Výmaz ťarchy

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Milena

Výmaz ťarchy

Post by Milena »

Dobrý deň, chcela som sa spýtať, či má kataster stále 60 dní na výmaz ťarchy z LV alebo je to od roku 2016 už iba 5 dní? Ďakujem
trillan

Re: Výmaz ťarchy

Post by trillan »

Dobrý deň.

Stále ma zo zákona 60 dní, žiadna zmena sa v tomto smere neudiala. Zaujímalo by ma, kde ste prišli na to, že výmaz by mal byť do 5 dni :)

V podstate však platí, že keď podáte návrh na vymazanie ťarchy zo všetkými potrebnými prílohami (je na LV vyznačená plomba) a viete to aj dokladovať (čo z Vašej strany nemôže byť žiadny problém, keďže predpokladám, že o výmaz ste požiadali Vy alebo osoba, z ktorou ste v kontakte), môžete považovať ťarchu za vymazanú a bezpredmetnú. Uvedené platí z dôvodu, že zrušenie záložného práva ako takého sa vykonalo príslušnou listinou a nie výmazom z LV - to je len evidenčný zápis (mne je jasné, že každý chce vidieť LV bez problémov a plômb, ale ak niekto nerozumie takejto jednoduchej veci, tak potom by s katastrom nemal radšej ani spolupracovať...)
trillan

Re: Výmaz ťarchy

Post by trillan »

A aby ste na mňa nenadávali, tak Vám poradím:
Ak to skutočne bezodkladne potrebujete, skočte na príslušný kataster, a to priamo za osobou, ktorá zapisuje dané katastrálne územie (zistite napr. v stránkovej miestnosti alebo na podateľni). Moja skúsenosť je taká, že keď ste slušný, pekne poprosíte a vysvetlíte, prečo to neodkladne potrebujete, na 99 % Vám s tým v rámci svojich možností pomôžu :)
Milena

Re: Výmaz ťarchy

Post by Milena »

Dobrý deň, prečo by som na Vás nadávala, práveže ďakujem za odpoveď. Povedal mi to právnik, ale tiež som si tým nebola istá a išla som len tak rýchlo googliť, nič som nenašla, tak že skúsim sa opýtať tu. Neskôr som aj volala s právnikom, že ako to je a že či mi to vie poslať aj mailom, tak som zvedavá, že čo pošle :-)
trillan

Re: Výmaz ťarchy

Post by trillan »

Dobrý deň.

Našli sa aj taký, ktorým sa pravda nepáčila. Som rád, že to beriete s humorom :)

Pozdravte právnika a odkážte mu, že taká platná právna úprava by potešila viacerých (viem, že návrhy boli, hlavne zo strán bank, ale pokiaľ je mi známe k platnej úprave nedošlo a momentálne po voľbách by som ani čoskoro zmenu neočakával....). Takže čakáme na odpoveď a radi si to doštudujeme :-)
Ivana

Re: Výmaz ťarchy

Post by Ivana »

dobry den,

odpovede katastralneho uradu by mali byt viac fundovane, v zmysle profesionality, tento dialog- odpovede uradu mi pripadali ako chatovanie na FB.
A rada ak nerozumiete citaniu LV tak s nami nespolupracujte......... no comment. Dufam len ze odpovede spristupnuje este niekto mlady, zacinajuci ktroy ma cas sa zdokonalit.

Len maly postreh.
Dakujem.
Ivana
lukas
Posts: 881
Joined: 8.5.2011, 15:01
Contact:

Re: Výmaz ťarchy

Post by lukas »

Ivana wrote:dobry den,

odpovede katastralneho uradu by mali byt viac fundovane, v zmysle profesionality, tento dialog- odpovede uradu mi pripadali ako chatovanie na FB.
A rada ak nerozumiete citaniu LV tak s nami nespolupracujte......... no comment. Dufam len ze odpovede spristupnuje este niekto mlady, zacinajuci ktroy ma cas sa zdokonalit.

Len maly postreh.
Dakujem.
Ivana
Dôrazne upozorňujeme, že tento projekt JE SÚKROMNÝM PROJEKT bez napojenia na verejné zdroje, či priamého prepojenia na verejné inštitúcie.

http://www.katasternehnutelnosti.sk/spravca.htm
trillan

Re: Výmaz ťarchy

Post by trillan »

Pre p. Ivanu:

Dobrý deň.

1. Nikto Vás to tu nenúti čítať. Ale ak ste naozaj presvedčená o svojej pravde, s Vašim námetom sa skúste obrátiť na ÚGKK SR, prípadne MV SR a až potom uvidíte čo znamená slovo profesionalita a promptnosť:)
2. "A rada ak nerozumiete citaniu LV tak s nami nespolupracujte......... no comment." - K tomu len toľko, že ste to zrejme nepochopili. Ja ak niečomu nerozumiem, tak si to nechám vysvetliť, najprv naštudujem si to alebo si zaplatím za to, aby mi to bolo vyhotovené kvalitne a profesionálne. Predpokladám, že tak sa správa každý normálne rozmýšlajúci človek, no môžem sa aj mýliť....
3. v tomto konkrétnom prípade došlo v podstate k chybe u právnika (nie na strane štátnej správy), kde nejaký "fundovaný" právnik "za odmenu" dal radu v podstate v rozpore s platnou zákonmi v SR. Je zaujímavé sledovať, že tento podstatný fakt Vás vôbec netrápi, ale však prečo by sme si nekopli do štátnej správy keď môžme no nie?
4. Čo sa týka môjho veku a vzdelania, môžem Vás ubezpečiť, že o to strach vôbec nemusíte mať.Mám vyštudovanú VS v odbore (a nielen v tom), prax v odbore viac ako 10 rokov a k tomu priliehajúce štátne skúšky a vyskúšal som si samostatnú činnosť, činnosť vo veľkej firme a aj zamestnanie v štátnej správe, aby som si to vedel navzájom porovnať, a aby som o katastri mal predstavu z oboch strán (s praxe Vám môžem povedať, že takých ľudí nie je veľa). A aby ste mali úplne srdce na mieste, ešte nebol deň kedy by som nemal robotu (a to ju často aj odmietam, resp. som nútení z rôznych dôvodov).
Ešte možno taký mali dodatok, že presne preto ako sa správate aj Vy som odmietol od predsedu komisie isť robiť súdneho znalca. Patríme síce do novej generácie ľudí, ale čo sa týka vzťahov a majetkov v SR sa navzájom správame horšie ako za komunizmu...a nedajbože, keď poviete niekomu po pravde, že chyba sa stala aj na jeho strane, tak ste ten najhorší...

Toľko k tomu Vášmu malému postrehu. Aby, ste si to zle nevyložili, ja nie som urazený, ja len reagujem na Vašu, podľa mňa nemiestnu a absolútne neadresnú (viď odpoveď p. lukasa) pripomienku. Ak sa cítite kvalifikovanejšia v odbore, nech sa páči je tu priestor aj pre Vás, určite si ti každý rád prečíta Vaše kvalifikované názory a skúsenosti.

Prajem pekný deň.

PS: pre p. Milenu: tu mate Vašu odpoveď, že prečo by ste mali na mňa nadávať? :) Hold každý sme iný...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 153 guests