrad o vyhotovenie kópií takýchto listín (je to spoplatnené).
Ak na základe uvedených listín naozaj zistíte, že v KN je na LV chybný zápis, požiadajte notára od predĺženie lehoty z dôvodu zistenia chyby v KN (predložte mu listiny preukazujúce chybne zápisy) a následne Vy alebo notár požiadajte o vykonanie opravy chyby v KN a následne po doručení nových opravených LV dokončíte dedičstvo.
Samka

Re: Nezapisanie manzelky na LV

Post by Samka »

Dakujem za skoru odpoved.
Stav popisem ppodrobnejsie :
Dedicmi sme ja a nas osvojeny neplnolety syn. Preto by sme mali dedit podla stavu na KN polovicnym dielom. Notar ma na predbeznom prejednavani upozornil na mnoho pripradov, ked sa bohuzial deti v dospelosti nespravaju k rodicom "pekne". Naviac mu bolo hned zrejme, ze predmetom dedenia by mala byt iba manzelova polovica.
Volala som na KU a poziadala o preverenie zapisu, pretoze uz stavebny pozemok bol zapisany chybne. Na navrhu na vklad VP do katastra sme boli uvedeni obaja a rovnako aj na kupnej zmluve na pozemok. Oba doklady mam potvrdene z KU.
Na vyhotovenom LV vsak KU napisal ako vlastnika iba manzela.
Pretoze manzel vybavoval vsetky nasledne doklady, ktorych prilohou bol aj tento "neuplny" LV dom, studna a ostatne nehnutelnosti od stavebneho povolenia, cez kolaudacne rozhodnutie az po rozhodnutie o urceni supisneho cisla su pisane na "jedineho" vlastnika.
Teda po prvom chybnom zapise vsetky dalsie boli spracovane i s touto chybou.
Necakala som, ze pride k dnesnej situacii a preto mi to v tom case nevadilo a neprikladala som tomu dolezitost.
Pani z KU mi najprv povedala, ze vec preveri a po prevereni mi oznamila, ze je to chybne zapisane a opravia to.
Nasledne mi v dalsom telefonate, vraj po diskusii s veducou oznamila, ze mam podat ziadost o presetrenie zapisu na vklad pozemku a k domu sa nevyjadrila.
Mrzi ma vzniknuta situacia, ale budem velmi rada, pokial mi poradite. Nie som v tychto veciach zbehla a naviac musim riesit aj ine situacie, ktore nastali po manzelovej smrti.
Dakujem.
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Nezapisanie manzelky na LV

Post by lukas »

trillan to napísal správne - po dohode s notárom dajte na kataster písomnú žiadosť. Nemusí ísť o nič komplikované, stačí opísať problém, napísať, že to chcete opraviť a môžete k tomu pripojiť kópie listín/zmlúv, ktoré dokazujú, že máte pravdu (kataster by originály mal mať, ale bude sa im s nimi pre začiatok lepšie pracovať).
Tá úradníčka, ktorá Vám to preverovala, Vám nakoniec tiež doporučila správne riešenie - písomnú žiadosť.
Ondrej_Kozlovsky
Posts: 73
Joined: 27.8.2015, 10:13
Contact:

Re: Nezapisanie manzelky na LV

Post by Ondrej_Kozlovsky »

Doplnam este vyhlasku kde sa o tom pise:

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-461 ... 0501#p28-h

Vyhláška č. 461/2009 Z. z. § 28
h) vyhlásenie manželov s ich osvedčenými podpismi, že nehnuteľnosť nadobudnutá počas trvania manželstva je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov,7) a sobášny list, ak je ako stavebník alebo vlastník evidovaný len jeden z manželov,
------------------------------
Ondrej Kozlovský
autorizovaný geodet / mediátor
http://www.gkng.sk
Samka

Re: Nezapisanie manzelky na LV

Post by Samka »

Dakujem za uzitocne rady. Vyuzila som ich v ziadosti o prestrenie a opravu udajov na KU.
Teraz budem uz len cakat :-).
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 138 guests