Ako doručiť doporučený list pre kataster Bratislava _ Staré mesto

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Dušan Vršanský

Ako doručiť doporučený list pre kataster Bratislava _ Staré mesto

Post by Dušan Vršanský »

Moja manželka spolu s bratom získali v roku 2012 darovacou zmluvou byt v Bratislave od jej matky. Až po niekoľkých rokoch od právoplatného zápisu (2013) sme náhodne na Daňovom úrade zistili, že zápis manželkinho mena v Liste vlastníctva je chybný - úradníci zapísali Vira miesto Viera - a preto sme niekoľko rokov nemali vyrubenú daň, ktorú teraz musíme doplatiť. Pritom meno bolo na všetkých relevantných dokladoch priložených k žiadosti o zápis do katastra uvedené opakovane a správne.
Napísal som list so žiadosťou o opravu chybného mena, priložil kópiu predmetného Listu vlastníctva a kópiu Rozhodnutia o zápise údajov do katastra, všetko som poslal ako doporučený list na adresu získanú z internetu: Správa katastra BA I - V, Ružová dolina 27 - vrátilo sa ako nedoručiteľné, adresu som opäť podľa údajov z internetu zmenil na: Správa katastra Bratislava - opäť sa vrátilo ako nedoručiteľné.
Moja otázky:
Ako sa dá legálne doručiť doporučený list na dobre utajený orgán, ktorý v Bratislave riadi kataster, pôvodného územia Bratislava - Staré mesto.
Ako prinútiť štátny orgán, aby uviedol na internete svoju správnu adresu a udržoval túto adresu aktuálnu?
Komu zaslať sťažnosť na lajdáctvo úradníkov, ktorí nie sú schopní správne zadať do katastra ani jedno meno o počte 5 písmen.
Komu zaslať žiadosť/žalobu o náhradu nákladov spôsobených lajdáctvom zamestnanca štátneho orgánu Správy katastra?
Prosím odpoveď zaslať aj na adresu: dusanvrsansky@seznam.cz
Ďakujem
trillan

Re: Ako doručiť doporučený list pre kataster Bratislava _ Staré mesto

Post by trillan »

Dobrý deň.

1. ak by mi po roku neprišla daň z mesta, asi by som si šiel zistiť v čom je problém.
2. daň za nehnuteľnosť vyrubuje mestský úrad nie daňový úrad.
3. správy katastra boli zrušené v roku 2013, dnes je to Okresný úrad Bratislava, katastrálny odbor (posielali ste to neexistujúcej inštitúcií a je len chyba pošty, že Vám to mohlo nastupujúcej organizácií doručiť, resp. Vás o tom informovať)
4. utajený kataster neexistuje.
5. ak ho neviete doručiť, môžete ho zaniesť aj osobne na podateľňu, tiež nie je tajná ..denne tam prídi stovky ľudí....
6. štátny orgán ma aktuálnu adresu na stránke ministerstva vnútra, to len Vy ste zle hľadali. Argument, že na zmluve, alebo na návrhu je iná adresa neobstojí, nakoľko zmena sa vykonala zákonnou formou a nevedomosť zákona neospravedlňuje.
7. k tomu lajdáctvu, Vy ste nikdy nespravili v živote ako človek chybu alebo preklep? Kto je bez viny nech hodí kameňom....ešte by som dodal, že pri preberaní nového LV ste si mali skontrolovať všetky údaje (tiež ste to zrejme prehliadli), ja síce viem, že ste u tom nikde nečítali ale predsalen dobre vedieť, no nie?
8. sťažnosť môžete poslať kde len chcete a to počnúc prezidentom až po katastrálny odbor (napadlo ma aj na lampáreň, ale nechcem uraziť)
9. prípadnú žalobu(zrejme na organizáciu a nie na zamestnanca) môžete dať len na súd, poraďte sa s Vašim právnikom, určite bude rád, že si "ľahko privyrobí".

Pre istotu (po určitých skúsenostiach) Vám pre istotu dávam na vedomie, že:
- na Vašu adresu Vám nič posielať nebudem.
- za žiadne poskytnuté informácie nezodpovedám.
- táto stránka a ani moja odpoveď nemá s Vami spomenutou inštitúciou nič spoločné.
Dušan Vršanský

Re: Ako doručiť doporučený list pre kataster Bratislava _ Staré mesto

Post by Dušan Vršanský »

Ďakujem za odpoveď a najmä za adresu, na ktorú mám dokumenty poslať.
Možno ste ma nepochopil úplne presne - na internete aj na oficiálnych stránkach rôznych inštitúcií je množstvo označení katastrálnych útvarov, odborov... Normálny užívateľ predpokladá, že aktualizáciu údajov, ale to sa zrejme v tomto štáte robí tak raz za niekoľko rokov.
Možno váš úrad zásielku neodmietol, ale pošta si nedala ani tú prácu, aby zásielku doručila aj zo starej adresy zrejmému príjemcovi - to sa v tomto štáte tiež už asi nerobí.
Každý môže spraviť chybu - úradník má jedinú úlohu - napísať jedno meno (5 písmen) do úradného papiera, zapíše iba 4 písmená, čím zneplatní celý doklad. Každý môže spraviť chybu, ale ak ja ako lekár spravím chybu, tak to môže stáť pacienta život a vy ma budete hnať z jedného súdu na druhý. To je tiež o zodpovednosti - ja som zodpovedný za adekvátnu liečbu, váš úradník je zodpovedný za to, že vie písať, vie kam to má zapísať a zodpovedá za obsah toho, čo na základe úradného dokumentu zapísať mal. Zodpovednosť vášho úradníka je z tohto pohľadu adekvátna mojej zodpovednosti a tak ako sa ja musím za chybu zodpovedať, tak by sa mal zodpovedať aj úradník. Beztrestnosť úradníkov je jednou z charakteristických čŕt tohto štátu, kde štátna byrokracia môže všetko a občan nič.
Ale aj tak ďakujem.
trillan

Re: Ako doručiť doporučený list pre kataster Bratislava _ Staré mesto

Post by trillan »

Dobrý deň.

Pre upresnenie:
- nie som zamestnancom úradu. Prosím neadresujte to mne, ako keby ten dotyčný bol môj zamestnanec. Ja len poznám ľudí s praxe, ktorý sa živia takouto robotou a viem si teda živo predstaviť čo to obnáša, Ja by som to za takú odmenu nikdy nerobil (často je to na úrovni blížiacej sa minimálnej mzde a takýchto reakcií ako mate Vy majú denne dosť...)
- nikoho neobhajujem. Na tieto problémy myslel aj zákon a náprava sa vykoná jednoducho v zmysle § 59 katastrálneho zákona (úplne bežný stav)
- pošta je povinná doručiť zásielku tam, kde je určená (ak by to neurobila bol by to vážny právny problém). V prípade, že sa mi vráti adresát neznámy, je mi logicky zrejme, že daná organizácia neexistuje alebo minimálne zmenila adresu.
- bežný zapisovateľ je v úplne inej pozícií ako Vy a to nemá Váš plat, špeciálne vzdelanie, ľudí ktorí by mu asistovali, chystali mu veci, riešili problémy a pod., tomu samozrejme odpovedá aj platové zaradenie. Vaša profesia je jasne zameraná na kvalitu (10-tky až 100-vky klientov denne) a práca zapisovateľa je zametaná na kvantitu (stovky tisíc slov denne). Jednoducho skúste za deň si preštudovať a prepísať s porozumením 200-strán odbornej literatúry, ktorú ste nikdy predtým nečítali a potom ju prepísali v časovej tiesni pod časovým stresom za povedzme 4 hod. Nie je reálne, aby ste neurobili žiadnu chybu. preto je to aj v katastrálnom zákone ošetrené, tak ako som uviedol predtým. Keď zvážite štatisticky dajme tomu 10 000 výkonov lekárov, sestier a zdravotníkov, tak môžu kľudne urobiť rovnaký počet chýb ako zapisovateľ pri 10 000 slovách (je mi jasné, že sa to nedá porovnať, ale na predstavu ako je to myslené, to určite bude postačovať)
- keď budete zamestnanec nemocnice, tak náhradu škody bude riešiť inštitúcia a nie Vy (nebavíme sa o trestno-právnej rovine a aj tam by Vám najprv museli dokázať úmysel). Pri najhoršom predpokladám, že pri Vašom plate nemôže byť problém túto vec riešiť aj formou poistky.
- nechcem sa Vás dotknúť, ale moje skúsenosti s lekármi (a nielen moje) a ich reálnej zodpovednosti sú viac negatívne ako pozitívne (ani po troch rokoch mi nevedia povedať čo mi je, a to už som už vyskúšal všetky liečby, ktoré mi boli odporučené a nikto nerieši následky, ktoré mi od začiatku "liečby" ostali, resp. v karte mám uvedených sedem rôznych diagnóz na to iste - nepomohol ani fakultný patológ, ako posledná navrhnutá možnosť, ktorý potvrdil, že s určitou pravdepodobnosťou by to mohla byť teoreticky každá možnosť,....ale, možno mám len smolu :)...inak ten alibizmus, že ja mam podpísať u doktora, že súhlasím s tým čo mi spraví alebo môžem odísť na svoje riziko, aj keď o tom nemám predstavu (ideálna predstava, že doktor mi venuje polhodinku - hodinku na komplexné vysvetlenie a moje otázky keď vonku čaká plno pacientov nefunguje reálne nikde) je tiež na pováženie, ale preto ešte nebudem dávať každého lekára na súd, ktorý vďaka môjmu súhlasu by som aj tak nevyhral.

"Beztrestnosť úradníkov je jednou z charakteristických čŕt tohto štátu, kde štátna byrokracia môže všetko a občan nič."
Nechcem Vám brať ilúzie, ale zamestnanci štátnych nemocníc sú často na tom lepšie ako štátny úradníci. A čo sa týka zodpovednosti. nemýľte si politikov s ostatnými štátnymi zamestnancami. Keby ste si naštudovali zákona o verejnej a štátnej službe, tak by ste toto tvrdiť nikdy nemohli.

A už len na záver také malé odporúčanie odo mňa:
Ja keď som chorý (skutočne), idem k doktorovi, nebudem sa liečiť (len) sám, keďže nemám na to potrebné vzdelanie a skúsenosti (aj keď ma to bude určite stáť čas a často aj peniaze). Keďže Vám nie je zrejme, ako to s katastrom skutočne funguje, to iste odporúčam Vám, t.j. poverte osobu, ktorá sa danými problémami zaoberá a ušetrite čas a nervy :)
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 172 guests