Novela zakona o pozemkoch platna od 1.7.2016

Nehnuteľnosti, právo, zmluvy (píšte otázky bez registrácie)
Antonia

Novela zakona o pozemkoch platna od 1.7.2016

Post by Antonia »

Chcem sa opýtať ked kataster urobil chybu pri zapise do operatu katastra a chybu si priznal a odporucil nas na sud, že podla zakona oni to nemozu opravit, že musime podat zalobu na sud. Teraz to mam chapat, že podla noveho zakona platneho od 1.7.2016 staci poziadat o opravu v operate katastra priamo katastralny urad?
trillan

Re: Novela zakona o pozemkoch platna od 1.7.2016

Post by trillan »

Dobrý deň.

Odporúčam si pozrieť tento článok:
http://www.skgeodesy.sk/files/slovensky ... zakona.pdf

Uvedená novela rieši len posudzovanie zákonitosti samotných rozhodnutí /najmä vkladov/ a nie nové možnosti vykonávania nápravy v katastrálnom operáte (tieto boli riešené v predchádzajúcich návrhoch, avšak doteraz ani jeden v takom znení nebol schválený). Zároveň pri všetkých druhoch opráv platilo, že v danej veci sa nesmelo jednať o spor (všetky účastníci musia súhlasiť s požadovanou nápravou), tie vždy riešia a aj budú iba súdy.
Antonia
Posts: 2
Joined: 10.6.2016, 12:38
Contact:

Re: Novela zakona o pozemkoch platna od 1.7.2016

Post by Antonia »

Som tu novelu zakona zle pochopila, skoda, :-( dakujem za odpoveď
Antonia
Posts: 2
Joined: 10.6.2016, 12:38
Contact:

Re: Novela zakona o pozemkoch platna od 1.7.2016

Post by Antonia »

Najhoršie je to, že je to duplicitne zapisane t. J. Bol podany geometricky plan na zaklade toho vznikli nove parcelne cisla / predtym bol pozemok v spoluvlastnickom podiele/ no a stare ostali tiez, medzitym jeden so spoluvlastnikiv svoju cast predal tu co je vcelku a ta co je rozdelena si ponechal, takze novy kupec nesuhlasi s rozdelenim, lebo ten pozemok vcelku by zmizol a on kupil vacsi podiel ako mu mohol vlastnik predat, je to vsetko zamotane a jasne nikto nechce platit sudy.... :-( v pripade, že podam sama zaplatim vsetko a kazdy dostane svoj podiel a ja budem behat za pravnikmi, je mi to velmi luto.
trillan

Re: Novela zakona o pozemkoch platna od 1.7.2016

Post by trillan »

Dobrý deň.

1. Ak niekto predal niekomu niečo, čo ani nevlastnil, tak by mal tento účastník si to s kupujúcim navzájom vysporiadať (aspoň tak podla mňa káže normálny sedliacky rozum). Inými slovami: nemôžem predať niečo čo nemám.

2. Na Vašom mieste by som písomnou formou (poštou na doručenky) vyzval duplicitných vlastníkov k vyhotoveniu vzájomnej dohody. Zároveň by som tam uviedol, že ak niektorá z osôb nebude prístupná k dohode, budete nútený požiadať súd o vykonanie nápravy s tým, že nie sú prístupne k dohode (dôvod, ktorý jednoznačne pomôže na súde Vašej strane - doložíte doručenkami a písomnou výzvou) a zároveň budete od súdu s uvedeného dôvodu žiadať, aby takéto osoby museli zaplatiť súdu aj Vám všetky súdne trovy a náklady s tým spojené...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 140 guests